Przejdź do treści

Skrzyp na włosy – efekty. A może pokrzywa na włosy?

kobieta z długimi włosami
Skrzyp na włosy/Pexels.com, fot. Tim Mossholder
Podoba Ci
się ten artykuł?

Skrzyp na włosy to jeden z najczęściej stosowanych suplementów diety. Nie bez przyczyny. Marząc o mocnych i ładnych włosach sięgasz po suplementy? A może inaczej? Wybierz się na łąkę lub do własnego ogródka i korzystaj z bogactw natury, które spełnią twoje marzenia. Nie możesz sama? Poproś swojego mężczyznę, by przyniósł ci zamiast kwiatów. – Mam dla Ciebie kwiatka. Skrzyp i pokrzywa – czyli tradycyjny polski duet na mocne włosy i paznokcie – pisze na swoim koncie na Instagramie Pan Tabletka i zdradza sekret jak to działa.

Pokrzywa i skrzyp na włosy – duet idealny

Skrzyp polny na włosy zyskuje coraz większą popularność, podobnie jak pokrzywa. Jedni sięgają po te zioła ze względu na walory smakowe, inni z powody ich prozdrowotnych właściwości. Sporo osób zaparza skrzyp i pokrzywę  z nadzieją na zrzucenie wagi, ponieważ zioła te działają moczopędnie. Faktem jest, że znacznie popularniejszym zielem w tym duecie jest pokrzywa. Skrzyp jest niedoceniany, jednak warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ jako jeden z nielicznych zawiera sporo łatwo przyswajalnej krzemionki, która działa zbawiennie na włosy i paznokcie. Dlatego przejdźcie się do ogródka lub na łąkę i skorzystajcie z darów natury, tak jak to zrobił farmaceuta Marcin Korczyk, znany w mediach społecznościowych jako Pan Tabletka.

Skrzyp stosuje się jako surowiec urodowy właśnie w związku z dużą zawartością tej krzemionki która jest składnikiem włosów i paznokci - pisze Pan Tabletka na swoim koncie na Instagramie.

Jak działa skrzyp na włosy?

Dla wielu osób skrzyp kojarzy się jedynie z niepotrzebnym chwastem, jednak okazuje się, że ma wiele właściwości leczniczych. Preparaty zawierające skrzyp polny są przede wszystkim sprzymierzeńcami kobiet w dbaniu o urodę. Skrzyp bowiem przeciwdziała wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów, wzmacnia paznokcie. A to wszystko dzięki temu, co w sobie kryje.

Skrzyp ze wszystkich roślin leczniczych zawiera najwięcej łatwo przyswajalnej krzemionki, która działa zbawiennie na cerę, włosy i paznokcie. Jej niedobór powoduje osłabienie, pękanie i rozdwajanie paznokci a także wypadanie i osłabienie włosów. To jednak nie jedyne konsekwencje jej braku w organizmie. Z czasem może wystąpić osłabienie kości, schorzenia oczu i zębów, trądzik, łojotok, problemy z naczyniami krwionośnymi, a także pojawienie się kamieni w nerkach. Warto więc spożywać skrzyp, w którym znajdziemy również:

  • żelazo
  • mangan
  • kobalt
  • fosfor
  • wapń
  • sole potasu
  • witaminę C
  • kwasy organiczne.

Jak zmienia się wygląd włosów, gdy regularnie stosujesz skrzyp? Włosy stają się mocniejsze i grubsze, bardziej elastyczne. Ograniczona zostaje ich łamliwość i matowość, włosy zyskują blask, zredukowane zostaje przetłuszczanie włosów czy łupież.

Na zdjęciu: Kobieta z niepokojem ogląda w lustrze wypadanie włosów i łupież

Jak zażywać skrzyp polny na włosy?

Skrzyp polny można stosować w formie suplementów diety zawierających ekstrakt ze skrzypu polnego. Tabletki na porost włosów bardzo często mają złożony skład – występuje w nich skrzyp i pokrzywa, na włosy dobrze działa także biotyna, siarka czy cynk. Skrzyp można kupić także w formie herbaty lub wyciągu, jednak jak ostrzega Pan Tabletka w swoim wpisie – koniecznie sprawdźcie czy jest standaryzowany na zawartość krzemionki. Nie kupujcie „sproszkowanego ziela” – to ściema. W celu przyrządzenia naparu ze skrzypu wystarczy zalać wrzątkiem dwie łyżeczki suszu i parzyć pod przykryciem przez 15 minut.

Skrzyp polny na włosy – jak stosować?

Poza naparem ze skrzypu, który doskonale wzmacnia włosy od wewnątrz, skrzyp na włosy można także stosować zewnętrznie. Można  stosować skrzyp na włosy w postaci płukanki, bardzo skuteczna jest także wcierka ze skrzypu, którą aplikuje się na skórę głowy i delikatnie wmasowuje. W celu przygotowania płukanki czy wcierki, wystarczy zaparzyć skrzyp i przestudzić napar. Płukankę można zastosować pod koniec mycia włosów, jako ostatnie płukanie. Z kolei wcierkę nakłada się miejsce w miejsce na skórę głowy, po czym wykonuje delikatny masaż skóry. Dobrze jest połączyć skrzyp i pokrzywę, gdyż zwiększa to skuteczność pielęgnacji. Skuteczna jest także sama wcierka z pokrzywy. Wcierkę należy stosować regularnie, najlepiej wieczorem, pozostawiając ją na noc.

Ze skrzypem jest ciut trudniej - jeśli kupicie suszony - to w związku z twardą struktura łodygi - trzeba go pogotować z 15min, żeby krzemionka przeszła nam do odwaru - zaznacza Pan Tabletka.

Skrzyp na wypadanie włosów – przeciwwskazania do stosowania

Nie każdy może regularnie sięgać po skrzyp. Zioło to sprzyja powstawaniu niedoborów witaminy B1 (tiaminy), zatem jego stosowanie nie jest wskazane u osób ze stwierdzonym niedoborem tego związku. Po skrzyp nie powinny ponadto sięgać osoby stosujące leki diuretyczne, a także osoby ze schorzeniami nerek.

Pokrzywa na włosy – dlaczego warto ją stosować?

Pokrzywa wzmacnia organizm, działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Reguluje pracę komórek odpornościowych organizmu, redukuje stany zapalne i usuwa nadmiar wody z organizmu. Pokrzywa jest także niedoceniona w niwelowaniu objawów chorób autoimmunologicznych.

Pokrzywę można dostać pod wieloma postaciami, jednak najbardziej popularną formą jest herbata lub sok z pokrzywy. Jak pisze Pan Tabletka – Pokrzywę chyba najłatwiej kupić w formie dobrego soku – takiego bez konserwantów – do trzymania w lodówce. I dodawać do koktajli, albo po prostu pić jak sok. Dobrze sprawdzi się też świeżo zerwana pokrzywa w postaci herbaty ziołowej lub jako dodatek do sałatek, jednak – Jeśli chcecie ją jeść na surowo – to najpierw się ją blanszuje – czyli przelewa wrzątkiem – dzięki temu nie parzyzaznacza Pan Tabletka, dodając, że najlepiej zrywać młodą pokrzywę jeszcze przed jej kwitnieniem.

Pokrzywa ma sporo witamin z grupy B, żelaza i naturalnej krzemionki. Działa rewitalizująco i wzmacniająco - sprawdza się jako wspomaganie i profilaktyka anemii i generalnie na włosy i paznokcie - pisze Pan Tabletka na swoim koncie na Instagramie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?