Przejdź do treści

Zmarszczki na szyi – przyczyny powstawania, profilaktyka i sposoby na odmłodzenie szyi

Zmarszczki na szyi - przyczyny powstawania, profilaktyka i sposoby na odmłodzenie szyi Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmarszczka na szyi pojawia się wraz z upływem lat. Wiotczeniu skóry na szyi sprzyja także nieprawidłowa postawa ciała, zwłaszcza częste pochylanie głowy do przodu. Zwiotczała skóra na szyi wymaga odpowiedniej pielęgnacji anti-aging, doskonałe efekty przynoszą także profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Kiedy zacząć stosować kremy na szyję i jak ujędrnić szyję zabiegami medycyny estetycznej? 

Obręcze Wenus – skąd biorą się zmarszczki na szyi? 

Pierwsze zmarszczki na szyi mogą pojawić się już około 20-30 roku życia, a po czterdziestce są już zauważalne u większości osób. Początkowo na szyi zauważyć można niewielkie, poprzeczne bruzdy. Wraz z ich pogłębianiem się powstają tzw. obręcze Wenus, czyli widoczne zagłębienia w skórze. Oznaką starzenia się skóry jest także indycza szyja, czyli odstająca i wisząca luźna skóra. 

Szyja podlega takim samym procesom starzenia jak reszta ciała. Oznacza to, że zwiotczała skóra szyi jest konsekwencją postępującego wraz z wiekiem ścieńczenia skóry oraz stopniowego zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. Ponadto za pojawienie się zmarszczek na szyi odpowiada spadek tempa syntezy włókien kolagenowych, czyli podstawowego budulca skóry. Procesy starzenia i szybsze pojawienie się zmarszczek mogą być nasilone przez takie czynniki jak: 

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry, 
  • ekspozycja skóry na słońce, 
  • źle zbilansowana dieta (bogata w cukier, wysokoprzetworzone produkty, z niską podażą antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych czy białka), 
  • palenie papierosów. 

Zmarszczki na szyi w młodym wieku mogą pojawić się u osób z predyspozycjami genetycznymi do wczesnego występowania zmarszczek. Ponadto za wystąpienie zmarszczek szyi odpowiada nieprawidłowa postawa ciała. Częste przebywanie z głową pochyloną do przodu, np. podczas pracy przy komputerze przyczynia się do osłabienia mięśni szyi i wiotkości skóry. 

 

Kwas hialuronowy

Zmarszczki na szyi – jak im skutecznie zapobiegać? 

Aby zapobiec przedwczesnemu wiotczeniu skóry na szyi, warto jak najwcześniej zadbać o tą okolicę. Profilaktykę anti-aging warto rozpocząć już po 20 roku życia. Wskazane jest kompleksowe wzmocnienie skóry dietą oraz odpowiednią pielęgnacją, a także wdrożenie w życie odpowiednich nawyków. Na pewno należy unikać tych czynników, które wybitnie sprzyjają starzeniu skóry, czyli opalania się i braku ochrony antyUV, a także palenia papierosów. Warto zadbać o utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała. Nie należy zapominać o codziennej pielęgnacji skóry, czyli aplikowaniu kosmetyków o działaniu odżywczym i ujędrniającym. Dobrym sposobem na wzmocnienie skóry i tkanki podskórnej na szyi jest wykonywanie odpowiednich masaży i ćwiczeń. Doskonale sprawdza się np. joga twarzy i szyi. 

 

Najlepsze kremy na szyję i dekolt 

Stosując krem na twarz, nie należy zapominać o takiej samej, regularnej pielęgnacji szyi. Taką pielęgnację dobrze jest rozpocząć już około 20 roku życia. Początkowo można stosować krem na szyję o działaniu nawilżającym. Po 30 roku życia można sięgnąć po kosmetyk o bardziej odżywczej formule, który wzmocni strukturę skóry. Z kolei pielęgnacja szyi po 50 roku życia powinna polegać na stosowaniu silnie ujędrniających, przeciwzmarszczkowych preparatów. Nie należy zapominać o codziennym oczyszczaniu skóry szyi, a także regularnym wykonywaniu delikatnych peelingów złuszczających martwy naskórek. 

Dobrze, aby krem na szyję i dekolt zawierał następujące składniki: 

  • kwas hialuronowy, 
  • masła i olejki roślinne, 
  • peptydy, 
  • retinol, 
  • witaminę C, 
  • koenzym Q10. 

Czy należy stosować specjalny krem do szyi i dekoltu? A może wystarczy aplikować ten sam krem, co na twarz? Stosowanie jednego kosmetyku na twarz oraz szyję ma sens – taki krem zapewnia optymalny stan odżywienia skóry, a także ochrony przeciwsłonecznej. Kremy dedykowane pielęgnacji szyi różnią się od kremów do twarzy jedynie tym, że mogą zawierać więcej substancji odżywczych. Wynika to z faktu, że skóra szyi wyróżnia się mniejszą zawartością gruczołów łojowych niż skóra twarzy. Nie zaleca się natomiast stosować na szyję balsamów do ciała – mogą nie zapewniać odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV i ujędrnienia skóry. 

 

Jak odmłodzić szyję domowymi sposobami? 

Jeszcze zanim na skórze szyi pojawią się zmarszczki oraz obręcze Wenus, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację domowymi sposobami. Gdy pojawi się obwisła skóra na szyi, ćwiczenia są doskonałą opcją. Warto wyrobić sobie nawyk codziennego ćwiczenia mięśni szyi. Doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń jest masaż szyi. Wystarczy np. wykonywać ruchy unoszenia i opuszczania głowy, naprzemiennych skrętów w bok. Aplikując kosmetyk na szyje, warto jednocześnie wykonać masaż, kierując dłonie od dołu szyi ku górze. 

A jak ujędrnić szyję własnoręcznie przygotowanymi recepturami? Domowa maseczka na szyję, która odżywia i ujędrnia skórę może być przygotowana z miąższu awokado i miodu. Wystarczy zaaplikować ją na szyję na kwadrans. 

 

Naukowcy odmłodzili komórki 53-latki o 30 lat. Czy to przełom? / pexels

Zwiotczała szyja – zabiegi medycyny estetycznej 

Jeśli pojawia się głęboka zmarszczka na szyi, zabiegi stanowią najskuteczniejsze rozwiązanie. Zastanawiając się, jak odmłodzić szyję, warto zwrócić uwagę na takie zabiegi jak laser frakcyjny czy radiofrekwencja mikroigłowa. Procedury te polegają na nakłuwaniu skóry w celu wywołania miejscowego stanu zapalnego. Pobudzone zostają w ten sposób procesy regeneracyjne skóry, która staje się mniej wiotka i wyraźnie gładsza. Można wykonać także całkowicie nieinwazyjny zabieg – laserowy termolifting skóry. Polega on na podgrzewaniu głębszych warstw skóry bez naruszenia jej ciągłości. 

 

Bibliografia: 

  1. Redaelli A., Ignaciuk A., Medycyna estetyczna; Wydawnictwo Medycyna Estetyczna, 2010 
  1. Atamanova K., Facelifting. Sekrety odmładzającej gimnastyki twarzy; Wydawnictwo Znak, 2021 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: