Mika – co to jest, właściwości, zastosowanie w kosmetyce
Złoża miki można znaleźć na całym świecie, również w Polsce. Wykorzystuje się ją w wielu branżach przemysłu oraz w kosmetyce. Preparaty pielęgnacyjne zawierające w składzie ten składnik mineralny, matują skórę pokrytą nadmiarem sebum, a także wyrównują niedoskonałości. Stosowane natomiast na włosy nadają im połysk. Czy mika będzie miała właściwości matujące, czy rozświetlające zależy od stopnia rozdrobnienia minerału.
Czym jest mika i jak się ją pozyskuje?
Mika, zwana również łyszczykiem występuje w przyrodzie w postaci glinokrzemianów (magnezu, wapnia, sodu, glinu, czy magnezu) oraz krzemianów. Można ją spotkać na całym świecie w postaci połyskujących płatków lub arkuszy. W przyrodzie można znaleźć ponad 30 odmian miki. Każdy z nich tworzy płaskie sześciostronne i jednoskośne łupliwe kryształy.
Ma kolor od białego przez kremowy po ciemnobrunatny i czarny. O odcieniu w największym stopniu decydują jony żelaza – im jest ich mniej, tym łyszczyk jest jaśniejszy. Ciemne odmiany (np. biotyt) wykorzystywane są w przemyśle jako wypełniacz farb antykorozyjnych i tworzyw termoplastycznych, do produkcji wyrobów cementowych z zawartością włókien, a nawet jako izolator w elektrotechnice i elektronice.
Jasne odmiany miki znajdują zastosowanie w kosmetyce w produkcji preparatów pielęgnacyjnych oraz kolorowych. W ich składzie łyszczyk oznaczany jest wówczas jako INCI.
W Polsce mika nie jest pozyskiwana. Nie do końca znane są jej złoża, a i szanse na ich odkrycie nikłe. W związku z tym zapotrzebowanie na ten surowiec w całości pokrywane jest przez import z Niemiec oraz Indii.
Mika – właściwości
Mika jest chętnie wykorzystywana w kosmetyce m.in. do produkcji pudrów, fluidów, pomadek, czy bronzerów. Jest to zasługa jej właściwości:
- staje się transparentna po nałożeniu na skórę,
- załamuje, odbija i rozprasza światło,
- zapobiega zbrylaniu i zlepianiu się substancji, w której składzie się znajduje,
- nadaje połysk kosmetykom kolorowym,
- nie rozpuszcza się w wodzie,
- wykazuje dużą odporność na działanie wysokiej temperatury.
Przed dopuszczeniem do produkcji mika naturalna oczyszczana jest z metali ciężkich. Tylko bowiem w takiej postaci jest bezpieczna dla zdrowia i skóry. W zależności od przeznaczenia musi być również zmielona na pył lub nieco większe drobinki.
Łyszczyku kosmetycznego nie stosuje się w czystej postaci. Konieczne jest jego połączenie z pigmentem, silikonem, woskiem czy krzemionką. Wszystko po to, aby mógł przyczepić się do skóry. Sama mika nie ma bowiem takiej właściwości.
Ten składnik mineralny pełni także funkcję wypełniacza – dodany do preparatu zwiększa jego objętość. Pozwala nadać również kosmetykom perłowy odcień i zmniejsza ich przezroczystość.
Mika – zastosowanie w kosmetyce
Kosmetyki zawierające mikę stosuje się przede wszystkim po to, aby rozświetlić skórę oraz nadać jej świeżego i naturalnego połysku. Dzięki temu, że rozprasza i odbija światło – doskonale maskuje niedoskonałości cery, sprawiając, że staje się jednolita. Potrafi zamaskować nawet przebarwienia po opalaniu czy plamy pigmentacyjne, jakie pojawiają się u osób z niewydolnością wątroby.
Wybierz perłową mikę, o nieco większych drobinkach, jeśli chcesz nadać skórze delikatnego połysku. Natomiast po jej matową odmianę (w postaci drobnego pyłu) sięgnij, gdy twoja cera jest nadmiernie przetłuszczona i chcesz zlikwidować nieestetyczne refleksy.
Pudry na bazie miki charakteryzują się lekkością i transparentnością. Ponieważ jednak ma ograniczoną zdolność do wchłaniania sebum, produkty tego typu zalecane są przede wszystkim kobietom o cerze suchej oraz mieszanej.
Łyszczyk znaleźć można także w fizycznych filtrach przeciwsłonecznych w postaci barwnych pigmentów (cząsteczki wielkości od 200 do 300 µm). Blaszki mikowe, które pokrywa tlenek tytanu, pozostawiają na skórze połysk i biały nalot.
Poza kosmetykami kolorowymi (m.in. pomadki do ust, cienie do powiek, róże i bronzery) i pielęgnacyjnymi (m.in.balsamy) przeznaczonymi do skóry twarzy – mika jest dodawana także do past do zębów, preparatów rozświetlających nakładanych na włosy oraz lakierów do paznokci.
Czy mika jest bezpieczna dla zdrowia i skóry?
Mika jest składnikiem mineralnym bezpiecznym dla zdrowia i kondycji skóry pod warunkiem, że nie zawiera szkodliwych metali ciężkich.
Preparaty, które zawierają w składzie łyszczyk, mogą być stosowane także przez kobiety o wrażliwej cerze. Fluidy czy pudry z miką nie zatykają bowiem porów ani nie wywołują reakcji alergicznych. Nie powodują także podrażnienia spojówek, jeśli preparat nakładany jest w okolicach oczu (np. na powieki). Również kobiety w czasie ciąży i karmiące piersią mogą bez obaw stosować kosmetyki, zawierające mikę.
O bezpieczeństwie stosowania miki świadczy także zwolnienie tego dodatku przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) z konieczności certyfikacji.
Źródła:
- M. Bernat, M. Matysek-Nawrocka, M. Domaciuk, I. Ślusarczyk, Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 6, s. 603–608.
- J. Raźny, Mika – minerał trochę zapomniany, „Chemical Review” 2004, s. 48–50.
- M. Cegłowski, G. Schroeder, Związki metali jako barwniki w kosmetykach, [w:] G. Schroeder (red.), Kosmetyki – chemia dla ciała, Cursiva, Poznań 2011, s. 197–217.
- B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, „Farmacja Polska” 2009, nr 65 (5), s. 363–368.
- Bilans gospodarki surowcami mineralnymi Polski i świata 2013, http://geoportal.pgi.gov.pl/css/surowce/images/2014/bilans_gospodarki_surowcami_2013.pdf, dostęp: 6.10.2021 r.
- A. Mazurek, A. Kozioł, Zastosowanie związków nieorganicznych w kosmetykach, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 2, s. 159–164.
- J. Pagacz, K. Pielichowski, Modyfikacja krzemianów warstwowych do zastosowań w nanotechnologii, „Czasopismo Techniczne” 2007, s. 133–147.
- https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=73.2496&SearchTerm=mica
Polecamy
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Sonoforeza – na czym polega i kiedy warto ją stosować?
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
Sok z ziemniaka – niedoceniany produkt do codziennej pielęgnacji
się ten artykuł?