Flamboyage – co to jest, jak zrobić w domu? Flamboyage a sombre
Flamboyage to kolejna – obok ombre i sombre – metoda farbowania włosów, która daje delikatny i naturalny efekt. Jest często wybierana przez blondynki, ponieważ daje efekt włosów muśniętych słońcem. Flamboyage daje podobny rezultat jak baleyage, jednak są to zupełnie inne techniki farbowania. Czym jest flamboyage i czy można w ten sposób farbować włosy w domu?
Co to jest flamboyage?
Flamboyage to metoda koloryzacji włosów wymyślona przez fryzjera Angelo Seminara. Jej nazwa wywodzi się z języka francuskiego, „flamboyage” oznacza „błyszczeć” lub „płonąć”. Po flamboyage’u włosy są bardzo błyszczące, a jednocześnie prezentują się naturalnie.
Flamboyage można wykonać na każdych włosach, niezależnie od ich koloru i długości. Sprawdzi się nie tylko na włosach blond, ale również na czarnych lub na krótkich, ta metoda jest odpowiednia zarówno do włosów kręconych, jak i do prostych.
Po wykonaniu flamboyage, optycznie zmienia się również twarz – wydaje się młodsza i bardziej rozświetlona. Z tego względu ta metoda farbowania włosów jest często wybierana przez kobiety dojrzałe. Kolejną zaletą flamboyage jest to, że na włosach przez długi czas nie są widoczne odrosty. Ta koloryzacja dodaje włosom objętości, więc sprawdzi się u kobiet o cienkich włosach.
Jak wykonać flamboyage?
W tej metodzie innowacyjny jest sposób nakładania farby. Poszczególne pasma włosów przykleja się na wąskie, samoprzylepne taśmy lub paski. Chociaż może to brzmieć mało przyjemnie, to bez obaw – klej nie uszkadza włosów ani ich nie wyrywa. Pasmo włosów fryzjer może zawinąć do środka lub nałożyć na nie specjalną nakładkę. Następnie nakłada farbę, którą zmywa przy użyciu ciepłej wody po około 40 minutach. Farby nie można aplikować tuż przy skórze głowy, ponieważ zepsułoby to cały efekt złotych refleksów.
Czy można zrobić flamboyage w domu?
Jest to możliwe, ale trudne – wymaga zdolności manualnych i artystycznych. Zaletą tej metody koloryzacji jest to, że efekt nie musi być idealny, żeby włosy wyglądały dobrze. Pewna nieregularność refleksów jest nawet pożądana.
Flamboyage w domu krok po kroku
- Zacznij od wyodrębnienia tych pasm, które chcesz pokryć farbą. Zrób to za pomocą grzebienia ze szpikulcem.
- Przyklej te pasma do taśm, na różnej wysokości włosów. Omijaj jednak ich nasadę.
- W miejscach, które łączą się z taśmą, zaaplikuj na włosy rozjaśniacz.
- Zabezpiecz farbowane pasma. Schowaj je do środka zwiniętej taśmy.
- Dodatkowo owiń farbowane pasma włosów papierem lub folią.
- Następnie poczekaj, aż rozjaśniacz zadziała. Pozostaw go na włosach na taki czas, jaki sugeruje producent.
- Po tym czasie zdejmij z włosów wszystkie zabezpieczenia, czyli papiery i folie.
- Jeżeli włosy mają zbyt żółtawy odcień, to użyj tonera.
- Następnie nałóż na włosy maskę lub odżywkę i umyj je szamponem.
Jak widzisz, ta metoda koloryzacji włosów jest dość trudna do samodzielnego odtworzenia w domu, dlatego lepiej wykonać flamboyage u fryzjera. Ważny jest również fakt, że odcień nakładanej farby jest zależny od pory roku. Profesjonalista będzie wiedział, jak przeprowadzić koloryzację, aby efekt był jak najbardziej naturalny.
Czym flamboyage różni się od sombre?
Chociaż obie te metody koloryzacji polegają na uzyskaniu efektu włosów muśniętych słońcem, to różnią się przede wszystkim metodą aplikowania farby. W przypadku sombre jest ona standardowa, czyli wydzielone, cienkie pasma maluje się za pomocą pędzelka. Do flamboyage wykorzystuje się specjalne taśmy. W dodatku sombre daje bardziej wyrazisty efekt, a flamboyage – naturalny.
Jaka jest cena flamboyage?
Jeżeli chcesz wykonać flamboyage w profesjonalnym salonie fryzjerskim, to musisz się liczyć z wydatkiem od 130 zł do 500 zł. Koszt takiej koloryzacji zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od miejscowości, doświadczenia fryzjera oraz od długości twoich włosów. Wysoka cena może również wynikać z tego, że musisz spędzić na fotelu u fryzjera kilka godzin. Standardowo rozjaśnianie włosów metodą flamboyage trwa od dwóch do sześciu godzin, zależnie od ich długości.
Czy wykonywanie flamboyage jest bezpieczne?
Dużo mówi się o tym, że koloryzacja niszczy włosy. Mniej o tym, że farbowanie włosów może być szkodliwe dla całego organizmu. Z koloryzacji powinny zrezygnować przede wszystkim kobiety w ciąży.
Badania nad farbami do włosów
Pierwsze farby do włosów miały w sobie ponad 500 substancji chemicznych. Część z nich była rakotwórcza dla zwierząt, co samo w sobie może budzić pewne obawy. W latach 70. producenci zmienili składy farb do włosów, w taki sposób, żeby nie zawierały one już szkodliwych dla człowieka substancji. Jednak to nie wyeliminowało do końca ryzyka zachorowania na raka. Późniejsze badania epidemiologiczne pokazały, że fryzjerzy są bardziej narażeni na raka pęcherza moczowego. Potwierdził to również raport Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) z 2008 roku. Stwierdzono również, że niektóre substancje znajdujące się w farbach do włosów mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka szpiku kostnego i krwi, na przykład białaczki.
Co ciekawe, w 2003 roku Komisja Europejska ogłosiła strategię oceny bezpieczeństwa składników farb do włosów. Nazwano ją HairDyeStrategy. Po kolejnych badaniach okazało się, że te wszystkie zagrożenia dotyczą osób starszych, które farbowanie włosów rozpoczęły jeszcze w latach 70.
Skład farb do włosów
W farbach do włosów warto mimo wszystko uważać na pewne składniki, ponieważ mogą one powodować podrażnienie oraz zaczerwienienie skóry. Mamy tutaj na myśli na przykład rezorcynę oraz parabeny. Ta pierwsza substancja może prowadzić również do dysfunkcji tarczycy, zaburzeń pracy układu nerwowego. O wiele częściej spotykane objawy to na przykład: nieregularne bicie serca, niebieska skóra, zmęczenie, czy ból głowy. Natomiast parabeny mogą powodować zaczerwienie skóry i świąd.
Z tego względu, gdy już decydujesz się na koloryzację, to najpierw sprawdź skład kosmetyku lub zapytaj o niego fryzjera.
Źródła:
- https://ec.europa.eu/growth/sectors/cosmetics/
- https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/hair-dyes.html
- https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs2016_q_042.pdf
- J. Świerkot, K. Duda-Grychtoł, S. Klasik-Ciszewska, Parabeny jako przykład niebezpiecznych konserwantów,Medycyna Rodzinna 3/2017, s. 222-225
Polecamy
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – ciekawy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
się ten artykuł?