Przejdź do treści

Woda brzozowa na włosy – efekty i zastosowanie

woda brzozowa i kora brzozy
Woda brzozowa na włosy – efekty i zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ostatnich latach wzrosła popularność wód roślinnych (woda brzozowa) i soków drzewnych, w tym soku z brzozy. Konsumpcja produktów naturalnych, nieprzetworzonych stała się częścią zdrowego stylu życia. Czy warto stosować wodę brzozową na włosy? Na co woda brzozowa jest najlepsza i jak jej używać na skórę?

Sok z brzozy na włosy czy woda z brzozy na włosy?

Określenia „sok z brzozy” i „woda brzozowa” często używane są zamiennie, chociaż nie kryją się pod nimi te same substancje. Sok z brzozy to ekstrakt pozyskiwany z brzozy. Pozyskuje się go wiercąc pień drzewa i wyciągając z niego sok np. za pomocą lejka. Ten naturalny sok jest bardzo nietrwały – przechowywany w temperaturze pokojowej psuje się w ciągu doby, a w warunkach chłodniczych można przechowywać go maksymalnie cztery dni. Woda brzozowa to z kolei roztwór soku brzozowego i alkoholu etylowego. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w czasach PRL woda brzozowa była spożywana przez osoby uzależnione od alkoholu, ponieważ była tańsza od dostępnych w sklepach monopolowych trunków, a równie mocna. Dziś wiele kobiet sięga po nią jako naturalny kosmetyk.

Mydło dziegciowe

Właściwości soku z brzozy

Właściwości lecznicze soku z brzozy były znane już wieki temu. Dawniej soki brzozowe były niezbędnym produktem w diecie. Sok z brzozy ma charakterystyczny, słodkawy posmak a jednocześnie, co jest dobrą wiadomością dla osób na diecie, nie zawiera kalorii. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że jeden litr soku brzozowego zaspokaja w kilkudziesięciu procentach dobowe zapotrzebowanie organizmu na cynk, miedź i mangan, a w kilku procentach na magnez, wapń i potas. Zatem spożywanie soku brzozowego ma bardzo korzystne działanie dla organizmu. Sok brzozowy jest zalecany dla wzmocnienia organizmu przy ogólnym osłabieniu i anemii, wzmacnia odporność, wspomaga leczenie chorób zakaźnych i chorób nerek. Picie soku z brzozy ma także działanie antynowotworowe. Sok z brzozy ma nie tylko właściwości lecznicze, ale też pielęgnacyjne. Działa korzystnie na włosy, skórę i paznokcie, dlatego chętnie sięgają po nie miłośniczki naturalnej pielęgnacji.

Kosmetyczne zastosowanie soku z brzozy

Sok z brzozy ze względu na swoje właściwości może być stosowany w pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki zawartości kwasów organicznych (kwas octowy, salicylowy, jabłkowy) i witamin z grupy B sok z brzozy można stosować na trądzik jako tonik. Taki naturalny kosmetyk ma także właściwości rozjaśniające, dlatego tonik z soku z brzozy sprawdzi się nie tylko przy skórze trądzikowej, ale też jeśli chcesz rozjaśnić piegi czy przebarwienia. Sok z brzozy na włosy należy stosować jako wcierkę. Wcierkę wystarczy delikatnie wmasować w skórę głowy opuszkami palców i zostawić na kilka godzin lub całą noc.

Zastosowanie naturalnej wody brzozowej

Woda brzozowa ma podobne właściwości jak sok brzozowy, jednak należy pamiętać, że ze względu na zawartość alkoholu woda brzozowa stosowana na cerę może ją wysuszyć i podrażnić, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze skórą wrażliwą. Woda brzozowa stosowana jest w naturalnej pielęgnacji na włosy i skórę.

Właściwości wody brzozowej zastosowanej na włosy

Przede wszystkim stosuje się wodę brzozową na porost włosów, ponieważ stymuluje wzrost nowych włosów. Efekty, jakich należy się spodziewać po używaniu wody brzozowej na włosy, to przede wszystkim baby hair, czyli pojawienie się nowych krótkich włosów. Woda brzozowa stosowana na włosy służy do zwalczania łupieżu. Ponadto woda brzozowa jest dobra na przetłuszczające się włosy. Dzieje się tak dzięki zawartości kwasu salicylowego, który dezynfekuje i odświeża skórę, zmniejszając jej przetłuszczanie.

Woda brzozowa na cerę

Obecność kwasu salicylowego w wodzie brzozowej sprawia, że woda brzozowa znakomicie działa na skórę, zwłaszcza trądzikową. Kwas salicylowy oczyszcza i lekko ściąga skórę, odblokowuje pory. Używanie do skóry toniku na bazie wody brzozowej wspomaga pielęgnację skóry trądzikowej tłustej i łojotokowej, oczyszcza i nawilża cerę, rozjaśnia przebarwienia łagodzi zmiany skórne.

Gdzie kupić wodę brzozową?

Wodę brzozową można kupić w wielu miejscach – aptece, w sklepach ze zdrową żywnością i naturalnymi produktami i w drogeriach. Woda brzozowa jest bardzo tania – cena za 95 ml wody brzozowej to koszt od sześciu do ośmiu zł. Wodę brzozową można też zrobić samemu. Jeśli chcesz uzyskać wodę brzozową domowym sposobem, zalej 100 g suszonych liści brzozy 100 ml alkoholu o stężeniu ponad 60 proc. Mieszankę przelej do butelki z ciemnego szkła i zostaw w chłodnym zacienionym miejscu na 10 dni.

Opinie na temat stosowania wody brzozowej

Opinie o skuteczności wody brzozowej są mieszane. Osobom, które sięgnęły po wodę brzozową, najczęściej przeszkadza ostry, nieprzyjemny zapach wody brzozowej, który bierze się z dużej zawartości alkoholu. Woda brzozowa podrażnia delikatną skórę i ją wysusza. W takim przypadku można nawet spodziewać się dyskomfortu i swędzenia. Większość osób potwierdza, że woda brzozowa działa na porost włosów, ponieważ podczas jej stosowania pojawiają się baby hair. Osoby, których skóra głowy dobrze toleruje wodę brzozową, zachwalają, że po jej użyciu włosy mniej się przetłuszczają i ładnie odbijają się od nasady.

 


Źródła:

  1. Bogacz A. Wody roślinne, Przemysł fermentacyjny i owocowo-warzywny, nr 3/2018
  2. Bilek M., Pytko J, Dżugan M, Sosnowski S., Możliwość wydłużenia trwałości soku brzozowego poprzez sporządzanie napojów o poleconych walorach smakowych i prozdrowotnych,  Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, t.71 nr 4/2016
  3. Hebda Klaudyna, Cała prawda o soku z brzozy, czyli wszystko, co musisz o nim wiedzieć, https://klaudynahebda.pl/cala-prawda-soku-brzozy

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?