Przejdź do treści

8 powodów przetłuszczania się włosów

8 powodów przetłuszczania się włosów Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Włosy mogą przetłuszczać się z różnych powodów i w każdym wieku. Stanowią wtedy defekt estetyczny, z którym można sobie poradzić, podstawą jest jednak wyeliminowanie źródła problemu. Jakie – oprócz genetyki – są najczęstsze przyczyny nadmiernego przetłuszczania się włosów?

Niewłaściwe kosmetyki

Produkty do mycia i pielęgnacji włosów powinny być optymalnie dobrane do problemów skórnych (skalp) i rodzaju włosów. Źle dopasowane kosmetyki mogą wywołać nadmierną produkcję sebum. Na cenzurowanym są głównie szampony, odżywki i maski zawierające SLS, SLES, silikony, parabeny, barwniki, fosforany oraz syntetyczne kompozycje zapachowe. Włosy mogą się też przetłuszczać od zbyt częstego stosowania suchego szamponu – należy używać go okazjonalnie. Najbardziej godne polecenia są kosmetyki zawierające jak najwięcej składników naturalnych. Na przykład szampon OnlyBio Fitosterol ma w składzie biorafinowaną surfaktynę z rzepaku, fitosterole oraz cenny olej ze słonecznika, dlatego jest idealny dla włosów przetłuszczających się.

Szampon OnlyBio Fitosterol i inne naturalne produkty do pielęgnacji włosów i urody znajdziesz w naszej przestrzeni zakupowej Hello Zdrowie!

Nierównowaga hormonalna

Trudno o piękne, zdrowe włosy, jeśli w organizmie dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej. Taka sytuacja może wystąpić bez względu na wiek – zaburzenia hormonalne obserwuje się zarówno u nastolatek, jak i kobiet w okresie menopauzy. Znaczenie mają tutaj przede wszystkim androgeny, czyli tzw. męskie hormony płciowe, które w niedużym stężeniu występują również u kobiet. Najbardziej znanym hormonem z tej grupy jest testosteron. Jeśli z przetłuszczaniem się włosów współwystępują takie symptomy jak: nadmierne owłosienie (np. na twarzy), trądzik, tłusta cera, wypadanie włosów, należy oznaczyć poziom hormonów w badaniach laboratoryjnych. Właściwe stężenie hormonów, w tym androgenów, warunkuje fizjologiczny wygląd skóry oraz włosów.

Choroby tarczycy

Również w tym przypadku chodzi o nierównowagę hormonalną, z tym, że za złą kondycję włosów i ich nadmierne przetłuszczanie się odpowiadają hormony gruczołu tarczowego. Może być to związane z niedoczynnością tarczycy, zwłaszcza z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy (choroba Hashimoto). Szacuje się, że z Hashimoto zmaga się ok. 800 tys. osób w Polsce – głównie kobiet. Mogą u nich pojawić się takie objawy jak łamliwość i wypadanie włosów, a także ich przetłuszczanie się. Z drugiej strony tłusta skóra to częsty objaw nadczynności tarczycy. Dlatego przy podejrzeniu zaburzeń pracy tarczycy trzeba skonsultować się z endokrynologiem i oznaczyć poziom hormonów.

"Znamy przypadki, kiedy tarczyca zaczyna się regenerować i odrastać. Same jesteśmy w takiej sytuacji" - podkreślają autorki profilu Ogarnij Hashimoto

Nagromadzenie toksyn w organizmie

We współczesnym świecie o nagromadzenie szkodliwych substancji chemicznych w organizmie nietrudno. Dostają się do przewodu pokarmowego wraz z wodą, jedzeniem, powietrzem. Mogą powstawać także wskutek przemian metabolicznych. Skutek? Nadmierne zmęczenie, ospałość, problemy z wypróżnianiem (przede wszystkim zaparcia), nieświeży oddech, nadmierna potliwość, bóle głowy, trudności ze skupieniem uwagi, wahania nastroju oraz problemy skórne, w tym przetłuszczanie się włosów. Podstawą jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta obfitująca w kiszonki, zioła, warzywa, owoce, superfoods, a także wypijanie co najmniej 2 l wody dziennie.

Zbyt częste czesanie i dotykanie włosów

By nie dopuścić do przetłuszczania się włosów, nie można doprowadzić do zachwiania produkcji sebum. Jest to mieszanina substancji lipidowych, która tworzy na skórze płaszcz, zapewniając jej ochronę. Nietrudno jednak doprowadzić do nadmiernej produkcji sebum – może do tego dojść na skutek tak prozaicznych czynności jak zbyt częste, agresywne czesanie włosów czy ich częste dotykanie. Z tego powodu u niektórych osób niezalecane jest wykonywanie masażu skóry głowy – po takim zabiegu obserwują one u siebie nadmierną produkcję sebum i szybsze przetłuszczanie się włosów.

Nieprawidłowe odżywianie

Sposób, w jaki się żywimy, ma fundamentalny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jeśli włosy są przetłuszczone i wymagają codziennego mycia, dobrze byłoby przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Paradoksalnie to nie tłusta dieta odpowiada za tłuste włosy. Wprost przeciwnie – zdrowe tłuszcze występujące w olejach roślinnych, orzechach, awokado czy tłustych rybach są jak najbardziej wskazane. Za przetłuszczanie się włosów mogą natomiast odpowiadać produkty wysokoprzetworzone, nadmiar cukrów prostych oraz niedobory pokarmowe – zwłaszcza niedobór kwasów tłuszczowych, witamin (szczególnie A, C, E i z grupy B), cynku, siarki, żelaza, miedzi.

Przenoszenie drobnoustrojów na skórę głowy

Sebum produkowane przez gruczoły łojowe stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów, które licznie bytują na skórze. Powstaje tzw. błędne koło, gdy bakterie, rozkładając trójglicerydy w sebum, prowadzą do uwolnienia kwasów tłuszczowych. Działają one drażniąco, co z kolei prowadzi do dodatkowej stymulacji gruczołów łojowych. Drobnoustroje można „niechcący” przenieść na skórę głowy, np. często dotykając włosów, korzystając z cudzych grzebieni, lokówek czy prostownic albo nosząc nieprzewiewne nakrycia głowy. Chodzi o to, żeby niepotrzebnie nie pobudzać do pracy gruczołów łojowych.

Stres

To jeszcze jeden czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, gdy mowa o przetłuszczających się włosach. Nadmiar stresu uruchamia w organizmie proces zapalny. Dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, a praca gruczołów łojowych zostaje nadmiernie pobudzona. Pod wpływem działania stresu słabnie również aktywność układu odpornościowego. Efekt? Cały organizm choruje, co odbija się także na włosach – stają się słabe, łamliwe, wypadają, mogą być suche albo wręcz przeciwnie: tłuste. Dlatego konieczne jest zredukowanie napięcia emocjonalnego poprzez stosowanie technik relaksacyjnych i – w miarę możliwości – unikanie stresu. W przypadku poważnych zaburzeń psychicznych warto rozważyć konsultację ze specjalistą.

Bibliografia:

  1. https://www.researchgate.net/publication/278008956_Wplyw_androgenow_na_skore_kobiet,
  2. https://docplayer.pl/9644938-Inhibitory-wydzielania-sebum-i-substancje-regulujace-aktywnosd-gruczolow-lojowych.html.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: