Przejdź do treści

Lwia zmarszczka – czym jest, jak powstaje, jak ją usunąć?

Lwia zmarszczka – czym jest, jak powstaje, jak ją usunąć? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Redakcja HZ testuje: arganowy krem pod oczy Nacomi
Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy?
Lampy solne – właściwości, przeciwwskazania, szkodliwość
Olej z nasion chia – właściwości i skutki uboczne
Witamina C w kosmetyce – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Pionowe bruzdy, które pogłębiają się na czole wraz z wiekiem, określane są potocznie lwimi zmarszczkami. Jest to typowa zmiana mimiczna, będąca efektem powtarzalnych ruchów mięśnia marszczącego brwi. Jej obecność może zaburzać estetykę twarzy. Można jednak czasowo ją zlikwidować, sięgając po zabiegi medycyny estetycznej lub domowe metody.

Co to jest lwia zmarszczka i jak powstaje?

Zmarszczki powstają w wyniku zaniku fibroblastów, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny oraz przez zanikanie kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry.

Lwia zmarszczka to tzw. zmarszczka mimiczna, która zlokalizowana jest w okolicy gładzizny czołowej. Powstaje w wyniku powtarzalnych ruchów mięśni twarzy, tworząc charakterystyczną pionową bruzdę.

Może powstać w stosunkowo młodym wieku i wraz z upływem kolejnych lat się pogłębiać. Uznawana jest przez znaczną część kobiet za zmianę nieestetyczną, przypominającą o nieuchronnie zbliżającej się starości. Stąd popularność zabiegów profesjonalnych oferowanych przez gabinety kosmetyczne. Pomocne w redukcji głębokości lwiej zmarszczki mogą być również domowe metody.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Lwia zmarszczka – domowe sposoby usuwania pionowej bruzdy

Domowe sposoby niwelowania lwiej zmarszczki skupiają się stosowania preparatów nawilżających i wykonywaniu masażu izometrycznego twarzy. Te tzw. facefitness to kontrolowane napinanie i rozciąganie mięśni twarzy przez wykonanie grymasów i uciskanie palcami fragmentów skóry. Już po miesiącu codziennych ćwiczeń na lwią zmarszczkę można zauważyć efekty w postaci spłyconej bruzdy i złagodzenia rysów.

Ćwiczenia nie powinny być jednak zbyt intensywne, ponieważ mogą doprowadzić do powstania nowych zmarszczek w innych miejscach.

Warto również delikatnie oklepywać twarz podczas aplikowania preparatu nawilżającego i złuszczającego np. kremu z kolagenem czy liftingującego serum na lwią zmarszczkę.

Pomocne są także maski przeciwzmarszczkowe (z oleju kokosowego, oleju ze żmijowca babkowatego czy ekstraktu z pestek i liści winogron) oraz nawilżające (z aloesu, oliwy z oliwek, awokado, a nawet maślanki i jogurtu).

Olga Szemley, joga twarzy

Wypełnienie lwiej zmarszczki w gabinecie kosmetycznym

Lwia zmarszczka nie jest zmianą, która ma wpływ na zdrowie. Niemniej zmienia estetykę twarzy, co dla wielu kobiet jest powodem do kompleksów. Nowoczesne zabiegi oferowane w gabinetach kosmetycznych pozwalają zlikwidować tę pionową bruzdę. Można skorzystać z botoksu, kwasu hialuronowego lub laseroterapii.

Botox na lwią zmarszczkę

Czasowa likwidacja lwiej zmarszczki jest możliwa dzięki wstrzyknięciu toksyny botulinowej typu A. Powoduje ona selektywne i czasowe osłabienie mięśni w miejscu iniekcji. Dzięki temu twarz się wygładza. Efektem nie jest natychmiastowy, jednak spłycenie pionowej bruzdy jest wyraźne już kilka dni po zabiegu

Niestety efekt ten utrzymuje się zaledwie sześć miesięcy. Po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć. W przeciwnym razie lwia zmarszczka znowu zagości pomiędzy brwiami.

Botoks na czoło z lwią zmarszczką jest popularny przede wszystkim ze względu na:

  • krótki czas trwania zabiegu (zaledwie 10 minut),
  • bezbolesność,
  • małe ryzyko powikłań,
  • szybkie i wyraźne efekty.
uśmiechnięta dziewczyna

Kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę

W przypadku lwiej zmarszczki o dużej głębokości, a więc przede wszystkim u kobiet powyżej 60 r.ż., dobre jest wypełnianie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym (poza botoksem).

Działa on nie tylko wypełniająco, ale również stymuluje produkcję kolagenu typu I. Dzięki temu efekty zabiegu utrzymują się nawet przez rok. 

Co ciekawe tylko sporadycznie wywołuje alergię, a skutki uboczne mają w większości przypadków charakter odwracalny.

Usuwanie lwiej zmarszczki laserem

Skuteczną i jednocześnie najtrwalszą (efekty utrzymują się nawet przez kilka lat) metodą usuwania lwiej zmarszczki jest laseroterapia.

Zastosowanie wiązki światła w obszarze gładzizny czołowej doprowadza do odparowania naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Zwiększa się również temperatura włókien podporowych. Dzięki ablacyjnemu laserowi frakcyjnemu powstają wysepkowe mikrouszkodzenia, które pobudzają proces namnażania nowych komórek wypełniających bruzdę. Zastosowanie tego typu lasera nie wpływa negatywnie na stan skóry. To sprawia, że czas gojenia ulega znacznemu skróceniu.

Wypełnianie lwiej zmarszczki – cena zabiegów profesjonalnych

Coraz więcej kobiet decyduje się na skorzystanie z profesjonalnych zabiegów, w celu wypełnienia lwiej zmarszczki. Cena za ich wykonanie zależna jest od wybranej metody lub połączenia kilku z nich (np. kwasu hialuronowego z botoksem).

Przy usuwanie lwiej zmarszczki laserem cena wynosi ok. 400 zł za jedną sesję. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego to natomiast koszt ok. 800 zł, natomiast botoksu  – 700 zł.

Laser, kwas hialuronowy i botoks na lwią zmarszczkę – skutki uboczne zabiegów

Mimo że zabiegi medycyny estetycznej przeprowadzane są przez specjalistów z wykorzystaniem sprawdzonych i bezpiecznych metod – mogą wywołać skutki uboczne.

W przypadku kwasu hialuronowego, który uznawany jest za nietoksyczny, niemutagenny i niezakrzepotwórczy, mogą wystąpić ziarniniaki i reakcje alergiczne u 0,8 proc. pacjentów. Do jeszcze rzadszych reakcji należy rumień, zapalenie naczyń krwionośnych skóry oraz reakcje sakoidozopodobne. 

kobieta ze zmarszczkami

Stosowanie botoksu może natomiast spowodować powstanie krwiaka w miejscu iniekcji, wystąpienie rumienia ze świądem, ból twarzy, oka i głowy, opadanie i zapalenie powiek połączone z mrowieniem i drętwieniem oraz opuchlizną. Możliwe są również: nudności, suchość w jamie ustnej, światłowstręt, zmęczenie, drżenie mięśni i objawy grypopodobne.

Również laseroterapia może wywołać skutki uboczne takie jak: rumień, infekcje wirusowe i bakteryjne, blizny (przerostowe i zanikowe) oraz przebarwienia pourazowe.

 

Bibliografia:

  1. Anna Skulska, Walka ze starzeniem się skóry w oparciu o substancje opóźniające proces starzenia oraz zabiegi odmładzające wykonywane w gabinecie kosmetycznym, [w:] red. Marzena Podgórska, Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia, Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku, Gdańsk 2016, s. 86-105. 
  2. Dorota Wojnowska, Czy można zapobiec konsekwencjom menopauzy dla skóry?, „Przegląd Menopauzalny” 2013, nr 1, s. 69-77.
  3. Małgorzata Zbrojkiewicz, Agata Lebiedowska, Barbara Błońska-Fajfrowska, Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2018, nr 72, s. 278-289.
  4. Patrycja Kondracka, Agnieszka Ciszek, Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry – przegląd literatury, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 1, s. 39-42.
  5. Katarzyna Możdżeń, Beata Barabasz-Krasny, Karolina Szymacha, Jakub Oliwa, Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych, „Polish Journal of Cosmetology” 2016, nr 19(4), s. 372-379. 
  6. Małgorzata Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, rozprawa doktorska, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Poznań 2013, s. 47-50.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Termolifting – efekty i bezpieczeństwo zabiegu

Linie marionetki – skąd się biorą, jak je usunąć, skuteczne ćwiczenia

Odkurzacz do twarzy – opinie. Jaki wybrać? Jak używać?

dr n. med. Katarzyna Osipowicz /fot. archiwum prywatne

7 kroków, by wypracować efekt naturalnego glow. Podpowiada dermatolożka dr n. med. Katarzyna Osipowicz

7 zgubnych nawyków dla twojej skóry i włosów /fot. Pexels

7 zgubnych nawyków dla twojej skóry i włosów

Żelazko do twarzy – działanie, przeciwwskazania, efekty

Odkurzacz do wągrów na twarzy – szkodzi czy pomaga?

Woda lawendowa na trądzik – właściwości, zastosowanie, jak zrobić i gdzie kupić

Masażer 3D – jak używać, efekty, przeciwwskazania

Hydrolat aloesowy – skład, właściwości i zastosowanie

Microblading – na czym polega i jak długo się utrzymuje?

Woda ryżowa – właściwości, zastosowanie, efekty /fot. iStock

Woda ryżowa – właściwości, zastosowanie, efekty

Pielęgnacja twarzy dla różnych typów skóry

Kwasy AHA i BHA – właściwości i bezpieczne stosowanie /fot. iStock

Kwasy AHA i BHA – właściwości i bezpieczne stosowanie

Kobido. Masaż zamiast liftingu? To możliwe!

Mukopolisacharydy – działanie i zastosowanie w kosmetyce i diecie

Kwasy BHA i kwasy PHA – właściwości, działanie, zastosowanie

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu, efekty, gojenie, cena

Chciałam wzmocnić paznokcie, a "w gratisie" dostałam zdrowszą cerę /fot. Ela Kowalska

Chciałam wzmocnić paznokcie, a „w gratisie” dostałam zdrowszą cerę

Pędzel do pudru – jaki wybrać? Rodzaje pędzli i zastosowanie

Co twoja cera mówi o twoich włosach? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Mika – co to jest, właściwości, zastosowanie w kosmetyce

Mydło dziegciowe – czym jest, właściwości, stosowanie

Mezoterapia bezigłowa – co to jest i jakie daje efekty?

Najpopularniejsze

Magda i Sylwia - bohaterki sesji „Stomia to symbol zwycięstwa”

„Ze stomią można normalne żyć i wyglądać fajnie”. Poznajcie historie Magdy i Sylwii

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Gencjana - na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany?

Gencjana – na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany?

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania. Jak zrobić masaż?

Sauna – zalety. Co daje sauna, na co pomaga? Działanie sauny

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

Po co mężczyźnie sutki?

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł

×