Przejdź do treści

Podkład mineralny – skład, rodzaje, jak nakładać

Tekst o podkładach mineralnych, ich składzie i aplikacji. Na zdjęciu: Zestaw produktów do makijażu - HelloZdrowie
Podkład mineralny – skład, rodzaje, jak nakładać Gabrielle Henderson/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podkład mineralny skomponowany jest wyłącznie ze składników naturalnego pochodzenia. Dzięki temu może być stosowany nawet przy skórze wrażliwej i skłonnej do alergii. Jest to również kosmetyk, który nie tylko doskonale ukrywa niedoskonałości, ale dodatkowo łagodzi stany zapalne i wspiera proces regeneracji skóry twarzy.

Podkład mineralny – co to jest?

Podkład mineralny to bardzo delikatny kosmetyk do cery, który działa podobnie jak zwykły podkład w płynie, tzn. maskuje niedoskonałości i wyrównuje koloryt skóry. Podobnie jak podkład w płynie, tak i ten rodzaj kosmetyku jest dostępny w różnych wersjach dla każdego rodzaju skóry. Można zatem znaleźć podkład mineralny rozświetlający, matujący czy mocno kryjący.

Podkład mineralny – bezpieczny skład

W składzie podkładu mineralnego próżno szukać sztucznych barwników, silikonów, czy parabenów. Jest to kosmetyk skomponowany wyłącznie z minerałów naturalnie występujących w przyrodzie:

  • tlenek cynku (w stężeniu nieprzekraczającym 25 proc.),
  • tlenek żelaza (żółcień lub czerwień żelazowa),
  • dwutlenek tytanu (w stężeniu nieprzekraczającym 25 proc.),
  • krzemionka,
  • mika.

Jest to sześć składników najczęściej wykorzystywanych do produkcji podkładów mineralnych. Jako wypełniacze i pigmenty naturalne stosuje się nierzadko także m.in.: kaolin (krzem, glin, żelazo, magnez, cynk i wapń), glinkę czerwoną, zieloną i żółtą, tlenek cyny, tlenek srebra czy miedź. Preparaty w formie płynnej i kremowej zawierają dodatkowo np. olej z nagietka, czy  masło babassu. 

Składniki te są hipoalergiczne, dlatego mogą być stosowane nawet przez kobiety o bardzo suchej, wrażliwej skórze, ze skłonnościami do alergii.

Niestety na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej podkładów nazwanych mineralnymi, które poza naturalnymi składnikami zawierają także sztuczne dodatki, nieobojętne dla skóry. Warto więc przed zakupem sugerować się nie tylko samą nazwą kosmetyku, ale zwrócić przede wszystkim uwagę na jego skład.

Podkłady mineralne – rodzaje

Podkłady mineralne są dostępne zarówno w formie proszku, kremu, jak i płynu. Dodatkowo każdy z nich może mieć właściwości matujące, rozświetlające lub kryjące.

Preparaty matujące doskonale sprawdzają się przy makijażu skóry tłustej. Absorbują one nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe sebum, dzięki czemu skóra przestaje nieestetycznie błyszczeć. Im więcej w kosmetyku krzemionki, tym lepsze jego właściwości matujące. Podkłady rozświetlające, które zawierają więcej miki, zalecane są w szczególności dla cery mieszanej. Nadają jej świeżego wyglądu i lekkości. Kosmetyki kryjące są natomiast odpowiednie dla skóry z niedoskonałościami. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju podkładu o podwyższonym udziale dwutlenku tytanu można skutecznie ukryć zaczerwienienia, wypryski i przebarwienia.

Jak nakładać podkład mineralny w proszku, płynie i kremie?

Sposób nanoszenia na skórę podkładu mineralnego różni się nieco w zależności od typu preparatu.

Najbardziej popularne –  w proszku – rozprowadza się pędzlem o gęstym i zbitym włosiu (idealnie sprawdzą się pędzle kabuka lub typu flat top). Podkłady mineralne w płynie czy kremie można natomiast nakładać gąbką lateksową lub bezpośrednio palcami dłoni.

Nie bez znaczenia jest również sposób aplikowania kosmetyku. W celu jego równomiernego rozprowadzenia na skórze należy wykonywać delikatne ruchy okrężne, rozpoczynając od środka twarzy, kierując się ku jej zewnętrznym partiom.

Niekiedy preparat nanosi się pędzlem uprzednio zwilżonym wodą. Wówczas, aby makijaż prezentował się naturalnie, należy podkład mineralny nanosić ruchami stemplujący i dopiero w dalszej kolejności rozprowadzić go okrężnymi ruchami.

Warto przy tym dodać, że aby wydłużyć trwałość tak wykonanego makijażu, warto przed jego wykonaniem posmarować twarz kremem nawilżającym.

Podkład mineralny – czy jest dla każdego?

Pierwsze tego typu preparaty powstały w XXI w. w  Stanach Zjednoczonych. Ich zadaniem było ukrycie niedoskonałości skóry u kobiet po zabiegach w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki podkładowi mineralnym możliwe było zamaskowanie drobnych zaczerwienień, miejscowych stanów zapalnych czy śladów po ukłuciach, bez obaw, że kosmetyk negatywnie wpłynie na kondycję  skóry w czasie pozabiegowej rekonwalescencji.

Bardzo szybko kosmetyki mineralne znalazły jednak zastosowanie w codziennym makijażu. Ich składniki są bowiem hipoalergiczne. Preparaty nie zawierają również  dodatków, które mogą negatywnie wpływać na kondycję cery. Wręcz przeciwnie – ich stosowanie  wywołuje szereg korzystnych zmian. To sprawia, że są chętnie wykorzystywane przez każdą kobietę, bez względu na typ cery i ewentualne problemy skórne.

Podkład mineralny jest odpowiedni dla cery tłustej, trądzikowej, suchej i wrażliwej, a nawet skłonnej do alergii. Nie ma również przeszkód, by przy jego pomocy wykonywać makijaż na skórze poddanej zabiegom medycyny estetycznej.

pędzle do makijażu

Podkład mineralny – dlaczego warto go stosować?

Podkład mineralny jest bezpiecznym dla cery preparatem, który ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko dokładne ukrycie niedoskonałości, zmatowienie cery czy jej rozświetlenie.

Zawarty w nim dwutlenek cynku reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń, działa antybakteryjnie i zwalcza wolne rodniki, spowalniając tym samym proces starzenia się skóry. Dwutlenek tytanu natomiast pełni funkcję naturalnego filtra UVA i UVB. Jego skuteczność jest porównywalna z kremem przeciwsłonecznym SPF 20.

Podkład mineralny jest łagodny dla skóry – nie powoduje podrażnień, o jakie nietrudno przy stosowaniu preparatów zawierających sztuczne barwniki, silikony czy parabeny. Kosmetyk ten może być stosowany nawet po zabiegach w gabinetach kosmetycznych, pozostawiających na skórze mniej lub bardziej wyraźne zaczerwienienia.

kosmetyki

Podkład mineralny nie jest również komedogenny – nie zatyka porów, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. Cechę tę docenią kobiety w czasie upalnego lata, gdy nadmierne obciążanie skóry jest niekomfortowe. 

Warto stosować go także dlatego, że doskonale kryje drobne zmarszczki i niedoskonałości skóry, dopasowując się jednocześnie do kolorytu cery. W efekcie tego makijaż nie sprawia wrażenia sztucznego.

Kosmetyki mineralne to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ są one znacznie bardziej wydajne niż preparaty zawierające w swoim składzie np. silikony. Ich zaletą jest również bezterminowa przydatność do użycia. Choć na większości opakowań można znaleźć informację, by wykorzystać produkt w ciągu 5 czy 10 lat, to należy mieć na uwadze, że minerały ulegają samoistnemu rozkładowi i w związku z tym się nie psują.

 

Bibliografia:

  1. M. Pawlikowski, M. Hreśka, Kosmetyki mineralne [w:] Auxiliary sciences in archaeology, preservation of relicts and environmental engineering. CD -no 24, 2018. Ed. M. Pawlikowski
  2. S. Dankowska, Kosmetyczne niwelowanie defektów skóry jako uzupełnienie procedur leczniczych, Poznań 2012
  3. J. Marwicka, K. Niemyska, M. Maj, Sztuka makijażu jako sposób na podkreślenie naturalnego piękna twarzy [w:] Kosmetologia Estetyczna 2 / 2018 / vol. 7
  4. M. Szymanowska, Kosmetyki naturalne, czyli jakie [w:] www.magazynjoga.pl
  5. A. Mazurek, A. Kozioł, Zastosowanie związków nieorganicznych w kosmetykach [w:] Kosmetologia Estetyczna 2 / 2017 / vol. 6
  6. H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości [w:] Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?