Przejdź do treści

Czym jest talk i kiedy go stosować? Czy popularna zasypka pomoże także dorosłym

Czym jest talk i kiedy go stosować? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Talk kosmetyczny jest produktem powszechnie stosowanym. Chociaż kojarzy się przede wszystkim z często niegdyś stosowaną zasypką dla malutkich dzieci, to można go znaleźć w wielu innych specyfikach. O jego właściwościach powstało wiele nieprawdziwych historii. Co więc warto o nim wiedzieć, kiedy go stosować i komu może szkodzić?

Talk jest składnikiem wielu kosmetyków. Często nie mamy nawet świadomości, że mamy go w swojej kosmetyczce.  

Talk – co to takiego? 

Talk jest to minerał z gromady krzemianów należący do minerałów pospolitych. Nazwa pochodzi od arabskiego „talk”, co znaczy mikę (ma to związek z podobieństwem tych minerałów). Po łacinie „talcus” oznacza tłuszcz.  

Minerał ten jest bardzo kruchy, mówi się nawet, że można go pokroić paznokciem. W Polsce niegdyś z tego powodu na talk mówiono „łojek”, ponieważ był maślany i kruchy, więc kojarzył się niektórym z łojem.  

Talk jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków oraz produktów farmaceutycznych. Stosuje się go m.in. do poprawy barwy, konsystencji czy przyczepności.  

Jakie właściwości ma talk? 

Z talku robi się miękki proszek, który stosowany jest w kosmetykach i farmaceutykach. Dzięki niemu barwa produktów jest intensywniejsza. Talk sprawia też, że mają przyjemniejszą konsystencję i są bardziej przyczepne. 

Talk działa też osuszająco, dlatego często stosowany jest w produktach dedykowanych małym dzieciom. Ma bowiem zapobiegać otarciom i odparzeniom, głównie pośladków i pachwin. Jego stosowanie zmniejsza też ryzyko wystąpienia grzybicy.

Kto powinien sięgać po talk? 

Po talk powinny sięgać przede wszystkim osoby, które chcą: 

  • zwiększyć przyczepność (np. podczas uprawiania wielu sportów), 
  • zmniejszyć potliwość rąk i stóp, 
  • zmniejszyć podrażnienia skóry, 
  • zabezpieczyć skórę (szczególnie u malutkich dzieci) przed otarciami,  
  • sprawić, by masaż terapeutyczny był bardziej skuteczny, 
  • odświeżyć swoje buty.  

Talk to także „ratunek” dla osób, które zmagają się z przetłuszczającymi się włosami. Działa jak suchy szampon, pochłania nadmiar sebum i sprawia, ze kosmyki wyglądają bardziej świeżo. 

W jakich produktach znajdziemy talk? 

Talk jest często składnikiem: 

  • produktów dla małych dzieci do zabezpieczania skóry przed podrażnieniami (głównie posypek do pupy), 
  • suchych szamponów, 
  • odświeżaczy do ubrań, 
  • dezodorantów do stóp, 
  • produktów do depilacji woskiem, 
  • tuszy do rzęs, 
  • odplamiaczy, 
  • pudrów do twarzy. 
Kobieta nad morzem

Czy stosowanie talku jest bezpieczne? 

Wiele osób zastanawia się, czy talk w kosmetykach jest bezpieczny i im nie zaszkodzi. Nie ma wątpliwości, że jest to składnik, który nie jest szkodliwy. Należy pamiętać, że gdyby tak było, to kosmetyki czy inne specyfiki, które go zawierają, nie zostałyby dopuszczone do sprzedaży. Nie spełniałyby wymogów określonych przepisami.   

Nie bez powodu talk stosowany był już ponad 100 lat temu. Nieprawdą są teorie, które mówią, że wnika w skórę i kumuluje się w organizmie oraz te, mówiące o działaniu mutagennym i niekorzystnym wpływie na płodność 

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków FDA przyznała talkowi miano GRAS (Generally Recognized as Safe ogólnie uznany za bezpieczny). Dotyczy to stosowania go jako substancji zapobiegającej zbrylaniu się i jako barwnika. W 2014 r. US Cancer Prevention Coalition FDA przeprowadzono (już po raz kolejny) szczegółowe badania dotyczące talku i potwierdzono teorię, że nie wywołuje on żadnego ryzyka dla zdrowia. Taką samą teorię potwierdził Cosmetic Ingredient Review Expert Panel(CIR) 

Dużo mówiło się o tym, że talk może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Nie ma jednak żadnych wiarygodnych raportów i analiz, które potwierdzałyby taką tezę. Liczne niepotwierdzone informacje o szkodliwości talku prawdopodobnie wynikają z tego, że ma on taką samą nazwę jak azbest, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Trzeba jednak wiedzieć, że właściwości chemiczne i toksykologiczne tych materiałów są zupełnie inne 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania talku? 

Talku nie powinny stosować osoby, które zauważyły u siebie nadwrażliwość po zastosowaniu tego minerału lub specyfików, które go zawierają. Należy pamiętać, że wysusza skórę i zatyka pory, więc lepiej, by zrezygnowały z niego osoby zmagające się z przesuszoną i zanieczyszczoną cerą.  

Gdzie kupić talk i ile kosztuje? 

Talk można bez problemu dostać w większości aptek oraz w niektórych drogeriach. Jest dostępny bez recepty. Jego cena jest uzależniona od wielkości opakowania i producenta. Za 100 g produktu średnio zapłacimy jednak około 10 zł

Źródła: 

https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/talk/ – dostęp: 19.02.2023 r. 

https://farmacja.pl/talk-wlasciwosci-i-zastosowanie/ – dostęp: 19.02.2023 r. 

https://gemini.pl/grupa-produktow/talk – dostęp: 19.02.2023 r. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: