Przejdź do treści

Kosmetyki dla nastolatków – co jest niezbędne a co przereklamowane??

Kosmetyki dla nastolatków – co jest niezbędne? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W okresie dojrzewania (11-19 lat) dochodzi do licznych zmian w organizmie. Dotyczą one także skóry, która zmienia swoją strukturę i właściwości. Czy warto kupić zestaw kosmetyków dla nastolatki? Jak dbać o młodą cerę? Co jest najlepsze na trądzik 13-latki?

Jaki zestaw kosmetyków jest dobry nastolatki?

Zestaw kosmetyków do makijażu nie jest dobrym prezentem dla nastoletniej dziewczynki. Makijaż dla dzieci nie jest wskazany – nie tylko niepotrzebnie obciąża młodą skórę, ale też przyczynia się do seksualizacji dziecka. Kosmetyki dla 11-latki czy dla dziewczynki 12 lat powinny przede wszystkim pielęgnować cerę. W tym wieku skóra staje się tłusta. Dzieje się tak na wskutek przerostu gruczołów łojowych i zwiększonego wydzielania łoju. Te czynniki wpływają na powstanie trądziku młodzieńczego, czyli choroby skóry, bardzo powszechnej u nastolatków.

Aby uniknąć powstawania zmian zapalnych, tzw. pryszczy, należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację. W przypadku młodszych dziewczynek (8-latek i 10-latek) nie ma potrzeby stosowania specjalnych kosmetyków. Warto jedynie zamienić mycie twarzy mydłem na piankę. Mydła mają odczyn zasadowy i wysokie pH (8-9) odbiegające od neutralnego pH skóry (4,7-5,6), przez co przyczyniają się do alkalizacji skóry (osłabienia jej odporności na mikroorganizmy). Dlatego już u dorastających dzieci, takich jak 10-latki, twarz warto myć przy użyciu delikatnych pianek do twarzy. Najłagodniejsze pianki to te, które mają w składzie Lauryl Glucoside czy Decyl Glucoside, które występują w kosmetykach do pielęgnacji skóry dziecięcej i wrażliwej.

Nastolatka z trądzikiem młodzieńczym na twarzy

Kosmetyki dla nastolatków do mycia twarzy

Kluczowe dla pielęgnacji młodej skóry, obciążonej ryzykiem wystąpienia zmian trądzikowych, jest właściwe oczyszczanie twarzy. Jeśli cera jest gładka, wystarczy używać pianek do mycia twarzy. Te przeznaczone do cery wrażliwej i atopowej są najbezpieczniejsze, ponieważ nie wywołują podrażnień. Jeśli na twarzy pojawiły się pierwsze zmiany trądzikowe, warto sięgnąć po żele antybakteryjne regulujące poziom sebum. Należy jednak uważnie obserwować skórę, czy żel jej nie wysusza. Usuwanie sebum silnie działającymi środkami może po dłuższym czasie wysuszać skórę, a co za tym idzie – zwiększać produkcję sebum. Dlatego zwłaszcza dla młodszych dziewczynek (10-, 11- lub 12-latek) lepsze do mycia twarzy będą pianki i emulsje.

Kobieta pielęgnująca twarz

Kosmetyki dla nastolatków do pielęgnacji skóry

Dbanie o młodą cerę nie ogranicza się tylko do prawidłowego mycia twarzy. Preparaty myjące mają krótki kontakt ze skórą, ponieważ są szybko spłukiwane. Przez to zawarte w nich składniki aktywne nie są w stanie tak skutecznie działać na skórę, jak te zawarte w kremach. Odpowiednie kremy dla nastolatków to te zawierające kwasy AHA, BHA i cynk.

Nawet w przypadku skóry tłustej nie można zapominać o nawilżeniu. W tej roli sprawdzą się kremy o lekkiej konsystencji przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry trądzikowej. Tego typu kremy, w przeciwieństwie do pozostałych kremów nawilżających, nie obciążają skóry i nie zatykają porów (są niekomedogenne), a jednocześnie nie wysuszą skóry. Mogą posłużyć też jako wygładzająca baza pod makijaż.

Wbrew reklamom, nie każdy rodzaj peelingu jest dobry dla młodej buzi. Te z drobinkami mogą ją podrażniać, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej. Wtedy lepszym wyborem będzie delikatniejszy peeling enzymatyczny.

W przypadku nastolatek, które się malują, bardzo ważny jest demakijaż. Pozostawiony na całą noc podkład zatyka pory i staje się siedliskiem bakterii, co wpływa na powstawanie zmian zapalnych. Do zestawu kosmetyków 14-nastolatek warto włączyć delikatne, nawilżające emulsje przeznaczone do mycia twarzy. Tego rodzaju preparaty bywają wzbogacone o ceramidy i kwas hialuronowy, występują w wariantach dla skóry normalnej, mieszanej i suchej. Nie tylko oczyszczają twarz z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia, ale też skutecznie usuwają makijaż.

kobieta przegląda się w lustrze w łazience

Jakie kosmetyki stosować na trądzik u nastolatków?

Jeżeli zmiany zapalne skóry są zaostrzone, pojawia się coraz więcej zaskórników i krost, a codzienna higiena przy użyciu powyższych kosmetyków nie pomaga, należy skonsultować się dermatologiem, który pomoże wyleczyć trądzik młodzieńczy. Wszystkie wymienione wyżej kosmetyki będą pomocne na trądzik u nastolatków. Do zwalczania trądziku stosuje się także kremy z retinolem i maści z nadtlenkiem benzoilu.

Źródła:

  1. Frydrych, Anna. Skóra tłusta i mieszana, (w:) Maria Noszczyk (red.) Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska
  2. Noszczyk, Maria. Medycyna piękności, wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 201

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: