Przejdź do treści

Prostowanie keratyną – cena i efekt zabiegu

prostowanie włosów
Prostowanie keratyną – cena i efekt zabiegu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Keratyna uważana jest za najlepszy środek do regeneracji włosów i ich prostowania. Czy słusznie? Ile kosztuje prostowanie włosów keratyną? Jakie efekty daje?

Rola keratyny w budowie włosa

Włos składa się z korzenia włosa (część znajdująca się pod powierzchnią skóry) i łodygi (część wyrastająca ze skóry). W cebulce włosa znajdują się keratynocyty – to one produkują keratynę, która buduje łodygę włosa aż w 80 proc. Keratyna (przez niektórych niepoprawnie nazywana „kreatyna”) to włóknista proteina, białko, którego cząsteczki tworzą łańcuchy łączące się w fibryle i mikrofibryle. To one wpływają na elastyczność włosa. Poza włosami keratyna występuje też w skórze i paznokciach.

Rodzaje uszkodzenia włosów

Uszkodzenia włosów dzielą się na chemiczne, fizyczne i mechaniczne. Chemiczne uszkodzenia są spowodowane przede wszystkim koloryzacją, zwłaszcza z użyciem trwałej farby, rozjaśniacza i trwałej ondulacji. Uszkodzenia fizyczne wywołane są promieniami UV, wysoką temperaturą i solą morską. Ponadto na kondycję włosów wpływa zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy i niewłaściwa pielęgnacja, np. zbyt agresywne szczotkowanie mokrych włosów i zbyt mocne wiązanie. Niezależnie od czynnika, który uszkodził włos, zniszczenia objawiają się podobnie – włosy są łamliwe, suche, matowe.

Pielęgnacja zniszczonych włosów powinna się przede wszystkim opierać na regeneracji, czyli wygładzeniu powierzchni włosa (zniszczony włos charakteryzuje się między innymi rozchylonymi łuskami) i przywróceniu nawilżenia. Substancją niezbędną do odbudowania struktury włosa są proteiny hydrolizowane, do których należy keratyna hydrolizowana.

Efekty stosowania keratyny do włosów

Zastosowanie keratyny hydrolizowanej regeneruje włosy jak żaden inny zabieg i odbudowuje zniszczoną strukturę włosa: uzupełnia ubytki i odbudowuje wnętrze łodygi włosa. Po zabiegach z użyciem keratyny włosy diametralnie zmieniają wygląd – są lśniące, widocznie gładkie, elastyczne, dobrze się układają. Dzięki właściwościom keratyny, która jest odporna na czynniki fizyczne, włosy po zabiegach z keratyną stają się bardziej wytrzymałe na uszkodzenia fizyczne. Widoczny efekty może zapewnić odżywka keratynowa.

Keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów, ze względu na spektakularne efekty, stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich. Keratynowe prostowanie włosów to zabieg regenerujący włosy, który sprawia, że włosy stają się gładkie i lśniące (tzw. „efekt tafli”). Keratynowe prostowanie włosów polega na nałożeniu na dokładnie oczyszczone (do oczyszczenia włosów przed zabiegiem stosuje się specjalne szampony) i wysuszone włosy keratyny, którą nakłada się podobnie jak farbę – pędzelkiem na poszczególne pasma. Po 20 minutach należy znów wysuszyć włosy i wyprostować prostownicą. Przez 48 godzin po zabiegu nie można włosów myć, czesać ani wiązać. Zabieg trwa nawet do pięciu godzin.

Ile trzyma keratynowe prostowanie?

Efekt widoczny jest około 3 miesiące. To, jak długo będzie utrzymywał się efekt, zależy nie tylko od jakości zastosowanej keratyny, ale też kondycji włosów. Na włosach mocno zniszczonych i rozjaśnianych efekt będzie trzymał się krócej. Istotna dla trwałości efektu jest właściwa pielęgnacja włosów po zabiegu – stosowanie odżywek i odpowiednich szamponów.

Prostowanie keratynowe w domu

Prostowanie keratynowe to jeden z najdroższych zabiegów w salonach fryzjerskich. Cena uzależniona jest od długości włosów. Za prostowanie włosów do ramion zapłacisz ok. 250-500 zł, do talii – nawet 700 zł. Ze względu na wysoką cenę zabiegu wiele osób próbuje prostowania keratyną w domu. Do zabiegu potrzebny jest specjalny szampon, prostownica i keratyna. Najlepsza keratyna do prostowania to taka wykorzystywana w profesjonalnych zakładach fryzjerskich i pozbawiona szkodliwy substancji, na przykład parabenów i formaldehydu (spotkasz go pod nazwami: methanal, methyl aldehyde, Methylene oxide). Opinie na temat keratynowego prostowania włosów zachwalają produkty takie jak Alfaparf Keratin Lisse Design Express, Inoar Morocca i Encanto Do Brasil.

Ile kosztuje keratyna?

Keratynę do prostowania w domu kupisz w zestawach. Cena za zestaw do keratynowego prostowania włosów zaczyna się od około 100 zł aż do 350 zł.

Keratynowe przedłużanie włosów

Keratyna może też być użyta do przedłużenia naturalnych włosów. Keratynowe przedłużanie włosów to powszechne stosowana we fryzjerstwie bezpieczna metoda zwiększenia długości i objętości włosów. Przedłużanie włosów na keratynie daje spektakularny, a jednocześnie naturalny efekt. Zabieg wykonuje się wyłącznie w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Polega na zgrzewaniu naturalnych pasm włosów z dodatkowymi pasmami. Do zgrzania używa się keratyny. Efekt keratynowego przedłużania włosów utrzymuje się ok. 3 miesiące. Keratynę rozpuszcza jedynie specjalistyczny płyn z acetonem, dlatego ściągnięcie doczepianych na keratynę włosów również musi się odbywać w salonach fryzjerskich. Cena za keratynowe przedłużanie włosów to średnio 500 zł za włosy średniej długości.


Źródło:

Makuch Kinga, Opasińska Katarzyna. Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, „Studenckie Zeszyty Naukowe –Kosmetologia” 2016/1(1)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: