Przejdź do treści

Olejek busajna – właściwości, zastosowanie, opinie

Olejek busajna - właściwości, zastosowanie, opinie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek busajna to naturalny kosmetyk pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Wykazuje  silne działanie przeciwstarzeniowe, dlatego jest chętnie stosowany przez Arabki, które chcą zachować piękną skórę jak najdłużej. Można go stosować również na włosy. Olejek busajna jest pomocny w walce z cellulitem i grzybicą stóp. Co znajduje się w składzie olejku busajna? Do czego jeszcze można go użyć?

Olej busajna – co to takiego?

Można go nazwać sekretem urody Arabek, bo właśnie z tej części świata pochodzi ten olejek. W Polsce staje się on coraz bardziej znany. Olejek busajna jest mieszanką kilku olejów roślinnych. Jego kraj pochodzenia to Arabia Saudyjska. Dostępne w sklepach olejki busajna znacznie różnią się składem. W jednych dominuje bylina łąkowa o białych kwiatach, czyli Meadowfoam. Wytwarza się z niej oczywiście olej. Natomiast w innych wersjach olejku busajna przeważa olej z orzechów macadamii. W tej pierwszej wymienionej tutaj roślinie znajdują się bardzo duże ilości witamin, przede wszystkim A i E. Wykazują one wyjątkowo silne działanie nawilżające oraz przeciwstarzeniowe. Skutecznie chronią one również przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Natomiast druga, bardziej egzotyczna roślina ma w sobie liczne antyoksydanty. Jak możesz się domyślić, bardzo dobrze nawilża oraz hamuje procesy starzenia się skóry.

W składzie olejku busajna znajduje się również olejek jojoba wykazujący działanie regenerujące oraz przeciwzapalne. Ma on w sobie skwalen, więc jest polecany dla osób ze skórą atopową. Kolejnym ciekawym składnikiem jest olejek z czarnej porzeczki. Ma on działanie kojące i łagodzące. W olejku busajna możesz również spotkać olej z kamelii olejdajnej. Jest to naturalny emolient, więc skutecznie zatrzymuje on wilgoć w skórze. Olej busajna to również olejek z nasion ogórecznika. Charakteryzuje się on tym, że aktywnie ochrania DNA komórek. Warto go stosować między innymi przy atopowym zapaleniu skóry.

Natomiast olejek ze słodkich migdałów jest znany ze swoich właściwości wzmacniających naczynia krwionośne. Olej z pestek winogron bardzo dobrze nawilża i wygładza powierzchnię skóry. Ostatnim, wyjątkowo niestandardowym składnikiem olejku busajna jest olejek ze skórki grejpfruta. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo działa oczyszczająco i złuszczająco na skórę.

Olejek busajna na włosy

Olejek z drzewa herbacianego korzystnie działa na skórę głowy. Może być pomocny w zwalczaniu łupieżu pstrego, ponieważ ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Olejek busajna można także wykorzystywać do domowego olejowania włosów. Wystarczy, że nałożysz olej na włosy i dokładnie zmyjesz go po upływie godziny – zrób to najlepiej jakimś mocnym szamponem, na przykład z dodatkiem SLS. Olejek z drzewa herbacianego działa również odświeżająco na włosy.

Olejek busajna na cellulit

Olejek busajna wykazuje działanie poprawiające napięcie skóry oraz regenerujące. Olejek szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na powierzchni skóry. Nie zatyka porów, więc skóra po jego zastosowaniu jest bardzo gładka i odpowiednio nawilżona. Olejek busajna jest szczególnie polecany dla kobiet w ciąży, po porodzie oraz tym, które w ostatnim czasie dużo schudły. Jego stosowanie pozwoli zmniejszyć ryzyko występowania rozstępów. Olejek busajna jest silnie ujędrniający.

Aby uzyskać optymalne rezultaty należy stosować olejek busajna dwa razy dziennie. Trzeba nałożyć niewielką ilość olejku na skórę, na następnie wmasowywać go w nią przez okres od pięciu do dziesięciu minut. Najlepsze rezultaty daje regularne używanie olejku busajna. Jest on odpowiedni wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

ergeycauselove / Freepik

Olej busajna – pozostałe właściwości

Najważniejszą cechą olejku busajna są jego przeciwgrzybicze właściwości. Badania naukowe pokazują, że hamuje on rozwój wielu grzybów patogennych. Można wśród nich wymienić między innymi: Candida, Malassezia, Rhodotorula czy Geotrichum. Jest polecany zarówno przy grzybicy paznokci, jak i występującej w przestrzeniach międzypalcowych. Można go stosować jako główną metodę leczenia albo wspomagająco, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Olejek busajna można z powodzeniem stosować też na rany, jednak muszą być one już zasklepione. W przeciwnym razie może dojść do ich podrażnienia oraz do wdania się zakażenia.

Olejek busajna – opinie

Olejek busajna cieszy się pozytywnymi opiniami wśród kobiet. Dostrzegają one zwiększone napięcie skóry twarzy, jej lepsze oczyszczenie oraz zwężenie porów. Olejek busajna jest polecany również jako remedium na starzenie się skóry, jej wiotczenie oraz na cellulit.

Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Olejek busajna – gdzie kupić?

Ten olejek możesz kupić w wielu drogeriach internetowych oraz sklepach z kosmetykami ekologicznymi. Czasami jest dostępny także w aptekach. Kosztuje około 40 złotych.


Bibliografia:

  1. Kędzia B. i wsp., Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I. Skład olejku i jego właściwości biologiczne, Postępy Fitoterapii 2/2000, s. 36-40.
  2. Król S. K. i wsp., Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej,  2013; 67: 1000-1007.
  3. Garbusińska A. i wsp., Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cz. II, Postępy Fitoterapii 3/2011, s. 175-184.
  4. M. Sienkiewicz, A. Denys, Potencjał olejków eterycznych w profilaktyce i terapii grzybic, Pediatria i medycyna rodzinna, 3/4/2008, s. 178-182.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: