4 min.
Jak przygotować się na wizytę u dermatologa? Dr n. med. Nina Wiśniewska tłumaczy

Istock.com
Przed tobą konsultacja dermatologiczna? Raczej nie przychodź do gabinetu bez wcześniejszego przygotowania. I nie chodzi nam tutaj tylko o zabranie ze sobą żelu do mycia twarzy czy toniku i płatków kosmetycznych. Dr n. med. Nina Wiśniewska, dermatolożka i lekarka medycyny estetycznej, wytłumaczyła dlaczego to takie ważne.
Konsultacje dermatologiczne cieszą się coraz większą popularnością. I bardzo dobrze. Z badań wynika, że w Polsce z powodu czerniaka umiera rocznie ok. 1,5 tys. osób. W ciągu roku przybywa też ok. 3 tys. nowych przypadków raka skóry. Właśnie dlatego coraz częściej badamy znamiona, zwracamy uwagę na powiększające się pieprzyki i jak najszybciej chcemy leczyć trądzik i i inne problemy skórne.
Coraz więcej pacjentów pojawia się także w gabinecie dr n. med. Niny Wiśniewskiej, dermatolożki i lekarki medycyny estetycznej, która pracuje w Warszawie i Wyszkowie. Specjalistka prowadzi na Instagramie swoje konto „Dr Nina Wiśniewska derma”
Dermatolożka w ostatnim poście odpowiedziała na pytanie „Jak przygotować się na wizytę u dermatologa?”.
Jak przygotować się do wizyty dermatologicznej?
-
Zmyj makijaż, lub przygotuj się, że lekarz poprosi Cię o demakijaż. (Polecam zabrać ze sobą fluid/ podkład, żeby potem móc zrobić sobie nowy make up).
-
Jeśli byłeś już u innego dermatologa i otrzymałeś leczenie, nie przerywaj przed nową wizytą. To ważne, aby lekarz zobaczył stan skóry w trakcie Twojej obecnej kuracji.
-
Ubierz się w luźne ubrania, lekarz ogląda skórę wszędzie! Poprosi Cię o rozebranie.
-
Zabierz ze sobą swoje leki lub zapisz nazwy poprzednich preparatów, również tych do pielęgnacji.
-
Powiedz o alergiach i co Cię może uczulać, np. nadtlenek benzoilu.
-
Unikaj solarium i nadmiernego opalania skóry. Do badania znamion warto przyjść bez świeżej opalenizny.
-
Zmyj lakier do paznokci – zmiany na paznokciach często pomagają w ustaleniu rozpoznania.
-
Umyj skórę głowy dzień przed wizytą. W przypadku wypadania włosów i planowanego testu „pociągania” wykazano, że nie powinno się myć skóry głowy 4-5 dni przez wizytą u lekarza.
-
Zrób aktualne badania krwi lub zabierz te sprzed 3 miesięcy: morfologia, AST, ALT, lipidogram.
-
Powiedz o wszystkich innych chorobach towarzyszących, to może mieć duże znaczenie przy badaniu.
-
Wypytaj bliskich o choroby, w tym o nowotwory w rodzinie” – pisze ekspertka na swoim Instagramie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wizyta u dermatologa
Post dermatolożki i lekarki medycyny estetycznej sporo rozjaśnił. Okazuje się bowiem, że wizyta u dermatologa to nie tylko sprawdzenie pieprzyków pod lupą czy wypisanie recepty na antybiotyk na trądzik. W gabinetach dużo się rozmawia – o chorobach w rodzinie, wynikach ostatnich badań krwi, o cholesterolu, o stosowanych lekach czy o alergiach na wybrane substancje. Tym samym widać, że dermatolodzy podchodzą do swojej pracy holistycznie.
Zobacz także

„Pielęgnujemy twarz, kremujemy nogi, szorujemy pięty – a piersi?” – pytają dermatolożki i tłumaczą, jak powinnaś dbać o skórę piersi

„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę

„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

16.03.2023
„Jeżeli mimo starań defekt nie znika, można spróbować ćwiczeń na wymowę”. O drugim podbródku mówi Magdalena Dziecielska

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022