Przejdź do treści

Mydło glicerynowe – właściwości, zastosowanie, jak zrobić

Mydło glicerynowe - właściwości, zastosowanie, jak zrobić Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mydło glicerynowe to naturalny środek do mycia i pielęgnacji całego ciała. Dzięki swojemu prostemu składowi i właściwościom zyskuje coraz więcej zwolenników. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, także tej bardzo wrażliwej oraz jako środek myjący dla niemowląt. Mydło glicerynowe handmade, którego wykonanie jest bardzo proste, to także świetny pomysł na upominek. Jakie są właściwości mydła glicerynowego? Jak zrobić mydełko glicerynowe i czym je wzbogacić?

Mydło glicerynowe – skład

Mydło glicerynowe składa się przede wszystkim z gliceryny, czyli organicznego związku chemicznego z grupy alkoholi cukrowych tzw. cukroli. Gliceryna, występująca też pod nazwą glicerol, to bezbarwna, bezwonna i lekko słodka substancja. W temperaturze pokojowej występuje w postaci cieczy. Gliceryna wykorzystywana do robienia mydła to głównie gliceryna pochodzenia roślinnego, która otrzymywana jest w procesie zmydlania tłuszczów.

Co jeszcze znajdziesz w mydełkach glicerynowych? Do gliceryny dodawane są często naturalne olejki eteryczne lub aromaty, a także wyciągi z roślin. Dzięki delikatnym drobinkom peelingującym mydło zyska zaś dodatkowe właściwości.

Właściwości mydła glicerynowego

Gliceryna posiada liczne właściwości, dzięki którym wykonane z niej mydła polecane są do oczyszczania i pielęgnacji skóry. Gliceryna jest przede wszystkim substancją silnie higroskopijną, czyli wiążącą cząsteczki wody. Wykazuje właściwości nawilżające i natłuszczające, dlatego też mydła glicerynowe pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Zatrzymując wilgoć w skórze i poprawiając jej napięcie sprawiają też, że wygląda ona młodziej.

Po mydło glicerynowe sięgaj także zimą, kiedy twoja skóra narażona jest na negatywne działanie wiatru i mrozu. Ochroni ją ono przed wysuszeniem, pękaniem i łuszczeniem.

Poza wieloma zaletami, mydło glicerynowe posiada pewne wady. Kostka mydła glicerynowego nie jest tak wydajna jak innych drogeryjnych kostek myjących. Dlatego ważne jest, aby po każdym zastosowaniu osuszyć je i odstawić w miejsce, w którym nie będzie  wilgotno. Taki zabieg skutecznie przedłuży czas jego użytkowania.

Mydło glicerynowe do skóry i do brwi

Bardzo delikatne działanie mydeł glicerynowych powoduje, że mogą być one stosowane do pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry. Jeśli zmagasz się z alergiami, AZS lub innymi problemami skórnymi – sięgnij po naturalne mydełko glicerynowe. Możesz używać go także do mycia delikatnej skóry dzieci, nawet niemowląt. Co więcej, sprawdzi się ono jako środek do higieny okolic intymnych.

Mydło glicerynowe do brwi? Brzmi zaskakująco? A jednak! Tzw. soap brows to znana od wielu lat technika stylizacji brwi. Jak zrobić idealne brwi na mydło glicerynowe? Wykorzystaj do tego niebarwione mydło glicerynowe i szczoteczkę do brwi. Zwilż ją delikatnie wodą, na przykład za pomocą spryskiwacza – ważne, aby nie była ona zbyt mokra. Następnie nabierz na nią trochę mydła, nałóż na brwi i dokładnie wyczesz, kierując się od dołu ku górze. Na koniec nadaj brwiom odpowiedni kształt i jeśli chcesz wzmocnij efekt lub ewentualne ubytki cieniem lub pomadą. Druga metoda opiera się na tych samych krokach, jednak w pierwszej kolejności wypełnij ubytki, a dopiero potem nałóż mydło glicerynowe. W tym wypadku uzyskasz mocniejsze, bardziej zarysowane i podkreślone brwi.

dłonie

Jak zrobić mydło glicerynowe?

Wprawdzie mydło glicerynowe możesz kupić w aptece, dobrych drogeriach oraz sklepach z naturalnymi kosmetykami, coraz więcej osób przygotowuje je samodzielnie. Na rynku dostępnych jest szereg produktów, które ułatwią ci zrobienie mydła. Jest to gotowa masa glicerynowa, barwniki do mydeł i foremki. W wielu sklepach znajdziesz też zestawy do robienia mydełek glicerynowych.

Własnoręcznie przygotowane mydełka glicerynowe będą nie tylko efektowną dekoracją, czy świetnym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi, ale przede wszystkim doskonałym pomysłem na prezent. Gotowe przepisy na mydło glicerynowe znajdziesz w internecie. Możesz dowolnie modyfikować je o wybrane przez siebie barwniki i zapachowe olejki eteryczne lub inne dodatki. Jak zrobić mydło z bazy glicerynowej? Oto instrukcja krok po kroku.

Krok 1

Przygotuj niezbędne produkty i przybory. Najważniejsza jest baza glicerynowa wykonana z gliceryny roślinnej. Jeśli nie chcesz, aby twoje mydło glicerynowe było przezroczyste sięgnij po barwniki. Kolor wybierz według własnych upodobań. Barwniki do mydeł glicerynowych to różnego rodzaju zioła, przyprawy lub maceraty roślinne. Doskonałym sposobem barwienia są także glinki kosmetyczne. Możesz kupić też barwniki syntetyczne.

Musisz pamiętać, że baza glicerynowa ma neutralny zapach. Możesz więc do samodzielnie robionych mydełek dodać olejków eterycznych lub zapachów syntetycznych, które pozostawią na twojej skórze delikatną woń.

Potrzebne będą także foremki, waga kuchenna lub laboratoryjna, szklane naczynia do rozpuszczenia bazy oraz rondelek lub mikrofalówka, szpatułka lub łyżeczka do zamieszania oraz nóż.

Krok 2

Odkrój kawałek bazy glicerynowej i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie umieść ją w szklanym naczyniu i rozpuść w kąpieli wodnej lub mikrofalówce. Baza powinna stać się płynna, jednak nie może się zagotować.

Do płynnej bazy dodaj barwnik i dokładnie wymieszaj. Dla uzyskania mydła glicerynowego zapachowego możesz użyć też wybranego olejku eterycznego lub zapachu syntetycznego.

Krok 3

Wlej gotową masę do foremek. Całość spryskaj alkoholem, aby usunąć pęcherzyki powietrza. Poczekaj aż wystygnie i zastygnie, i gotowe. Dla przyspieszenia możesz wstawić foremkę z mydełkiem do lodówki.

W samodzielnie przygotowanych mydełkach możesz zatapiać też różne dodatki. Pomysłów na mydełka glicerynowe jest mnóstwo, wszystko zależy od twojej inwencji. Wykorzystaj płatki kwiatów, zioła, muszelki, mieniące ozdoby, koraliki, a otrzymasz jedyne w swoim rodzaju mydełka.   

Jak zrobić bazę glicerynową?

Możesz również pokusić się o zrobienie mydła glicerynowego od podstaw, czyli przygotowując także bazę glicerynową. Wykorzystaj ulubione oleje roślinne np. kokosowy, rzepakowy, rycynowy oraz wodorotlenek sodu, wodę destylowaną i glicerynę farmaceutyczną. Ważne są proporcje – ilość wodorotlenku sodu powinna wynieść trzy proc. dla przetłuszczenia, wody – 33 proc. w stosunku do olejów, a gliceryny od 50 do 100 proc. W internecie znaleźć można wiele przepisów na bazę glicerynową i jak twierdzą entuzjaści samodzielnego jej przygotowania, należy dobrać proporcje odpowiednie do swoich potrzeb.

Mydło glicerynowe – gdzie kupić

Mydło glicerynowe w aptekach można kupić już za niecałe 10 zł. Górna granica zależy od tego czym jest wzbogacone mydło, a także od producenta. Dostępne jest także mydło glicerynowe w płynie, które może być doskonałą alternatywą dla żelowych preparatów do mycia ciała.

 

Źródła:

  1. J. Kurpiewska, J. Liwkowicz, Hydrofilowe środki ochrony skóry – nowe rozwiązania, Bezpieczeńswto Pracy: nauka i praktyka, 2006/12.
  2. Mydlane rewolucje, Jak zrobić mydło. Poradnik.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: