Ciało może wyglądać zupełnie inaczej wieczorem niż rano. Trenerka i jej partner pokazali to na nagranym przez siebie filmie
„Twoje ciało nie jest stworzone do tego, aby wyglądać DOKŁADNIE tak samo od momentu, gdy się obudzisz, aż do momentu, gdy zaśniesz”- pisze na swoim profilu na Instagramie trenerka Georgina Fox. I przekonuje, że wzdęcia to zupełnie normalna rzecz, która dotyczy każdego.
Stres, jedzenie lub picie
Ciało może wyglądać zupełnie inaczej wieczorem niż rano. To zupełnie naturalne zjawisko wyjaśnia trenerka Georgina Fox, która na Instagramie prowadzi profil @georginacoxpersonaltraining.
„Kiedy się budzimy, nasze brzuchy są płaskie i szczupłe, ponieważ spaliśmy przez 6-12 godzin. A wtedy nie jedliśmy ani nie piliśmy. Wraz z kontynuacją naszego dnia nasze ciało się zmieni” – tłumaczy trenerka.
I dodaje, że wzdęcia mogą pojawiać się z różnych powodów. Wystarczy stres, niepokój lub po prostu jedzenie lub picie.
„Pamiętam, jak myślałam, że jeśli będę na diecie, jeśli jeszcze więcej schudnę i będę więcej ćwiczyć, to uniknę wzdęć” – wspomina.
Trenerka zauważa, że jesteśmy przyzwyczajeni do widoku płaskich, szczupłych, idealnie ułożonych brzuszków. I porównujemy się z innymi. Związane jest to z dużą presją związaną z wyglądem.
A nasze ciało to przecież maszyna, w której tak wiele się dzieje!
„Jeśli twoje ciało zmienia się w ciągu dnia, to dlatego, że trawi jedzenie, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organów i zarządza emocjami. I czasami skutkuje to wzdęciem!” – wyjaśnia.
I podsumowuje:
Rozwiń„Bądź miły dla swojego ciała, ono robi dla ciebie więcej niż myślisz”.
Co powoduje wzdęcia?
- Dieta
Z pewnością każdemu zdarzyło się przynajmniej raz w życiu poczuć się źle po posiłku. Wzdęty brzuch po jedzeniu, gazy, ociężałość i dyskomfort w obrębie jamy brzusznej mogą być spowodowane zbyt dużą ilością przyjętego pokarmu lub doborem żywności, która sprzyja produkcji gazów.
Produkty, których spożywanie najczęściej skutkuje występowaniem wzdęć, to:
- warzywa, takie jak: cebula, kalafior, kapustka, brukselka, brokuły, szparagi, kalarepa, fasola i inne nasiona roślin strączkowych;
- mleko i produkty mleczne,
- cukier i słodycze,
- produkty tłuste oraz smażone,
- substancje słodzące,
- soki owocowe,
- napoje gazowane (w tym piwo),
- guma do żucia.
Nie tylko to, co jemy wpływa na nasze samopoczucie, ale również to, jak spożywamy posiłki. Przejadanie się i spożywanie większych ilości pokarmu niż wymaga tego organizm prowadzi do zalegania niestrawionych resztek w przewodzie pokarmowym. Następnie dochodzi do fermentacji i wydzielania gazów, które dają uczucie wzdętego brzucha. Nawet sam sposób jedzenia, a konkretnie szybkie, łapczywe spożywanie posiłków, może prowadzić do wzdęć, ponieważ dochodzi wtedy do połykania powietrza, które gromadzi się potem w jelitach.
- Nietolerancja pokarmowa
Z nietolerancją pokarmową możemy mieć do czynienia, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości enzymów odpowiadających za trawienie określonej substancji zawartej w pożywieniu. Nietolerancja laktozy zawartej w mleku i produktach mlecznych jest relatywnie częstym powodem występowania wzdęć i innych objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak biegunki, bóle brzucha.
- Cykl miesiączkowy
Zmiany stężenia hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego wpływają nie tylko na samopoczucie i zachowanie, ale również na pracę układu pokarmowego. Można powiedzieć, że podczas miesiączki kluczowe są dwa hormony – estrogen i progesteron. Estrogen odpowiada za pierwszą połowę cyklu. Do owulacji jego stężenie wzrasta, podczas gdy progesteron pozostaje na niskim poziomie. Następnie role się odwracają i po owulacji spada stężenie estrogenu, a wzrasta poziom progesteronu.
Jakie to ma znaczenie dla układu pokarmowego? W jelitach znajdują się receptory dla progesteronu, a jak wiadomo, hormony nie działają wybiórczo. Oznacza to, że jeżeli dana tkanka lub narząd ma receptory dla hormonu, to będzie on na nią oddziaływał. W ten sposób progesteron wpływa nie tylko na rozwój endometrium w czasie cyklu, ale również na rozluźnienie mięśni gładkich jelit, co sprzyja zaparciom i większej produkcji gazów.
- Wykonywana praca
W pracy spędzamy znaczną część życia, dlatego ma ona duży wpływ na nasze zdrowie. Praca biurowa czy jakakolwiek inna, która wymaga siedzenia przez kilka bądź kilkanaście godzin, zdecydowanie nie służy dobremu funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wzdęciom wywołanym siedzącym trybem życia dość łatwo zaradzić. Zwykle wystarczy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu przez około 30 minut. Nieważne, czy będzie to bieganie, gra w tenisa, siatkówkę, czy zajęcia w klubie fitness. Nawet regularnie wykonywany szybki spacer może poprawić funkcjonowanie jelit i zapobiegać zaparciom, które stanowią jedną z przyczyn wzdęć.
- Stres
W dzisiejszych czasach wydaje się, że nie ma pracy i życia bez stresu, a niestety coraz częściej okazuje się, że właśnie stres jest czynnikiem, który sprzyja wielu dolegliwościom, m.in. związanym z układem pokarmowym. Ból brzucha przed ważną rozmową lub egzaminem? Biegunka tuż przed prezentacją dla klienta? Właśnie tak objawia się stres.
Zwiększone napięcie i podenerwowanie wpływają negatywnie na pracę jelit i zaburzają ich perystaltykę. Dochodzi wtedy do zaburzenia całego procesu trawienia i wchłaniania pokarmu, a w rezultacie – do zalegania resztek pokarmowych. To może skutkować pojawianiem się dolegliwości bólowych, uczucia ciężkości i wzdęcia brzucha.
- Długa podróż
Niezależnie od tego, czy wybieramy się na urlop samochodem, pociągiem, samolotem, czy innym środkiem transportu, jesteśmy bardziej narażeni na wzdęcia niż zwykle. Nie chodzi tu o nieregularne jedzenie lub niezdrowe przekąski, po które sięgamy podczas podróży, raczej o samo ułożenie ciała. Siedząc przez kilka godzin w jednej pozycji, utrudniamy prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Mówiąc najprościej, jelita są za bardzo uciśnięte, by swobodnie pracować. Uczucie wzdętego brzucha pojawia się najczęściej po podróży samolotem, ponieważ tu nakłada się kilka czynników. Po pierwsze, mechaniczny ucisk, ze względu na siedzenie w jednej pozycji, a po drugie – zmiana ciśnienia podczas lotu i rozprężenie gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym.
- Leki
Zaburzenia pracy układu pokarmowego mogą być działaniem niepożądanym stosowania różnych leków. Weźmy na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli powszechnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty. Objawy dyspeptyczne, takie jak nudności, wzdęcia, wymioty czy zaburzenia rytmu wypróżnień to jedne z najczęstszych efektów ubocznych. Tego typu dolegliwości często pojawiają się też po antybiotykoterapii. Dlaczego? Antybiotyki działają nie tylko na bakterie, które chcemy zniszczyć, ale również na florę znajdującą się w jelitach, która jest potrzebna do prawidłowego trawienia pokarmu.
Wzdęty brzuch i gazy mogą być nie tylko następstwem złej diety i braku ruchu, ale również objawem choroby. Zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit, celiakia, choroby wrzodowe lub pasożytnicze, a także stan po operacji, często prowadzą do wzdęć. Właśnie dlatego zaleca się konsultację lekarską, jeżeli objawy pojawiają się często, są bardzo dokuczliwe lub współistnieją z innymi dolegliwościami.
Zobacz także
„Gdy próbowałam rozwikłać tajemnicę swoich dolegliwości brzusznych, odbiłam się od ściany”. Kasia Dziurska o SIBO
„Jestem idealnym przykładem na to, że z IBS można wygrać…” – dietetyczka Roksana Środa wyjaśnia, czym jest IBS (zespół jelita nadwrażliwego) i jak z nim walczyć
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
Polecamy
Masaż Miracle Touch – kiedy marzy ci się płaski brzuch bez ćwiczeń
Chrissy Teigen pokazała brzuch po 4 ciążach. „Prawdziwe zdjęcia normalnego ciała mamy”
Kolczyk w pępku to ciekawa ozdoba. Co warto wiedzieć przed zabiegiem?
Jak ujędrnić skórę na brzuchu? Domowe metody i ćwiczenia
się ten artykuł?