Przejdź do treści

Hydrolat aloesowy – skład, właściwości i zastosowanie

Hydrolat aloesowy
Hydrolat aloesowy – skład, właściwości i zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hydrolat aloesowy, który powstaje w wyniku destylacji całej lub wybranych części rośliny, to produkt niezwykle bogaty w składniki odżywcze. To właśnie sposób powstania hydrolatu z aloesu powoduje, że ma on niemal wszystkie właściwości tego wyjątkowego sukulentu. Jakie zastosowanie ma hydrolat aloesowy i jak zrobić go samodzielnie w domu?

Hydrolat – aloes

Hydrolat aloesowy to jeden z naturalnych produktów kosmetycznych, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, aloes znany i ceniony był już w starożytności – jego właściwości doceniali Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Hindusi, czy chińska medycyna ludowa – po hydrolaty roślinne zaś chętnie sięgają dziś zwolenniczki wszechstronnych kosmetyków.

Swoje wyjątkowe właściwości hydrolat aloesowy zawdzięcza wyjątkowej roślinie, z której powstaje, niezwykle ważny jest jednak sam sposób jego pozyskania. Jak powstają zatem hydrolaty? Hydrolaty to niezwykle cenny produkt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych z roślin. Odbywa się to w procesie destylacji, podczas której dochodzi do rozdzielenia części oleistej, czyli olejków oraz wodnej, czyli hydrolatu. Hydrolat jest zatem w znaczącej części wodą, zachowuje jednak w sobie składniki aktywne w takich proporcjach, które równie efektywnie zadziałają w pielęgnacji. Ponieważ aloes niemal nie zawiera olejków eterycznych, większość jego cennych składników zatrzymać można w hydrolacie.

Liście aloesu i sok z aloesu w słoiku

Skład i właściwości hydrolatu z aloesu

Hydrolat aloseowy zawiera w sobie wiele składników aktywnych, za które ceniony jest sukulent z którego pochodzi. Na szczególną uwagę zasługują liczne substancje mineralne, w tym wapń, chrom, miedź, żelazo, magnez, potas, sód, cynk, chlor, a także witaminy, w tym z grupy B, witamina C, A oraz E.

Jakie właściwości wykazuje hydrolat aloesowy? Warto wymienić przede wszystkim:

  • zdolność regeneracji naskórka np. po oparzeniach słonecznych lub mikrourazach,
  • właściwości nawilżające,
  • działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne,
  • zdolność przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej skóry.

Hydrolat aloesowy – zastosowanie

Jakie jest zastosowanie hydrolatu aloesowego w codziennej pielęgnacji? Odpowiadając jednym słowem – wszechstronne. Możesz spryskać bowiem mgiełką aloesową twarz, włosy, a nawet całe ciało. Hydrolat z powodzeniem zastąpi tonik, którym po porannym i wieczornym myciu przywrócisz właściwe pH swojej skóry. Idealnie sprawdzi się jako swego rodzaju baza pod olejki – zwilż twarz hydrolatem, co zwiększy ich efektywność. Regularnie spryskuj lub przecieraj delikatnie wacikiem nasączonym hydrolatem krostki i inne zmiany na twarzy, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym, bakteriobójczym oraz łagodzącym skutecznie się ich pozbędziesz. Co więcej, zmniejszy on także przebarwienia i wygładzi niewielkie blizny.

Hydrolat do włosów i do twarzy

Do czego jeszcze wykorzystać hydrolat aloesowy? Na jego bazie przygotujesz glinki i inne maseczki w proszku, złagodzisz podrażnienia po depilacji, zregenerujesz podrażnioną promieniami słonecznymi skórę, a jeśli uprzednio schłodzisz go w lodówce – posłuży ci jako łagodzący kompres pod oczy.

Hydrolat aloesowy na włosy? To dokonały sposób na ich nawilżenie i odżywienie. Możesz spryskiwać nim całe pasma, dzięki czemu ułatwisz też ich rozczesanie. Warto wcierać również hydrolat w skórę głowy, co zapewni jej odżywienie i złagodzi podrażnienia, a tym samym pomoże w walce z łupieżem.

Hydrolat aloesowy – jak zrobić?

Choć entuzjastki samodzielnego przygotowywania kosmetyków twierdzą, że zrobienie hydrolatu nie jest trudne, należy pamiętać, że sposób jego wytworzenia z aloesu jest nieco inny. Hydrolaty w domowych warunkach przygotowuje się bowiem z suszonych ziół i kwiatów, hydrolat z aloesu powstaje zaś z całej rośliny.

Żel z aloesu

Jak zrobić hydrolat samodzielnie? Przygotuj suszone zioła lub kwiaty, możesz także wykorzystać świeże, pamiętając wówczas o podwojeniu ich ilości oraz wodę destylowaną. Do przygotowania domowego hydrolatu możesz wykorzystać kawiarkę. Na sitku umieść kwiaty lub zioła, a dół wypełnij wodą destylowaną. Kiedy woda wyparuje, górny pojemniczek napełni się hydrolatem. Drugim sposobem jest wykorzystanie zwykłego garnka i dwóch żaroodpornych misek. Jedną z nich umieść odwróconą dnem do góry w garnku, dookoła wysyp kwiaty lub zioła, zalej je wodą destylowaną i postaw na pierwszej misce drugą – tym razem we właściwą stronę. To właśnie do niej będzie skraplał się twój hydrolat. To, jak intensywny otrzymasz produkt, zależy od zachowanych proporcji wykorzystywanych ziół lub kwiatów do ilości wody.

 

Źródła:

  1. W. Czerwonka, Aloes w kosmetologii i dermatologii, Kosmetologia Estetyczna 3/2016.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: