Przejdź do treści

Depilacja laserowa – od czego zacząć, ile to kosztuje, kiedy nie należy jej wykonywać? Odpowiada kosmetolożka, mgr Sylwia Gnas

Depilacja nóg / istock
Depilacja nóg / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie masz już siły na codzienne golenie nóg maszynką? Brakuje ci czasu na używanie kremów do depilacji? Na pewno myślałaś już o depilacji laserowej. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzisz czas, ale i będziesz mogła cieszyć się gładką skórą przez wiele dni! Czy jednak każda z nas może sobie pozwolić na tego rodzaju zabieg? I ile to kosztuje?  

Depilacja laserowa – na czym polega?

Jak wyjaśnia kosmetolożka, mgr Sylwia Gnas, laseroterapia wykorzystuje strumień wiązki światła w celu precyzyjnego niszczenia określonej struktury. Stosowana jest nie tylko do niwelowania zmian chorobowych, ale również problemów natury estetycznej. Mechanizm działania opiera się na zasadzie selektywnej fototermolizy.

Co to oznacza? Energia lasera kumulowana jest głęboko w mieszku włosowym w celu usunięcia komórek reprodukcyjnych oraz cebulki włosa. Właśnie dlatego usuwanie zbędnego owłosienia skóry poprzez depilację jest niezwykle szybkim i wygodnym zabiegiem, który oszczędza nasz czas.

Depilacja laserowa – od czego zacząć?

– Przed przystąpieniem do zabiegu należy przeprowadzić konsultację u specjalisty oraz test laserowy. Wywiad uwzględnia aktualny stan zdrowia, ocenę skóry, a także rodzaju włosów. Próba laserowa ma na celu sprawdzenie reakcji skórnej na działanie wiązki światła, dodatkowo pozwala dobrać odpowiednie parametry lasera na podstawie fototypu skóry, koloru i grubości włosa. Konsultacje są bezpłatne i uwzględniają test laserowy- wyjaśnia kosmetolożka.

Depilacja laserowa – czy trzeba się do niego przygotować?

Ekspertka tłumaczy, że sam zabieg epilacji laserowej jest krótki i praktycznie bezbolesny. Wcześniej jednak należy usunąć włosy maszynką do golenia w miejscu poddawanym zabiegowi.  Skóra nie powinna być podrażniona czy zanieczyszczona.

Leżąca kobieta u której wykonywana jest bezpieczna depilacja laserowa/HelloZdrowie

Depilacja laserowa – jakie miejsca można wydepilować?

Epilacja laserowa może być stosowana praktycznie na wszystkich partiach ciała, nawet na tych najbardziej wymagających i wrażliwych. Jak dodaje kosmetolożka, możemy usunąć niechciane owłosienie na twarzy, głębokie bikini, plecy, a nawet okolice brodawek sutkowych.

Depilacja laserowa – ile to kosztuje?

Jak wyjaśnia ekspertka, cena uzależniona jest od miejsca wykonania zabiegów oraz liczby powtórzeń.

– Koszt jednego zabiegu epilacji laserowej rozpoczyna się w granicy 200 zł. Średnio na jedną okolicę ciała wykonuje się około 4-5 zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych, co 4 – 12 tygodni. Już po pierwszym zabiegu nie odrasta około 20-40 proc. włosów. Ogromną zaletą epilacji laserowej jest zaoszczędzenie czasu, który poświęcany był na codzienną pielęgnację oraz usuwanie niechcianego owłosienia – dodaje mgr Sylwia Gnas.

Depilacja laserowa – niepożądane skutki

Niestety, jak każdy inny zabieg ingerujący w nasze ciało, także i depilacja laserowa może wywoływać niepożądane skutki. Na szczęście u większości osób są one chwilowe.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą:

  • rumień,
  • uczucie rozgrzania skóry,
  • obrzęk okołomieszkowy,
  • podrażnienie.

– Zmiany utrzymują się maksymalnie do 24 godzin po zabiegu, zwykle jednak znikają po kilku minutach. W celu zmniejszenia ewentualnych skutków ubocznych można użyć miejscowego schładzania naskórka za pomocą żelu chłodzącego – komentuje kosmetolożka.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu epilacji laserowej. Jednym z nich jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Czynnikiem wykluczającym jest również choroba nowotworowa oraz choroby skóry tj.: łuszczyca, bielactwo czy aktywna opryszczka.

– Na 4-6. tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z usuwania włosów woskiem, pęsetą czy depilatorem mechanicznym, powinno się je golić bądź przycinać. Należy również pamiętać, że na kilka tygodni przed epilacją powinniśmy odstąpić od opalania w miejscu zabiegowym. Na 2-4 tygodnie przed planowaną wizytą nie zaleca się przyjmowania leków światłouczulających (antybiotyki, leki moczopędne, uspokajające, niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz naparów z ziół tj.: dziurawiec zwyczajny, nagietek oraz skrzyp polny.

Leki stosowane miejscowo tj.: antybiotyki, retinoidy, maści z witaminą A należy odstawić na 2 tygodnie przed zabiegiem. W przypadku przyjmowania doustnej terapii retinoidami wymagana jest przerwa w okresie 6 miesięcy – wymienia kosmetolożka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?