Przejdź do treści

Glukonolakton – łagodny i wszechstronnie działający polihydroksykwas

Glukonolakton – łagodny i wszechstronnie działający polihydroksykwas Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naturalne składniki wykorzystywane były do poprawy wyglądu i kondycji skóry już w starożytności. Dziś wiemy, że owoce, miód, zioła czy warzywa działały tak ze względu na zawarte w nich substancje m.in. hydroksykwasy. W branży kosmetycznej dużą popularnością cieszą się, równie korzystne dla skóry, a znacznie łagodniejsze, polihydroksykwasy. Jak działa jeden z najpopularniejszych, czyli glukonolakton?

Co to jest glukonolakton? 

Glukonolakton (zgodnie z INCI: gluconolactone) to polihydroksykwas o wzorze sumarycznym C6H10O6. Obok kwasu laktobionowego stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych polihydroksykwasów w kosmetyce. Naturalnie występuje on w skórze – im młodsza, tym powstaje go więcej. Znajduje się on także sokach owocowych, winie oraz miodzie. Przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny pozyskuje go w procesie fermentacji kukurydzy lub utleniania glukozy. Może mieć również pochodzenie syntetyczne. 

Glukonolakton w kosmetykach – zastosowanie 

Glukonolakton powszechnie wykorzystywany jest w kosmetykach. Wszystko to za sprawą jego właściwości. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jako jeden z polihydroksykwasów cechuje się znacznie łagodniejszym działaniem niż pozostałe kwasy. To właśnie dlatego swoje zastosowanie znajduje w pielęgnacji skóry wrażliwej. 

Wybierając produkty z glukonolaktonem warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego stężenie w kosmetyku. Zalecane wynosi od 5 do 15 proc., przy czym optymalne działanie osiąga przy zachowaniu odpowiedniego pH tj. na poziomie pomiędzy 3 a 4. Jeżeli jednak osiągnie stężenie powyżej 15 proc., wówczas mamy do czynienia z peelingiem glukonolaktonem. Na takim poziomie wykazuje on bowiem właściwości złuszczające. 

Glukonolakton w kosmetyce stosowany jest również ze względu na swoje właściwości chelatujące. Oznacza to, że jako składnik np. kremu posiada on zdolność do wychwytywania i wiązania z innymi składnikami po to, aby wyeliminować ich ewentualny negatywny wpływ na konsystencję, barwę lub stabilność produktu.  

W jakich kosmetykach go znajdziesz? Na rynku dostępne są kremy, maski do twarzy czy toniki z glukonolaktonem. 

Kwasy BHA i kwasy PHA

Właściwości i działanie glukonolaktonu 

Glukonolakton to biały, krystaliczny proszek o słodkim smaku. Doskonale rozpuszcza się w zimnej wodzie, słabo zaś w metanolu. Z uwagi na swoją budowę przenika przez skórę wolniej niż pozostałe kwasy i nie dociera w jej głąb tak głęboko. To właśnie dlatego po zastosowaniu glukonolaktonu twoja twarz nie będzie tak podrażniona i zaczerwieniona. 

Na jakie właściwości glukonolaktonu warto jeszcze zwrócić uwagę? Ze względu na zdolność wchłaniania cząsteczek wody przez grupy hydroksylowe działa on silnie nawilżająco. Jeżeli twoja skóra jest sucha i szorstka, sięgnij po kosmetyki z glukonolaktonem, które zmniejszają też transepidermalną utratę wody. Dodatkowo neutralizując działanie wolnych rodników, zadziałają one wzmacniająco na barierę naskórkową i spowolnią procesy starzenia się skóry. Wykazano także, że produkty z glukonolaktonem doskonale zabezpieczają przed negatywnym działaniem promieni UV i fotostarzeniem. 

Kosmetyki z glukonolaktonem docenią również posiadaczki cery problematycznej. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne wspomaga on bowiem leczenie trądziku – w tym różowatego – oraz zwęża ujścia mieszków włosowych. Dodatkowym jego atutem jest redukcja i rozjaśnienie przebarwień i niewielkich blizn potrądzikowych 

Niezwykle ważne jest, że z wszystkich tych właściwości glukonolaktonu z powodzeniem mogą korzystać posiadaczki każdego rodzaju skóry. Ze względu na swoją budowę nie podrażni on bowiem cery wrażliwej, czy naczynkowej. Może być używany również w okolicach oczu i ust, a nawet na skórę ze zdiagnozowanym AZS 

Dziecko z czerwoną skórą z atopowym zapaleniem skóry

Glukonolakton – efekty stosowania 

Jakich efektów możesz się spodziewać, jeśli regularnie będziesz sięgać po kosmetyki z glukonolaktonem? Przede wszystkim twoja skóra będzie doskonale nawilżona, zmarszczki i zaczerwienia staną się zaś mniej widoczne. Pozbędziesz się także drobnych niedoskonałości, a jeśli stosujesz terapię przeciwtrądzikową, zauważysz złagodzenie stanów zapalnych.  

Pamiętaj jednak o doborze odpowiedniego stężenia. Jeśli nie chcesz osiągnąć efektu złuszczania, nie stosuj preparatów z glukonolaktonem powyżej 15 proc. Warto także, mimo że kwas ten zaliczany jest do łagodnych i bezpiecznych, zastosować test nowego kosmetyku na niewielkiej części twarzy lub szyi. Najlepiej wykonać go np. za uchem lub w innym mało widocznym miejscu, poczekać około 24 godzin na reakcję i jeśli nie wystąpi podrażnienie, włączyć produkt do pielęgnacyjnej rutyny.   

Kosmetyki z glukonolaktonem – cena i dostępność 

Kosmetyki z glukonolaktonem stają się coraz bardziej popularne. Na rynku znajdziesz kremy, maski czy toniki różniące się nie tylko pozostałym składem, ale i ceną. Za kremy zapłacisz od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Podobnie jest z maskami i tonikami. Warto jednak zaznaczyć, że tonik z glukonolaktonem z łatwością przygotujesz samodzielnie w domu. W sklepach dostępny jest bowiem glukonolakton w postaci proszku. Wystarczy, że połączysz go z wodą destylowaną lub ulubionym hydrolatem, nie zapominając jedynie o właściwym stężeniu. Pamiętaj, że nie powinnaś glukonolaktonu łączyć z witaminą A i C, z powodzeniem możesz jednak dla wzmocnienia efektu działania toniku dodać do niego kwas migdałowy lub aloes. 

Źródła: 

  1. J. Arct, M. Kołodziejczyk „Polihydroksykwasy w kosmetyce” Dermatologia Estetyczna 6/2015. 
  2. S. Stasiorowska, I. Rodak „Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetycznym” Kosmetologia Estetyczna 2/2020. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: