Przejdź do treści

Mydło aleppo – co to jest, skład, właściwości, zastosowanie

Mydło aleppo - co to jest, skład, właściwości, zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mydło aleppo jest polecane przy różnego rodzaju problemach skórnych, takich jak egzema, łuszczyca, alergie, trądzik czy łupież. Mydło jest naturalne i można nim myć nawet małe dziecko. Przy wyborze mydła aleppo, lub inaczej mówiąc – mydła marsylskiego, warto zwrócić uwagę na jego skład, ponieważ można spotkać mydła o bardzo słabej jakości, które nie mają nic wspólnego z oryginalnym produktem.

Co to jest mydło aleppo?

Mydło aleppo wywodzi się z Syrii. Jest ręcznie wyrabiane przez jej mieszkańców i znane od ponad 2000 lat. Tradycyjne mydło aleppo jest jasnobrązowe na zewnątrz i zielone w środku. Charakteryzuje się większą twardością niż ogólnodostępne mydła drogeryjne. Najważniejsze jego składniki to olejek laurowy i oliwa z oliwek.

Mydło aleppo ma działanie matujące i oczyszczające. Jest odpowiednie do cery trądzikowej, mieszanej i wrażliwej. Ze względu na naturalny skład tradycyjne mydło nie powoduje reakcji alergicznych.

Mydło aleppo – skład

Najważniejsze składniki mydła Aleppo to oliwa z oliwek oraz olejek laurowy. Im więcej oleju laurowego, tym lepiej, ponieważ to on jest głównym składnikiem leczniczym w tym produkcie. W oryginalnym mydle marsylskim nie może być takich składników jak sodium tallowate lub sodium lardate. Jeżeli one występują, to oznacza, że w mydle aleppo znajdują się tłuszcze zwierzęce i ma ono bardzo niską jakość.

Zakazanym składnikiem są również oleje mineralne, które są pochodnymi ropy naftowej. Takie mydło nie będzie korzystnie wpływało na skórę, ponieważ sole mineralne mają właściwości wysuszające i zatykające pory.

Kobieta myje ręce

Mydło aleppo – właściwości

Dwa najważniejsze składniki mydła marsylskiego to oliwa z oliwek i olej laurowy. Ten drugi składnik jest bardzo silnym antyoksydantem. Ma on w swoim składzie eugenol, taniny i flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Eugenol jest substancją często stosowaną w stomatologii ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne. Dlatego mydło aleppo można stosować jako pastę do mycia zębów. Zmniejsza ono również szybkość odkładania się kamienia nazębnego. Dodatkowo olejek laurowy charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Jest pomocny między innymi w leczeniu zmian trądzikowych.

Drugim bardzo ważnym składnikiem mydła aleppo jest oliwa z oliwek. Ma wiele właściwości prozdrowotnych i jest też często stosowana w kosmetyce. W oliwie z oliwek znajdują się związki fenolowe oraz witamina E. Zapobiega uszkodzeniom skóry spowodowanym przez promieniowanie UV. Dodatkowo oliwa z oliwek zmiękcza, uelastycznia oraz natłuszcza naskórek. Przeciwdziała nadmiernej utracie wody, działa kojąco i nawilżająco. Oliwa z oliwek znajdująca się w mydle marsylskim ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Mydło aleppo – zastosowanie

Mydło z Aleppo to niezwykle wszechstronny kosmetyk. Możesz go stosować do mycia ciała i twarzy. W tym drugim przypadku powinnaś przetrzeć później skórę tonikiem lub hydrolatem. Mydło alleppo sprawdzi się także jako szampon. Jednak po umyciu włosów dla wyrównania pH należy wykonać płukankę octową.

Mydło marsylskie możesz wykorzystywać również jako maseczkę do twarzy. Ma właściwości antybakteryjne i zmiękczające, więc sprawdzi się jako krem do golenia i depilacji. Wystarczy spienić mydło i wykonać golenie tak samo, jak zawsze.

Mydło laurowe jest też stosowane jako środek do higieny intymnej, ponieważ zmniejsza poczucie swędzenia, podrażnienia oraz leczy stany zapalne. Można nim myć dzieci i niemowlęta, ponieważ działa kojąco i przeciwzapalnie na skórę. To dobry wybór również do mycia zębów. Mydło marsylskie ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Wystarczy je spienić i nałożyć na szczoteczkę jak tradycyjną pastę do zębów.

Kosmetyki ekologiczne w otoczeniu jesiennych liści

Mydło laurowe w gospodarstwie domowym

Mydła z Aleppo mają również wiele zastosowań w gospodarstwie domowym. Możesz go używać jako środka czyszczącego. W tym celu mydło należy zetrzeć na tarce, dodać do niego sody oczyszczonej, a następnie dodać niewielką ilość wody. Jeżeli chcesz, żeby mydło laurowe miało piękny zapach, to dołącz do tej mieszanki kilka kropel ulubionych olejków eterycznych. W ten sposób stworzysz samodzielnie ekologiczny środek czystości, który możesz stosować do mycia różnego rodzaju powierzchni.

Natomiast jeżeli chcesz zrobić z mydła aleppo płyn do mycia naczyń, to zetrzyj je na tarce, rozpuść we wrzątku, a później dodaj do niego kwasek cytrynowy.

Mydło marsylskie jest odpowiednie również do prania delikatnych tkanin i odzieży dziecięcej. Dzięki temu, że ma właściwości antyseptyczne i antyalergiczne, jest łagodny dla skóry dziecka. Aby stworzyć środek do prania ręcznego, musisz zetrzeć mydło aleppo na tarce, a później rozpuścić w wodzie. Powstała emulsja nie jest odpowiednia do prania w pralce, ponieważ mydło do końca się nie rozpuści i może tworzyć na ubraniach tłuste plamy.

Mycie włosów mydłem aleppo

Mydło marsylskie pielęgnuje skórę głowy i pomaga pozbyć się łupieżu. Musisz się jednak stosować do kilku podstawowych zasad. Możesz umyć włosy samym mydłem aleppo lub po myciu spłukać je domową płukanką octową dla zachowania właściwego pH włosów. Ocet jabłkowy jest również odpowiedzialny za domknięcie łusek. Dzięki temu włosy się błyszczą i wyglądają zdrowo. Ocet dobrze zmyje też pozostałości mydła aleppo. Aby zrobić domową płukankę octową, wystarczy wymieszać 1 litr wody z 1 litrem octu jabłkowego.

Czy mydło aleppo wysusza skórę?

Wszystko zależy od tego, ile procent olejku laurowego znajduje się w składzie mydła marsylskiego. Dlatego, jeżeli chcesz używać mydła na co dzień, to powinno być ono dobrane do potrzeb Twojej skóry. Im więcej oliwy z oliwek jest w składzie mydła aleppo, tym lepiej ono nawilża i odżywia cerę. Podsumowując, mydło marsylskie nie wysusza, ale musi być właściwie stosowane.

Mydło o stężeniu od 5 do 10 proc. olejku laurowego będzie odpowiednie do skóry wrażliwej, a do cery trądzikowej lepsze będzie mydło zawierające aż 40 proc. olejku laurowego. Mydło aleppo o stężeniu 25 proc. będzie dobrym wyborem dla cery problematycznej, na przykład tłustej. Takie mydło laurowe pomoże też w walce z łupieżem oraz z egzemą. Natomiast mydło marsylskie o stężeniu 80 proc. nadaje się tylko do prania, ponieważ jest tak silne, że wysusza skórę i włosy.

Gdzie kupić oryginalne mydło aleppo?

Mydło aleppo najlepiej jest kupić w drogerii internetowej zajmującej się sprzedażą kosmetyków ekologicznych albo w aptece. Zwróć uwagę na skład mydła oraz na jego wygląd. Tradycyjne mydło aleppo nie może mieć w sobie żadnych chemicznych dodatków ani alkoholi.


Źródła:

  1. S. Deepa G Ayesha, K. Nishtha, M. Thankamani , Comperative evaluation of various total antioxidant capacity assays applied to phytochemical compounds of Indian culinary spices. International Food Research Journal. 20, 1711-1716, 2013. Dostęp: http://www.ifrj.upm.edu.my/20%20(04)%202013/29%20IFRJ%2020%20(04)%202013%20Deepa%20(412).pdf
  2. Lauritano D Pazzi D, Iapichino A, Gaudio RM, Muzio MD, Russo LO, Pezzetti F. EVALUATION OF THE EFFICACY OF A NEW ORAL GEL CONTAINING CARVACROL AND THYMOL FOR HOME ORAL CARE IN THE MANAGEMENT OF CHRONIC PERIODONTITIS USING PCR ANALYSIS: A MICROBIOLOGICAL PILOT STUDY. Journal of Biological Regulators & Homeostatic agents. 30, 129-134, 2016. Dostęp: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27469559/
  3. Avriliyanti F Suparwitri S, Alhasyimi AA. (2017). Rinsing effect of 60% bay leaf aqueous decoction on the accumulation of dental plaque during fixed orthodontic treatment. Dental Journal. 50 (1), 1. Dostęp: https://e-journal.unair.ac.id/MKG/article/view/3396
  4. J. Marwicka, M. Makuch, K. Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne. Kosmetologia Estetyczna, nr 5, vol.4, 2015. Dostęp: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.5-1.pdf

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: