Przejdź do treści

Włosy ombre – komu pasują? Jak zrobić ombre?

Włosy ombre - komu pasują? Jak zrobić ombre?
Włosy ombre - komu pasują? Jak zrobić ombre?/iStockphoto
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ombre – w ostatnich latach to prawdziwy hit fryzjerski, który doczekał się wielu odmian i wariantów. Jak zrobić ombre hair? Czy można zrobić ombre na krótkich włosach? Podpowiadamy.

Włosy ombre

Ombre hair to jedna z najmodniejszych koloryzacji XXI wieku. Ostatnia dekada to czas popularności tego trendu.

Ombre robi wrażenie, niezależnie od kształtu fryzury albo koloru włosów. Możemy dopasować odcień ombre do każdego koloru włosów. Klasyczne ombre polega na rozjaśnianiu końcówek włosów.

Sekret atrakcyjności tej fryzury tkwi w sukcesywnym przechodzeniu od ciemnego koloru włosów do jaśniejszego. Ważna jest gradacja koloru. Jasne końcówki cięte „od linijki” to nie są włosy ombre. Naturalne jasne blondynki mogą wybrać odwrócone ombre – czyli ciemniejsze końcówki.

Włosy ombre interesująco wyglądają niezależnie od koloru – ombre brąz, rude ombre, a nawet siwe ombre może oczarować otoczenie i… właścicielkę fryzury.

Za prekursorkę włosów ombre uważa się Aliyah – amerykańską piosenkarkę, aktorkę i modelkę, która nosiła taką fryzurę już na początku lat 2000. Tę koloryzację doceniają gwiazdy z pierwszych stron gazet. Sławne osoby, które wybrały ombre, to m.in. Rihanna, Jessica Alba, Sarah Jessica Parker, Hillary Duff, Eva Longoria, a w Polsce – Ewa Farna, Weronika Rosati, Edyta Górniak, czy Marina – żona jednego z najlepszych polskich bramkarzy, Wojciecha Szczęsnego.

Kobieta nad morzem przy samochodzie

Jak wykonać ombre?

Ombre wykonasz w większości zakładów fryzjerskich. Odważne i doświadczone osoby mogą je zrobić także w domu. U fryzjera zabieg kosztuje od ok. 120 do kilkuset złotych, w zależności od salonu, lokalizacji i długości włosów.

Jak zrobić ombre w domu?

Jeśli zastanawiasz się, jak samemu zrobić ombre, podpowiadamy.

  • Najprostsze domowe sposoby to zanurzenie włosów w… wodzie utlenionej. Jednak pamiętaj, że woda utleniona to środek żrący, powoduje więc przesuszenie włosów oraz ich większą łamliwość. Wystarczy zamoczyć włosy w wodzie utlenionej najpierw na większym odcinku, następnie na krótszym. Ten dwukrotnie zanurzony fragment włosów będzie najjaśniejszy.
  • Podobne mogą być skutki stosowania rozjaśniacza – włosy będą wprawdzie rozjaśnione, ale i podatne na rozdwajanie, łamliwe, zbyt suche. Samodzielne nakładanie rozjaśniacza na włosy wymaga pewnej wprawy, żeby kolor nie był za mocno „odcięty” od reszty włosów, a przejście delikatne.
  • Możesz użyć płukanek, jeśli masz chęć na bardziej szalone kolory, np. fiolet lub róż. Szczególnie ciekawy efekt uzyskasz na jasnych włosach. Płukanki mogą zawierać gencjanę, która powoduje przesuszenie włosów. Po zmyciu koloru fioletowego, farbowane płukanką włosy mogą być również nieco jaśniejsze niż przedtem. Możesz, podobnie jak w przypadku wody utlenionej, zanurzyć włosy w kubeczku z płukanką.

Jeśli obawiasz się, że twój talent do farbowania nie wystarczy, możesz poprosić kogoś o pomoc. Połóż się (zabezpieczając podłoże!) i rozczesując włosy na podobieństwo promieni gwiazdy wokół twojej głowy. Wówczas należy nanieść rozjaśniacz lub farbę na poszczególne pasma. Efekt będzie naturalny, z płynnym przejściem, bez nieestetycznego odcięcia.

Jak zrobić ombre z kucyka?

Kucyk do farbowania ombre to kolejny prosty domowy przepis na nową fryzurę. W zależności od długości włosów, zwiąż je w koński ogon pod brodą albo na czole. Tak powstały kucyk zafarbuj, zgodnie z preferencjami. Gdy rozpuścisz włosy, twoje wymarzone ombre hair będzie gotowe.

Pamiętaj, żeby zachować ostrożność przy kreowaniu linii zmiany koloru. Natomiast jeśli masz wątpliwości, czy uda ci się ten zabieg, poproś doświadczoną osobę o pomoc lub oddaj się w ręce profesjonalistów. Oszczędzi to czasu i stresu, który może być powodowany zniszczeniem włosów i kiepskim efektem. Co więcej, zbyt „spalone” rozjaśniaczem włosy mogą być nie do odratowania,  tylko do obcięcia.

  • Ombre na czarnych włosach

Ombre na ciemnych włosach niekoniecznie muszą iść od czerni do koloru blond. Możesz zdecydować się na różne odcienie brązów lub dolną część włosów zamienić w rudości. Ombre na czarnych włosach można zamienić w siwy lub szary kolor, jeśli wolisz zimne odcienie.

  • Ombre na siwych włosach

Ombre na siwych włosach jest ciekawe w wersji odwróconej, czyli np. czarne końcówki. Warunkiem jest ładny, zimny kolor siwizny. Można również „pobawić się” odcieniami – szarościami i gołębim kolorem. Szare ombre jest bardzo modne i co ważne, pasuje do wszystkiego!

  • Rude ombre

Przeciwieństwem siwego ombre jest rude ombre, które, choć płomienne i interesujące, może wymagać zmiany kolorów w garderobie. Mając rude włosy możesz jednak wyczarować z dodatkiem rozjaśniacza istny ogień. Z taką fryzurą z pewnością nie zginiesz w tłumie.

Kobieta stoi przy dwukolorowej ścianie

Ombre na krótkich włosach

Ombre najlepiej wygląda na włosach do ramion lub dłuższych. Jednak można uzyskać ciekawy efekt także na krótkich włosach.

Jak zrobić ombre na krótkich włosach? Zmocz włosy, rozczesz z przedziałkiem na środku. Rozjaśniacz nanieś na końcówki – ok. 1-2 cm, a po nałożeniu – przeczesz dłonią (w rękawiczce), dzięki czemu lekko rozmyjesz granice farbowania. Krótkie ombre wygląda niesamowicie, dodaje puszystości i objętości włosom. Dzięki temu delikatnemu farbowaniu możesz zyskać bardziej kobiecy styl. Jeśli odpowiednio zestawisz kolory i nieco postawisz włosy, możesz uzyskać także punkową drapieżność.

Ombre to sposób na urozmaicenie klasycznych fryzur, jak np. bob czy long bob. Zarówno bob ombre, jak i long bob ombre, możesz wybrać w wersji z grzywką, jak i bez grzywki – w zależności od kształtu twarzy. Bob ombre to fryzura uniwersalna, zarówno dla kobiet w każdym wieku. Jeśli jednak wygodniej ci chociaż czasami związywać włosy, wybierz wariant log bob ombre. Ta fryzura dodatkowo wyszczupli optycznie twarz.

Ombre a sombre – te dwie bliźniaczo podobne nazwy oznaczają inne stylizacje. Sombre to raczej delikatne, bardziej naturalnie wyglądające pasemka. Włosy robią wrażenie rozjaśnionych słońcem.

Suszenie włosów/Gettyimages.com

Fryzury ombre

 Jeśli nie lubisz iść za trendami, ale cenisz swój styl, pomyśl, że ombre nie musi być nudne! Coraz częściej widzimy na ulicach osoby z niesamowitymi tęczowymi włosami, z odcieniami odbiegającymi od naturalnych. Nie jesteś pewna, czy to jest „to” czego chcesz? Możesz zrobić taki efekt tylko na fragmencie włosów lub zastosować sztuczne dopinki, dostępne zarówno w naturalnych, jak i szalonych tęczowych kolorach.

Wiele kobiet zmiany w życiu zaczyna od… zmiany fryzury. Czy rzeczywiście nowy, inny wygląd to „nowa ja”? Czy dobrym pomysłem są radykalne zmiany wizerunkowe, czy lepiej postawić na coś delikatniejszego – tak w życiu, jak i na głowie?

Każda zmiana jest procesem, tworzy jakąś całość. Tak, jak zmiana fryzury w różnych momentach życia może być symboliczna, jako wejście w nowe życie. Fryzura jest też ważnym elementem i wyróżnikiem stylu. Autentyczna zmiana wizerunku jest efektem zmiany wewnętrznej. Tak, czasem wskazane są radykalne zmiany w wizerunku, w garderobie, aby uwolnić kobiecość i stworzyć indywidualny, spójny styl. Ważne, żeby każda zmiana wizerunku była zgodna z naturą i potrzebami każdej kobiety – podkreśla Katarzyna Malinowska.

 


Ekspertka Katarzyna Malinowska – kreatorka wizerunku, mentorka, właścicielka firmy „Katarzyna Radzi”

Od lat pasjonuje się modą, stylizacją, wizażem, zapachem w połączeniu z psychologią i wpływem na zmysły i relacje międzyludzkie w życiu osobistym i zawodowym. Prowadzi program dla kobiet „Uwolnij kobiecość”. Zauważyła, jak bardzo kobiety potrzebują głębszej zmiany „od wewnątrz do zewnątrz” i to stało się jej misją.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: