Przejdź do treści

Jak pozbyć się wągrów? Zabiegi u kosmetologa i dermatologa

Jak pozbyć się wągrów? Zabiegi u kosmetologa i dermatologa /Adobe Stock
Jak pozbyć się wągrów? Zabiegi u kosmetologa i dermatologa /Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wągry to jeden z tych problemów, który spędza sen z powiek wielu osobom. Aby je usunąć, podstawą jest prawidłowa, codzienna pielęgnacja. Chcąc pozbyć się zaskórników, warto też czasem zdecydować się na specjalistyczne zabiegi u kosmetologa lub dermatologa – i o nich właśnie piszemy w tym artykule. Jak zatem pozbyć się wągrów? Na jakie zabiegi szczególnie zwrócić uwagę i ile one kosztują?

Czym są wągry?

Wągry to, innymi słowy, zmiany skórne w formie czarnych kropek, określane też mianem zaskórników otwartych. Powstają one w wyniku zastoju sebum w ujściach gruczołów łojowych. Zwykle możemy zaobserwować je na policzkach, nosie, jak również i brodzie. U niektórych osób pojawiają się one także na plecach oraz klatce piersiowej. Bywają one problemem nie tylko w okresie dojrzewania – zmagają się z nimi niektóre osoby dorosłe oraz te będące w podeszłym wieku. Dlatego warto wiedzieć, jak można sobie z nimi radzić. 

Profesjonalne zabiegi kosmetologiczne

Oto najpopularniejsze zabiegi kosmetologiczne, które stosuje się w celu pozbycia się wągrów.  

Peeling kawitacyjny na wągry

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się wągrów na nosie, świetnym rozwiązaniem będzie peeling kawitacyjny. Polega on na oczyszczaniu twarzy przy pomocy ultradźwięków. W tym przypadku przesuwa się po skórze głowicę urządzenia, które ultradźwięki emituje. Intensywność fal dobiera się indywidualnie. Pozwala to oczyścić pory oraz wnętrze mieszków włosowych. Dodatkowo skóra jest widocznie wygładzona. Co więcej, zabieg pozwala pozbyć się nadmiernego sebum oraz zrogowaciałych komórek. Jeśli zanieczyszczenie skóry jest niewielkie, rekomenduje się wykonywanie go raz na miesiąc lub półtora. Jego cena wynosi zwykle od 75 do 110 zł. Głównymi przeciwwskazaniami są choroby skóry, jak również i ciąża. 

kobieta wyciska coś na twarzy

Aquapure na wągry

To kolejny zabieg, na który warto się zdecydować w przypadku wągrów. Polega on na tym, że na skórę aplikuje się różne płyny, które rozpuszczają sebum, złuszczają skórę oraz stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Ich efektywność zwiększa się dodatkowo przy pomocy odpowiednich głowic, które wykorzystują mikroprądy lub elektroporację. Zabieg, który został skomponowany w ten sposób, pozwala porządnie oczyścić skórę z wągrów, a także znormalizować produkcję sebum. Wykonywany jest on w czterech etapach, a jego liczba zależy od kondycji skóry. Jeżeli jest ona zadbana, czasem wystarczy jeden zabieg, ale w trudniejszych przypadkach należy przeprowadzić ich kilka – raz lub dwa razy w tygodniu. Cena pojedynczego zabiegu wynosi około 250-500 zł. Nie można go wykonywać m.in. w przypadku ostrych zmian trądzikowych oraz nowotworów. 

Mikrodermabrazja na wągry

Jak jeszcze można pozbyć się wągrów? Na przykład poprzez mikrodermabrazję. W ramach tego zabiegu, przy pomocy przyrządu wyposażonego w głowicę pokrytą diamencikami, wykonuje się peeling, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka. Doprowadza to do starcia jego warstwy wierzchniej oraz stymuluje go do wytwarzania nowych komórek. To wszystko sprawia, że cera jest o wiele czystsza i gładsza, pory ulegają zamknięciu, a nadmierna produkcja sebum zostaje zredukowana. Przy okazji dochodzi do wyrównania kolorytu skóry oraz jej uelastycznienia. To, ile zabiegów należy wykonać, zależy od kondycji skóry. Cena pojedynczego zabiegu plasuje się średnio na poziomie 80-120 zł. Niewskazane jest jego przeprowadzanie m.in. w przypadku chorób bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych. 

Kwas mlekowy w kosmetyce — właściwości i zastosowanie

Peelingi chemiczne na zaskórniki otwarte

Wiele osób, które zmagają się z problemem wągrów, decyduje się na peelingi chemiczne.  Przykładowo, wykorzystuje się w nich: 

  • kwas pirogronowy, 
  • kwas migdałowy, 
  • kwas azelainowy, 
  • kwas salicylowy, 
  • kwas mlekowy. 

Czasem stosuje się również roztwór z dwóch lub kilku kwasów. Dzięki nim można oczyścić skórę, a jednocześnie – złuszczyć naskórek. Na początku nakłada się preparat, który wyrównuje pH. Następnie aplikuje się kosmetyk z kwasem, który powinien pozostać na twarzy przez pół godziny. Później należy go zmyć, a na skórę nałożyć krem z filtrem UV. W zależności od potrzeb można poddać się jednemu zabiegowi lub całym seriom, składającym się np. z dwóch lub czterech zabiegów.  W takiej sytuacji należy je przeprowadzać co dwa tygodnie. Całkowity koszt może wynieść od 200 do 600 zł. 

Laseroterapia na problemy ze skórą

Niekiedy w przypadku widocznych wągrów stosuje się laseroterapię. Jest to jedna z najbardziej godnych zainteresowania opcji, ponieważ pozwala pozbyć się tego rodzaju zmian skórnych na stałe – mowa tu zarówno o zaskórnikach otwartych, jak i zamkniętych. Chodzi tu konkretnie o laser CO2, którego światło odpowiedzialne jest za redukowanie zaskórników poprzez odparowywanie oraz usuwanie wypełnionych gruczołów łojowych. Pozwala to uzyskać efekt dogłębnego oczyszczenia, jak również wyeliminować cały problem wągrów – wynika to z tego, że zanieczyszczenia nie gromadzą się już nigdy więcej na tych obszarach (choć na innych, które nie zostaną poddane zabiegowi, mogą się pojawiać). Po przeprowadzeniu zabiegu, w okresie od dwóch do pięciu dni, na miejscu zlikwidowanych zaskórników widoczne mogą być strupki, których nie można zakrywać makijażem. Warto dodać, że zabieg laserem nie wywołuje bólu i jest w pełni bezpieczny, powinien go jednak przeprowadzać dermatolog. Jego koszt wynosi od 100 do 800 zł. 

Jonoforeza. Na czym polega zabieg? Wskazania i przeciwwskazania

Oczyszczanie manualne na zaskórniki otwarte

Masz cerę trądzikową i tłustą? Jeśli tak, dobrym rozwiązaniem będzie oczyszczanie manualne. Zabieg polega na wyciskaniu wągrów z porów skóry przez doświadczonego kosmetologa. Zanim przejdzie on do wykonywania głównej czynności, przeprowadza na danym obszarze peeling w celu usunięcia martwego naskórka. Następnie aplikuje preparat rozszerzający pory, dzięki czemu łatwiej jest je wyeliminować. W niektórych salonach stosuje się strumień ciepłej pary wodnej – wówczas pory lepiej się otwierają. Następnie kosmetyczka usuwa wągry palcami lub przy pomocy odpowiedniego przyrządu. Może też wykorzystać sterylną igłę do tego, aby nakłuć zamknięte zaskórniki i pozbyć się ich ze skóry. Później powinna zaaplikować krem łagodzący podrażnienia oraz zmniejszający zaczerwienienie. Zabieg ten należy jednak powtarzać, a jego częstotliwość zależy od potrzeb twojej skóry. Można przeprowadzać go maksymalnie raz w miesiącu. Cena oczyszczania manualnego wynosi średnio od 180 do 250 zł. 

Jonoforeza na wągry

W celu usunięcia wągrów stosuje się także jonoforezę. Na początku kosmetyczka wprowadza preparat antybakteryjny do skóry, który lekko ją złuszcza i działa przeciwłojotokowo. Całą czynność przeprowadza się przy pomocy prądu galwanicznego. Metoda ta umożliwia szybszą absorpcję wspomnianego już środka. Warto dodać, że cały zabieg trwa zaledwie 10 minut. Właściwe efekty uzyskuje się po kilku wizytach, a cena każdej z nich wynosi około 40 zł. 

Acnelan na zaskórniki otwarte

Acnelan to zabieg, w którym wykorzystuje się działanie kwasów chemicznych. Polega on na wcieraniu ich w problematyczne obszary. Mamy tu na myśli kwasy: migdałowy, salicylowy lub też szikimowy. Dzięki nim można głęboko oczyścić skórę oraz wyeliminować nadmiar sebum. Zabieg ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co z kolei sprawia, że świetnie zdaje egzamin w usuwaniu wągrów na nosie – i to niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. Jeden taki zabieg kosztuje 300-400 zł. Można też od razu zdecydować się na całą ich serię, a więc na trzy zabiegi – wówczas cena każdego z nich będzie nieco niższa. Kosmetologa w tym przypadku należy odwiedzać co 2-3 tygodnie. 

 


Źródło: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26032934/ (dostęp: 14.01.22). 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: