Przejdź do treści

Kosmetyki dla dzieci – rodzaje, substancje i skład

Kosmetyki dla dzieci - rodzaje, substancje i skład Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kosmetyki dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, nie mogą być wybierane przypadkowo. Atesty, rekomendacje, świadectwa i opinie nie są bowiem wyłącznie chwytem reklamowym, ale jasnym komunikatem o rodzaju badań prowadzonych nad danym produktem. Warto pamiętać, że zestawy kosmetyków dla dzieci nie muszą składać się z wielu elementów, jednak powinny zawierać takie, które odpowiednio zabezpieczą niedojrzałą barierę ochronną skóry najmłodszych. Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyki dla niemowląt? Jakie produkty powinny znaleźć się w zestawie kosmetyków dla dzieci?

Kosmetyki dla dzieci

Wybór kosmetyków dla dzieci nie jest łatwym zadaniem. Każdy rodzic, chcąc zapewnić swojemu maluchowi wszystko to, co najlepsze może wpaść w pułapkę kupowania wielu produktów, które szybko zapełnią domowy kuferek z kosmetykami dla dziecka. Tymczasem warto pamiętać, że lista produktów niezbędnych najmłodszym nie jest tak naprawdę długa.

Jakie produkty to must have kosmetyków dla dziewczynki, a jakie dla chłopca? Przede wszystkim to nie płeć, ale wiek ma znaczenie. Inna będzie bowiem lista niezbędnych produktów do pielęgnacji niemowląt, a inne kosmetyki niezbędne są dla dziesięciolatka.

Kosmetyki dla noworodka

Wbrew pozorom najmłodsi potrzebują niewiele kosmetyków. W zestawie pielęgnacyjnym powinny się znaleźć:

  • kosmetyki do pupy – ochronne kremy, które zabezpieczą skórę przed podrażnieniem i odparzeniem, niektórzy twierdzą jednak, że nie należy przesadzać z ilością ich aplikowania,
  • płyn myjący – pamiętaj, że szczególnie korzystne dla niedojrzałej i delikatnej skóry dzieci są emolienty, które wspomagają odbudowę bariery ochronnej, ich dodanie do wody nie wymaga ponadto używania innych środków myjących,
  • balsam nawilżający lub oliwka, które dobrze wykorzystać do masażu dla niemowląt,
  • sól fizjologiczna, którą można przemyć oczy i oczyścić nosek malucha.

Pamiętaj, że kompletując wyprawkę dla noworodka warto wybrać produkty o niewielkiej pojemności. Dzięki temu będziesz mogła sprawdzić, czy spełniają one wasze oczekiwania i nie uczulają dziecka.

Paleta cieni do oczu

Kosmetyki dla dziewczynki – 12 lat i więcej

Jakie produkty powinny znaleźć się w zestawie kosmetyków dla dojrzewającej dziewczynki? Choć niejedna mała kobietka marzy produktach do makijażu dla dzieci, to jednak postawić należy przede wszystkim na pielęgnację. Pamiętaj, że potrzeby skóry, która zaczyna okres dojrzewania zmieniają się. Zwiększająca się ilość wydzielanego sebum wymaga dokładnego oczyszczania i nawilżenia, a jeśli pojawiają się pierwsze niedoskonałości warto wybrać kosmetyki dedykowane młodej cerze trądzikowej. Przydatne mogą okazać się także delikatne peelingi, najlepiej enzymatyczne.

Kosmetyki dla dzieci – skład

Duże znaczenie ma jakość kosmetyków, które wybierzesz. Czytając skład, warto pamiętać o zasadzie – im mniejsza ich lista, tym lepiej. Na co zwrócić zatem uwagę?

  • PEG (glikole polietylowe), PPG (glikole polipropylenowe), SLS (laurylosiarczan sodu), TEA (trietanoloamina), MEA (monoetanoloamina) to lista składników, które nie powinny znaleźć się w kosmetykach dla dzieci,
  • poziom pH powinien być neutralny, czyli zbliżony do poziomu 7,
  • unikaj mocznika – w preparatach niemowląt do szóstego miesiąca życia nie powinien on znaleźć się w żadnej ilości, zaś w przypadku dzieci starszych – nie więcej niż w stężeniu jednego procenta,
  • lanolina – w ostatnim czasie pojawiły się informacje, że możliwe są reakcje alergiczne związane w jej używaniem, warto więc wykonać próbę w przypadku kosmetyków dla dzieci, które ją zawierają.

Wybierając kosmetyki dla dzieci warto zwrócić uwagę, czy posiada pozytywne opinie lub atesty, które mogą wydawać jednostki opiniujące, a na co dzień zajmujące się leczeniem dzieci lub jednostki naukowe. Przykładem jest Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, czy Państwowy Zakład Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia.

Naturalne kosmetyki dla dzieci

Sięgając po kosmetyki warto zastanowić się nad kosmetykami naturalnymi, czyli wytwarzane z wyciągów i ekstraktów roślinnych, wytwarzane z surowców występujących w naturze, pochodzących z przebadanych lub ekologicznych upraw. Warto także zwrócić uwagę na kosmetyki nie testowane na zwierzętach. Pamiętaj, że wiele składników, tym bardziej tych pochodzenia naturalnego, zostało już dawno przebadanych, ponowne ich testowanie jest zatem zbędne.

 

Źródła:

  1. H. Bojarowicz, A. Szemryk, J. Krysiński, Kosmetyki przeznaczone do stosowania w różnych przedziałach wieku, Kosmetologia Estetyczna, 2016/5.

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: