Przejdź do treści

Czarne mydło – właściwości, zastosowanie, gdzie kupić

Czarne mydło – właściwości, zastosowanie, gdzie kupić Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mydła oparte na naturalnych składnikach cieszą się coraz większą popularnością. Są chętnie wybierane przez alergików i osoby zainteresowane naturalną pielęgnacją. Jednym z rodzajów naturalnych mydeł jest mydło czarne, które cieszy się popularnością wśród osób ceniących sobie uniwersalność kosmetyków. Czy mydło czarne faktycznie jest czarne? Czym się charakteryzuje i do czego służy? Jakie opinie zbiera czarne mydło i gdzie można je kupić?

Czarne mydło – co to jest?

Czarne mydło, z języka francuskiego nazywane „savon noir”, to naturalny produkt kosmetyczny do mycia całego ciała, włącznie z twarzą i skórą głowy. Pochodzi z Maroka, dlatego można spotkać się z określeniem „czarne mydło z Maroka”. Jego skład jest bardzo prosty: to macerowane czarne oliwki i oliwa z oliwek. Nieco inny skład ma „czarne mydło afrykańskie” wytwarzane w Ghanie i złożone z masła shea, masła kokosowego i prażonych łusek kakaowca. Czarne mydło posiada inną konsystencję niż typowe mydła w kostce – występuje w postaci gęstej pasty. Wbrew nazwie czarne mydło nie musi być czarne – występuje też w kolorach ciemnego brązu czy palonego karmelu. Podobnie wygląda czarne mydło syberyjskie.

Czarne mydło – właściwości

Czarne mydło może być stosowane do każdego rodzaju skóry – suchej, mieszanej i tłustej. Szczególnie polecane jest dla cery z problemami trądzikowymi, ponieważ oczyszcza tłustą skórę i zwęża pory, co jest częstą dolegliwością osób borykających się z trądzikiem. Czarne mydło bardzo dobrze nawilża i wygładza skórę, nie zostawiając na niej tłustej warstwy jak inne kosmetyki o podobnych właściwościach. Czarne mydło ma też właściwości peelingujące. Peeling z użyciem czarnego mydła jest delikatniejszy od innych preparatów peelingujących (działa jak peeling enzymatyczny), dlatego można go używać do peelingu całego ciała, twarzy i skóry głowy. Peelingujące właściwości czarnego mydła są chętnie wykorzystywane w salonach SPA, np. do zabiegów ciepłoleczniczych w łaźni tureckiej (rytuał Hamman).

Czarne mydło – jak stosować?

Choć czarne mydło ma bardzo gęstą konsystencję, jest łatwe w użyciu. Pod wpływem ciepła dłoni i wody rozpuszcza się, tworząc pianę. Aby zastosować czarne mydło do mycia twarzy i ciała wystarczy nabrać niewielką ilość w wilgotne dłonie, rozetrzeć, nałożyć na skórę i zmyć. Jeśli zależy ci na peelingu, pozostaw spienione mydło na skórze 10-15 minut i spłucz. Czarnego mydła nie można stosować codziennie ze względu na jego zasadowe pH, które przy dłuższym stosowaniu wysuszy skórę aż do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego. To z kolei oznacza zaczerwienienia, łuszczenie skóry i zwiększenie produkcji sebum, czyli efekt odwrotny od oczekiwanego. Optymalna częstotliwość stosowania czarnego mydła to raz na dwa tygodnie.

Jak stosować czarne mydło na włosy?

Niektórzy wykorzystują czarne mydło do pielęgnacji włosów. Aby umyć włosy czarnym mydłem wystarczy jego niewielką ilość rozetrzeć w dłoniach do uzyskania piany, a następnie umyć nią głowę tak, jak tradycyjnym szamponem. Trzeba pamiętać, że czarne mydło może służyć do pielęgnacji skóry głowy (ze względu na peelingujące działanie), ale raczej nie włosów na całej długości. Po myciu głowy czarnym mydłem należy je dokładnie spłukać, nie tylko wodą, ale też octem jabłkowym przywracającym prawidłowe pH. Czarne mydło na pewno nie posłuży włosom suchym, farbowanym i zniszczonym.

Czarne mydło – opinie

Użytkowniczki bardzo chwalą czarne mydło za delikatne oczyszczanie nawet wrażliwej skóry. Większości z nich czarne mydło służy do przygotowania skóry do dalszej pielęgnacji, np. aplikowania olejków roślinnych czy nakładania masek. Oczyszczona wcześniej skóra łatwiej przyjmuje kosmetyki pielęgnacyjne – wnikają w nią głębiej, dzięki czemu skuteczniej działają. Wiele konsumentek docenia czarne mydło za jego właściwości nawilżające, wygładzające i rozświetlające. Jako wadę mydła najczęściej podaje się jego intensywny, specyficzny zapach i konsystencję utrudniającą aplikację. Trzeba też bardzo uważać, aby mydło nie dostało do oczu, bo bardzo je podrażnia.

Gdzie kupić czarne mydło?

Zrobienie czarnego mydła w domu jest teoretycznie możliwe, ale wymaga wiele pracy, czasu i trudno dostępnych składników (np. wodorotlenku potasu). Czarne mydło można kupić w większości drogerii, sklepach zielarskich i aptekach. Kupując czarne mydło, zwróć uwagę na skład – im krótszy, tym lepszy. Najlepiej aby znajdowały się w nim tylko oliwki, oliwa i wodorotlenek potasu.

 

Źródła:

  1. Skorupińska A., Zastosowanie ciepłolecznictwa w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA, Kosmetologia Estetyczna, 1, 2017, 57.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: