6 min.
Wyciskanie wągrów – czy można wyciskać i jak to robić?

Wyciskanie wągrów - czy można wyciskać i jak to robić? Istock.com
06.08.2022
Wróciłaś z urlopu, a na twojej skórze pojawiło się więcej znamion i piegów? Sprawdź, czy nie są groźne
05.08.2022
Nie wiesz, ile kremu z filtrem powinnaś nałożyć, by twoja skóra była bezpieczna? Poznaj „KremówKę Janiny”, czyli kalkulator kremów UV
03.08.2022
8 kosmetyków za mniej niż 30 zł. Idealne na wakacje
31.07.2022
Nosisz latem lekkie klapki i sandałki? Fizjoterapeuta ostrzega
29.07.2022
„Każde ciało zasługuje na plażę”. Hiszpański rząd promuje ciałopozytywność w letniej kampanii
Wyciskanie wągrów na twarzy może spowodować powstawanie nieestetycznych zmian i blizn. Dlatego warto dowiedzieć się, jak je bezpiecznie usuwać. Podpowiemy ci również, jakich substancji powinnaś szukać w kosmetykach, aby zmniejszyć liczbę tworzących się wągrów i poprawić jakość cery.
Spis treści
Czym są wągry?
Wągry to inaczej zaskórniki. Najczęściej mają z nimi problem kobiety o cerze mieszanej, tłustej i trądzikowej. Wągry tworzą się przede wszystkim na nosie, brodzie oraz na czole. Powstawanie wągrów jest związane z dużym nagromadzeniem ujść gruczołów łojowych właśnie w tych miejscach. Zaskórniki powstają, gdy pory są zatkane martwymi komórkami naskórka. Jedną z przyczyn tworzenia się wągrów jest nieprawidłowa pielęgnacja – niektóre kosmetyki są komodogenne, czyli mają tendencję do zapychania porów.
Czy wyciskanie wągrów na twarzy jest dobre?
Tak, ale tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób. Gdy nie wiesz, jak to zrobić, to istnieje bardzo duże ryzyko, że uszkodzisz delikatną skórę twarzy i doprowadzisz do tworzenia się blizn. W dodatku nie do końca wyciśnięte wągry stanowią idealne miejsce do rozwijania się kolejnych stanów zapalnych na skórze. Wtedy tworzą się nieestetyczne blizny i przebarwienia, które jest trudno usunąć nawet w gabinecie medycyny estetycznej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak bezpiecznie pozbyć się zaskórników w domu?
Zacznij od zmiany kremu nawilżającego do twarzy. Nie może być w nim substancji komodogennych, takich jak na przykład oleje czy woski. Krem musi być przede wszystkim lekki, aby nie powodował stanów zapalnych na skórze. Najlepiej wybierać takie, które mają żelową konsystencję. Te wszystkie wskazówki odnoszą się również do produktów kosmetycznych do oczyszczania twarzy. Gdy wybierasz tonik do twarzy, zwróć uwagę, żeby było w nim wiele składników pochodzenia naturalnego i żeby nie miał w swoim składzie alkoholu.
Wągry – wyciskanie łyżeczką
Jak wyciskać wągry łyżeczką? Potrzebne ci będzie do tego urządzenie do wyciskania wągrów w postaci łyżeczki z dwiema końcówkami o różnej wielkości. Jest wykonane ze stali chirurgicznej, więc nie powoduje reakcji alergicznych i jest odporne na rdzę. Za pomocą mniejszej części możesz usunąć zaskórniki, a większa część jest przeznaczona do większych niedoskonałości (pryszczy). Czy ta łyżeczka do wyciskania wągrów jest skuteczna? Tak, ale musisz pamiętać o jej regularnej dezynfekcji i, oczywiście, o wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu skóry, najlepiej za pomocą peelingu. Zaletą łyżeczki do wyciskania wągrów jest również to, że przy jej systematycznym stosowaniu, możesz się pozbyć ich na zawsze. Ten przyrząd do wyciskania wągrów nie powoduje blizn, a cały zabieg jest całkowicie bezbolesny. Jego cena to dosłownie kilka złotych, więc warto go wypróbować.
Wyciskanie wągrów w gabinecie kosmetycznym
Jeżeli wągrów jest bardzo dużo, albo gdy chcesz wybrać się na wyciskanie wągrów u kosmetyczki, to najskuteczniej zadziała peeling kawitacyjny albo mikrodermabrazja. Zawsze przed wybraniem metody usuwania wągrów w gabinecie, warto ustalić z kosmetyczką najbardziej odpowiedni zabieg dla naszej skóry.
Jak zapobiegać wągrom?
Tutaj tak samo ważne są dwa czynniki. Pierwszym z nich jest pielęgnacja, a drugim dieta. Twarz należy oczyszczać dwa razy dziennie. Najlepiej stosuj do tego lekkie kosmetyki, na przykład pianki, które są dopasowane do twojego rodzaju cery. Drugim czynnikiem, który może być pomocny w likwidowaniu wągrów, jest dieta. Powinna być bogata w witaminy i minerały.
Najważniejszymi substancjami dla skóry, które mogą zapobiegać tworzeniu się wągrów, są: błonnik, witamina B3 oraz retinol. Witamina B3 to inaczej niacyna. Witamina B3 zatrzymuje wilgoć w skórze i sprawia, że jest ona dobrze nawilżona, co automatycznie wpływa na jej lepszy wygląd. Dodatkowo poprawia strukturę skóry, hamuje procesy starzenia i wygładza zmarszczki. Ma również działanie przeciwzapalne, więc jej stosowanie jej polecane przy skórze trądzikowej i wrażliwej, atopowej. Witamina B3 zmniejsza również widoczność przebarwień na skórze, na przykład po niedoskonałościach albo właśnie po nieprawidłowo wyciśniętych zaskórnikach.
Kolejnym bardzo ważnym dla prawidłowego funkcjonowania skóry składnikiem jest błonnik. Znajdziesz go między innymi w warzywach, owocach oraz kaszach. Błonnik opóźnia procesy starzenia się skóry oraz zwiększa jej elastyczność. Dodatkowo spożywanie błonnika zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry. Błonnik zmniejsza również ilość wydzielanego sebum i liczby tworzących się na twojej skórze zaskórników.
Trzecią bardzo często ostatnio polecaną dla skóry trądzikowej substancją jest retinol. Witamina A znajduje się w bardzo wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Retinol i jego pochodne wyjątkowo skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry, ale nie są to ich jedyne zalety. Retinol ma wpływ na odnowę naskórka i na funkcje regulacyjne skóry. Ta substancja zwiększa elastyczność i nawilżenie skóry. W dodatku retinol zmniejsza ryzyko tworzenia się zaskórników i udrażnia ujścia mieszków łojowych. Przyspiesza także proces złuszczania się naskórka oraz minimalizuje widoczność blizn potrądzikowych. Tego rodzaju blizny mogą się tworzyć również po samodzielnym wyciskaniu wągrów.
W celu zmniejszenia liczby wągrów warto jest również wykluczyć z diety produkty wysoko przetworzone, słodycze oraz nabiał. Badania naukowe udowadniają, że wszystkie te artykuły spożywcze nasilają objawy trądziku, w tym trądziku zaskórnikowego.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17147561/
- http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106357/
- http://www.estetologia.pl/art/emk2011-004.pdf
- https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/14494/Wp%C5%82yw%20%C5%BCywienia%20jako%20czynnika%20%C5%9Brodowiskowego%20na%20popraw%C4%99%20kondycji%20sk%C3%B3ry%20w%C5%9Br%C3%B3d%20doros%C5%82ych%20kobiet%20z%20tr%C4%85dzikiem%20pospolitym.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Poleć artykuł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
„Stan psychiczny nie powinien warunkować decyzji o operacji powiększania biustu. Lepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna” – mówi dr n. med. Justyna Jończyk

05.07.2022
„To jest ludzkie i nie powinniśmy się tego wstydzić”. Aleksandra Pochopień zebrała 14 osób, by pokazały, że w chorobach skóry kryje się piękno

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022