Przejdź do treści

Laserowy peeling węglowy – działanie i efekty zabiegu

Laserowy peeling węglowy – działanie i efekty zabiegu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Węgiel w kosmetyce jest znany w postaci czarnych masek węglowych do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami, a laser od dawna znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej. Z połączenia działania lasera i właściwości węgla powstał nowy rodzaj zabiegu, jakim jest laserowy peeling węglowy. Czy warto po niego sięgnąć? Jakie efekty daje peeling węglowy, gdy wykorzysta się do niego laser? Jaka jest cena tego zabiegu?

Podział i zastosowanie peelingów

Peelingi dzieli się przede wszystkim ze względu na dwie właściwości: głębokość działania (powierzchowne, średniogłębokie, głębokie) i sposób złuszczania (peelingi chemiczne, mechaniczne, fizyczne).

Wskazaniem do zastosowania peelingu są:

 • zaburzenia pigmentacji skóry – ostuda, plamy soczewicowate, piegi,
 • trądzik pospolity – grudki, zaskórniki, drobne blizny potrądzikowe,
 • zmiany skórne – rogowacenie potrądzikowe, rogowanie posłoneczne, rogowacenie łojotokowe, kurzajki,
 • skóra z pierwszymi oznakami starzenia – płytkie zmarszczki, utrata elastyczności i jędrności skóry,
 • rozszerzone pory.
Kobieta na zabiegu peelingiem enzymatycznym

Na czym polega peeling węglowy laserowy?

Do laserowego peelingu węglowego, tzw. Black Doll, wykorzystuje się  Nd:YAG laser Q-switch. Zabieg polega na pokryciu skóry specjalną maską do peelingu węglowego (koloidalna zawiesina węgla). Nakładając emulsję, pomija się powieki, usta i brwi. Maskę pozostawia się na skórze 10-15 minut, aby pozwolić drobinkom węglowa wniknąć w pory skóry, a następnie działać, pochłaniając energię emitowaną przez światło lasera. Pod wpływem naświetlania laserem dochodzi do mikroeksplozji drobinek węgla, które złuszczają martwy naskórek. Sprzęt wykorzystywany do laserowego peelingu węglowego należy do laserów nanosekundowych, które z bardzo wysoką częstotliwością wysyłają impulsy o bardzo wysokiej energii. Tak wysoka częstotliwość zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań po zabiegu, np. poparzeń. Na zakończenie zabiegu skóra schładzana jest lodem i maską chłodzącą. Zabieg trwa 30-40 minut.

Działanie peelingu laserowego węglowego

Technika laserowego peelingu węglowego po raz pierwszy została opisana w 1997 roku. Początkowo opisywano ją jako metodę depilacji laserowej, jednak badacze przyglądający się tej technice zauważyli, że laserowy peeling węglowy wykazuje lecznicze działanie w trądziku pospolitym i wyraźnie zwęża pory. Kolejne badania potwierdziły, że zabieg zwalcza bakterie przyczyniające się do rozwoju trądziku, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz spłyca warstwę rogową naskórka (ten efekt potwierdziły badania histopatologiczne). Choć niewiele jest publikacji naukowych na temat laserowego peelingu węglowego, uznaje się go za skuteczną i bardzo bezpieczną metodę leczenia trądziku.

Laserowy peeling węglowy – przed i po zabiegu

Pierwsze efekty laserowego peelingu węglowego widoczne są natychmiast po zabiegu, choć dla osiągnięcia pełnego rezultatu zabiegi należy powtórzyć od trzech do pięciu razy w odstępie dwóch lub trzech tygodni. Laserowy peeling węglowy przynosi następujące efekty:

 • rozszerzone pory zwężają się,
 • przebarwienia, zarówno pozapalne, jak posłoneczne zostają zredukowane,
 • poprawia się ogólny wygląd skóry – cera zostaje rozjaśniona, a jej koloryt ujednolicony,
 • płytkie zmarszczki zostają wygładzone,
 • zaskórniki, krostki i grudki występujące w przebiegu trądziku pospolitego zostają zniwelowane,
 • zmniejsza się wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra staje się matowa i pozbawiona nadmiaru łoju, co pomaga w dalszym leczeniu zmian trądzikowych,
 • skóra staje się elastyczna i ujędrniona, przez co twarz wygląda na młodszą i zdrowszą.

Ostateczne efekty zabiegu są zawsze zależne od cech osobniczych, na które składają się: wiek, stan zdrowia, styl życia i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Laserowy peeling węglowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania laserowego peelingu węglowego są ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe (także radioterapia i chemioterapia), cukrzyca, przyjmowanie leków fotouczulających (antybiotyki, retinoidy, leki przeciwdepresyjne), przyjmowanie ziół fotouczulających (nagietek, dziurawiec, rumianek, skrzyp polny, arcydzięgiel), aktywne choroby skóry w miejscu zabiegu.

Zalecenia po zabiegu z laserowym peelingu węglowym

Laserowy peeling węglowy jest zabiegiem bardzo bezpiecznym i nie wywołuje działań niepożądanych, jeśli pacjentka zastosuje się do zaleceń przed i po zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić łagodny rumień, który ustępuje po kilku godzinach  Zalecenia przed i po zabiegiem są następujące:

 • Na cztery tygodnie przed i po zabiegu należy zrezygnować z opalania.
 • W dniu zabiegu nie należy spożywać alkoholu.
 • Tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z wszelkich zabiegów złuszczających skórę (peeling mechaniczny, chemiczny).

Zabieg prowadzony jest bez znieczulenia. Opisuje się go jako bezbolesny, choć w zależności od progu bólu i wrażliwości skóry pacjentka może odczuwać dyskomfort.

Cena za laserowy peeling węglowy

Cena laserowego peelingu węglowego uzależniona jest od renomy gabinetu i wielkości miasta, w którym wykonywany jest zabieg. Ceny zaczynają się od 200 zł (zabieg tylko na twarz) i mogą sięgać 500 zł w renomowanych klinikach. Za zabieg na większych partiach ciała (dekolt i plecy) trzeba zapłacić odpowiednio 100-300 zł więcej.

 

 

Źródła:

 1. Guida, S., Fulgione, E., D’Ambra, I., Babino, G., Pellacani, G., & Farnetani, F. (2020). Carbon Peel Laser Technique to Improve Skin Quality: Back to Science!. „Dermatology practical & conceptual”, 10(4), e2020113. https://doi.org/10.5826/dpc.1004a113
 2. Rdzanek, Łukasz. Peelingi – zastosowanie, możliwości, zagrożenia, „Kosmetologia Estetyczna” 3/2013, vol. 2.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: