Przejdź do treści

Dlaczego włosy siwieją? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny

Tekst o przyczynach i rozwiązaniach problemu siwienia włosów. Na zdjęciu: Kobieta z siwymi włosami i czarnym golfem - HelloZdrowie
Dlaczego włosy siwieją? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Siwe włosy – zmora wielu osób. Jedni siwieją już po 20. roku życia, inni dopiero po 40. Dotyczy to i mężczyzn i kobiet, którzy z reguły starają się zakryć srebrne dowody świadczące o upływającym czasie. W jaki sposób w ogóle powstają siwe włosy i czy można temu jakoś zapobiec? Z tematem postanowiła zmierzyć się mgr Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych jako Ekspert Kosmetyczny. 

Niektórzy z siwymi włosami się już pogodzili, inni je wręcz pokochali a jeszcze inni starają się je ukryć w każdy możliwy sposób. Jedno jest pewne. Siwe włosy czekają każdą i każdego z nas i jest to nieuniknione. Co jest odpowiedzialne za utratę naturalnego koloru włosa i powstawanie srebrnych znaczeń na czuprynie? Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć na swoim profilu na Instagramie Joanna Skrzypczak, która jest mgr kosmetologii i szkoleniowcem. Specjalistka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie w zakresie pielęgnacji skóry trądziku. Jej profil obecnie śledzi już ponad 12 tys. obserwatorów.

– Zastanawialiście się kiedyś skąd się biorą siwe włosy i czy można coś zrobić by ich nie mieć? – pyta kosmetolożka i tłumaczy krok po kroku powstawanie siwych włosów.

Kolor włosów – co za niego odpowiada?

Jasny blond, ciemny blond, miodowy blond. Samych odcieni blondu jest wiele, a to nie jedyne kolory, jakie nosimy na głowie. Co jest odpowiedzialne za taką paletę barw włosów?

Co odpowiada za kolor włosów?

Za kolor naszych włosów odpowiadają melanocyty, to te same komórki które odpowiadają za kolor naszej skóry lub nadają jej opaleniznę.

Wyróżniamy dwa rodzaje melanin :
– eumelaninę
– feomelaninę

W zależności od ilości tych melanin jedni będą mieć kolor włosów blond a inni np. brąz

– pisze Skrzypczak.

Siwe włosy – jak powstają?

Pierwsze siwe włosy, jakie zauważamy powstają w wyniku zmian, jakie zachodzą w cebulkach włosów.

W wyniku starzenia się organizmu melanocyty „działają” mniej sprawnie przez co zmniejsza się ilość wytwarzanych melanin.

Kiedy włos pozbawiony jest pigmentu, rośnie biały lub lekko żółty – to właśnie siwy włos.
Zawartość melaniny we włosach chroni je również przed promieniowaniem UV

– tłumaczy ekspertka.

Joanna Michalska, dziewczyna z siwymi włosami

Co powoduje szybsze siwienie?

Dlaczego u niektórych włosy stają się bezbarwne wcześniej niż u innych? Znane jest powiedzenie „osiwieć ze stresu„. Czy faktycznie jest w nim ziarno prawdy? Jak zaznacza specjalistka, stres jest faktycznie jednym z czynników, które wpływają na szybsze siwienie.

Co przyczynia się do szybszego siwienia?

– stres,

-nieprawidłowy styl życia,

-nieprawidłowe odżywianie,

-używki,

więc w zasadzie, to co szkodzi nam powszechnie – wyjaśnia Skrzypczak.

Złote środki na siwienie – czy działają?

Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, mówiąc o siwych włosach to farbowanie. Jednak w mediach można dostrzec wiele reklam środków, które magicznie pozbędą się siwego kłopotu lub znacznie opóźnią jego występowanie. Czy takie produkty się sprawdzają?

Czy są złote środki na nie siwienie?

W latach 40-tych prowadzone były badania nad „złotym środkiem” cofającym siwienie włosów.
Naukowcy testowali PABA, pantotenian wapnia czy drożdże piwowarskie, jednak żadna z metod nie okazała się antidotum na siwienie.
W Google można znaleźć wiele „cudownych” środków, łącznie z suplementami.
Czy działa?
Wg tych firm i opinii „użytkowników” już po 2 tygodniach o połowę mniej. Byłabym ostrożna w stosowaniu „złotych środków” na siwienie. Literatura naukowa zbyt wiele nie mówi, chociaż ja może nie dotarłam, więc jak jest coś więcej, dajcie znać. Myślę, że na tą chwilę tak dużo ludzi ma problem z wypadaniem włosów, że w mniejszym stopniu skupiamy się na tym, czy one są siwe czy nie, bo nawet jak siwe to jednak włosy – pisze ekspertka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

A ty lubisz swoje siwe włosy, czy starasz się je ukryć?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?