Wyciskanie wągrów – czy można, czy warto i jak to robić?
Nieumiejętne wyciskanie wągrów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pozbędziesz się nieestetycznych ciemnych drobnych zmian, ale możesz nabawić się zapalnych krost, zakażenia, a nawet blizn. Czy wyciskanie wągrów jest zatem zakazane i pozostaje nam jedynie pogodzić się z ich obecnością? Nic bardziej mylnego. Trzeba tylko wiedzieć czym i jak je wyciskać. Sprawdź, jak to robić.
Czy wągry powinno się wyciskać?
Wyciskanie wągrów to temat, który spędza sen z powiek niejednej posiadaczce tych nieestetycznych zmian. Czy można to robić? Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, z jakimi wągrami masz do czynienia, jak chcesz je usuwać i w jakiej kondycji jest twoja skóra. Zatem po kolei.
Wągry to potoczna nazwa zaskórników, czyli wykwitów niezapalnych charakterystycznych dla trądziku pospolitego. W literaturze dzieli się je na:
- mikrozaskórniki (microcomedones), czyli drobne zmiany, o średnicy od 0,2 mm do 0,3 mm, które mogą mieć postać zaskórników otwartych, jak i zamkniętych;
- zaskórniki otwarte (blackheads), czyli zaczopowane mieszki włosowe z widoczną treścią, która pod wpływem utleniania przybiera ciemną barwę;
- zaskórniki zamknięte (white heads), które są zaczopowanymi mieszkami włosowymi nienarażonymi na działanie powietrza.
Zaskórniki powstają z powodu nadprodukcji mas rogowych, a także działania czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednia dieta, niektóre leki, niehigieniczny tryb życia. Mimo że nie są zmianami zapalnymi, niekiedy mogą one przekształcić się w torbiele, grudki lub krostki.
Usuwać wągry możesz na wiele sposobów – ważne, aby robić to sterylnie i odpowiednio. Czyli jak?
Wyciskanie wągrów w domu
Która z nas choć raz nie wyciskała wągrów na twarzy przed lustrem w domu, niech pierwsza rzuci kamieniem. Nic w tym dziwnego. Zaskórniki wyglądają nieestetycznie i jednocześnie są według nas łatwe do usunięcia. Należy jednak pamiętać, że intensywne uciskanie delikatnej skóry może spowodować nie tylko zaczerwienienie, ale i powstanie blizny. Co więcej, jeśli nie pozbędziesz się całej wydzieliny zgromadzonej w kanaliku, wówczas łatwo o zakażenie bakteryjne i powstanie ropnej zmiany. Niezwykle ważne jest ponadto zachowanie higieny – przerwana warstwa naskórka powinna zostać dokładnie zdezynfekowana, tak aby nie doszło do zakażenia.
Pamiętając o wszystkich możliwych konsekwencjach nieumiejętnego wyciskania wągrów, warto sięgnąć również po inne sprawdzone sposoby pozbycia się nieestetycznych zmian. Mowa przede wszystkim o narzędziach do wyciskania wągrów, a także maseczkach i innych kosmetykach, zawierających określone substancje aktywne. Z czego dokładnie możesz korzystać?
Przyrządy do wyciskania wągrów
Łyżeczka do wyciskania wągrów to specjalne narzędzie, które z łatwością kupisz w niemal każdej drogerii stacjonarnej i internetowej. Na rynku dostępne są zarówno produkty jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku wykonane na ogół ze stali nierdzewnej, wymagające dezynfekcji.
Jak wygląda i jak wycisnąć wągra przy pomocy łyżeczki do usuwania zaskórników? To niewielki patyczek zakończony pętelką, z drugiej strony wyposażony niekiedy w szpikulec, który ułatwia nakłuwanie bardziej problematycznych zmian. Przyłóż pętelkę do zaskórnika w taki sposób, aby znajdował się na środku pętelki i następnie dociśnij do skóry. Wydzielina wydostanie się wówczas na zewnątrz, a ty nie podrażnisz okolic wągra palcami lub paznokciami.
Kolejnym urządzeniem do wyciskania wągrów, które jak podają producenci potrafi usunąć nawet 80 proc. zaskórników, jest odkurzacz. To niewielka maszynka, która swoje działanie opiera na zasysaniu powietrza i wytworzeniu próżni, dzięki czemu wyciąga wydzielinę i oczyszcza pory.
Usuwanie wągrów bez wyciskania
Chcesz pozbyć się wągrów w domu bez wyciskania? Sięgnij po maseczki z węglem aktywnym, który oczyszcza zapchane pory, a ponadto działa antybakteryjnie i ogranicza wydzielanie sebum. W kosmetykach szukaj kwasu salicylowego, nadtlenku benzoilu i kwasu glikolowego. Nie tylko działają one keratolicznie, czyli rozpuszczają i złuszczają zrogowaciały naskórek, ale też ograniczają nadmiar wydzielanego sebum.
W walce z wągrami niezwykle ważna jest także prewencja. Nie zapominaj zatem o dokładnym demakijażu, tak aby oczyszczać pory z kosmetyków i nagromadzonego w ciągu dnia brudu oraz o regularnym peelingu. Zwracaj ponadto uwagę na to, by wybierane przez ciebie kosmetyki – zarówno kremy, jak i podkłady czy pudry – były niekomodogenne.
Wyciskanie wągrów u kosmetyczki
Wągry na nosie i twarzy możesz usunąć także u kosmetyczki. Profesjonalistka może zaproponować ci m.in. manualne oczyszczanie, czyli wyciskanie wągrów rękoma. Pamiętaj jednak, że różni się ono od tego, które wykonasz w domu. Zabieg przeprowadzany jest zawsze w higienicznych warunkach, a po sprawnym usunięciu zaskórników skóra poddawana jest na ogół dodatkowym zabiegom. Wągry możesz także usunąć korzystając z innych zabiegów, w tym m.in. mikrodermabrazji.
Bibliografia:
- Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna 2016, 5, vol. 5.
- Kaszuba A., Trądzik pospolity. Etiopatogeneza, postacie kliniczne, leczenie, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.
- Placek W., Romańska-Gocka K., Grzanka A., Leczenie miejscowe trądziku, Przegląd Dermatologiczny 2011,98.
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Jak leczyć trądzik hormonalny i jakie są jego objawy?
się ten artykuł?