Pryszcze na pośladkach – przyczyny i sposoby na usunięcie
Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem wielu osób. Potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, są bowiem nie tylko nieestetyczne, ale często wywołują świąd, a nawet bolesność, utrudniając normalne funkcjonowanie. Wypryski na pośladkach mogą przybierać różną postać i odmienne jest ich podłoże. Zdiagnozowanie przyczyny jest gwarancją skutecznego pozbycia się krostek. Jakie są zatem przyczyny ich powstawania? Jak pozbyć się krost na pośladkach? Dlaczego pojawiają się krostki na pupie u dziecka?
Krostki na pośladkach
Pryszcze na pośladkach to problem, który dotyka wielu osób – tak kobiet, jak i mężczyzn. Krostki na pupie to także częsta przypadłość małych dzieci, w szczególności tych, które nie zostały jeszcze odpieluchowane. Wypryski mogą mieć różną postać – drobnej, ale rozsianej wysypki na pośladkach, swędzących krostek na udach oraz pośladkach, ropnych lub czerwonych i wysuszonych zmian.
Bez względu na to jak wyglądają, na ogół powodują dyskomfort. Z jednej strony krosty wyglądają nieestetycznie, co zwłaszcza dla kobiet jest niekomfortowe. Jeśli pojawią się zaś u młodych dziewcząt, są nierzadko powodem kompleksów, czy rezygnacji z aktywności fizycznej z rówieśnikami. Z drugiej – często są to zmiany powodujące świąd, a nawet bolesność.
Pryszcze i wysypka na pośladkach – przyczyny
Krostki na pośladkach mogą mieć różne podłoże. Bardzo ważne jest znalezienie jego źródła, gdyż tylko dzięki temu będziesz mogła pozbyć się problemu. Jakie są najczęstsze powody pojawienia się wyprysków na pośladkach?
Trądzik na pośladkach
Krostki na pośladkach mogą być objawem tzw. trądziku skupionego. To rodzaj ciężkiego trądziku, któremu często towarzyszą torbiele ropne, które pozostawiają przyrosłe blizny. Co charakterystyczne, występuje on na tułowiu i pośladkach, rzadziej na twarzy.
Przyczyn powstawaniu trądziku jest bardzo wiele, od zwiększonej ilości łoju, przez podłoże bakteryjne i reakcje zapalne oraz immunologiczne, na czynnikach genetycznych kończąc. Poza zdiagnozowaniem zmian na pośladkach jako trądziku skupionego, należy zatem określić także jego podłoże.
Rogowacenie okołomieszkowe
Swędzące krosty na pośladkach, które są dodatkowo twarde, różowe lub czerwone, mogą być objawem rogowacenia okołomieszkowego. Powoduje ono suchość i szorstkość pośladków, a tworzące się wokół mieszków czopy rogowe przypominają tzw. gęsią skórkę. Rogowacenie okołomieszkowe często diagnozowane jest u osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry, zaburzeniami endokrynologicznymi, naczynioworuchowymi i tzw. rybią łuską.
Czyraczność
Czyraczność objawia się bolesnymi i wyjątkowo nieestetycznymi krostami. Czyraki to zmiany charakterystyczne wyłącznie dla owłosionych części ciała, zatem także dla pośladków. Początkowo wokół mieszka włosowego tworzy się niewielki naciek zapalny w postaci małego, szarego guzka. Z czasem przekształca się on w dużą krostę, z białym czopem. Towarzyszyć może jej ból i swędzenie. Czyraki pękają samoistnie, powodując nie tylko ból, ale i otwarte rany, a nawet nadżerki.
Przyczyną powstawania czyraków są bakterie z grupy gronkowców, najczęściej gronkowiec złocisty, a wśród chorób, które mogą dodatkowo przyczyniać się do ich pojawiania wymienia się cukrzycę, choroby nerek, niedożywienie i nowotwory.
Ropne zapalenie gruczołów apokrynowych
Bolesne, ropne krosty i świąd mogą być spowodowane ropnym zapaleniem gruczołów apokrynowych. Jest to rzadko występująca, której towarzyszy często wydzielina ropna wokół odbytu, krwawienie i ból. Istnieje kilka hipotez wyjaśniających tę chorobę. Wśród nich wymienia się m.in. zatkanie przewodu mieszka włosowego, które związane jest z zastojem i wtórną infekcją. Ponadto u jej podłoża mogą leżeć też czynniki genetyczne oraz zaburzenia immunologiczne.
Opryszczka
Opryszczka, wywołana wirusem HSV, kojarzona jest głównie ze zmianami na granicy skóry i błony śluzowej oraz na samej skórze tj. jamie ustnej, wardze, twarzy. Zapomina się jednak o opryszczce narządów płciowych, która zaliczana jest do chorób przenoszonych drogą płciową, ale nie tylko.
Na trzy dni przed wystąpieniem widocznych objawów choremu towarzyszy świąd, mrowienie i nadwrażliwość. Zmiany skórne w postaci ropnych krostek i pęcherzyków pojawiają się po około dwóch tygodniach od zarażenia na pośladkach, w okolicach ud i krocza, a także na zewnętrznych narządach płciowych. Są one przy tym bardzo bolesne i może towarzyszyć im gorączka.
Potówki na pośladkach
Potówki na pośladkach to nie tylko problem niemowląt, ale także dorosłych. Związane z nadmierną potliwością i niedostosowaniem ubioru do temperatury na zewnątrz. Na ogół przybierają postać małych pęcherzyków, ale czasem mogą wystąpić także jako bardziej uciążliwe czerwone krostki.
Alergia
Swędzące krostki na pośladkach mogą być objawem alergii na składnik kosmetyku lub środków do prania. Jeżeli zatem zmieniłaś żel pod prysznic, balsam lub proszek do prania bielizny i zbiegło się to z pojawieniem krostek na pośladkach, zrezygnuj z produktu na jakiś czas.
Higiena
Przyczyną pojawiania się wysypki i wyprysków na pośladkach może być również higiena. Nie chodzi tu jedynie o jej brak. Korzystanie z publicznej toalety, czy użycie ręcznika hotelowego może spowodować nieprzyjemne dolegliwości. Nie bez znaczenia pozostaje także bielizna, jaką nosisz. Stringi i syntetyczne materiały mogą podrażniać skórę, na której w efekcie pojawią się krostki.
Jak usunąć krosty na pośladkach?
Jak pozbyć się krost na pośladkach? Przede wszystkim musisz precyzyjnie określić powód ich powstawania. Jeśli jest nią alergia lub niewłaściwie dobrana higiena, konieczna jest zmiana nawyków i zrezygnowanie z alergizujących kosmetyków. Niekiedy wystarczy także zastosowanie maści na krosty na pośladkach z mocznikiem, który nawilża skórę, alkoholem, wysuszającym zmiany lub z witaminą A, której niedobór często przejawia się zmianami na tej części ciała. W przypadku trądziku, czyraka, opryszczki, czy zmian ropnych konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dermatolog dobierze odpowiednią kurację, często antybiotykoterapię, sterydy, czy terapię kwasami.
Krosty na pupie u dziecka
Wysypka na pupie u dziecka to częsta przypadłość, z którą mierzą się rodzice maluchów. Najczęściej jest ona objawem przegrzania i przepocenia delikatnej skóry dziecka, o które w przypadku pieluch zakładanych na pupę nie tak trudno. Niekiedy krosty na pupie są też reakcją alergiczną, choć ta częściej objawia się zmianami na twarzy.
Źródła:
K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014,
M. Kołodziejczak, A. Kosim, Ropne zapalenie gruczołów apokrynowych okolicy anorektalnej (hydradenitis suppurativa) – etiologia, diagnostyka i leczenie, Medycyna Rodzinna, 1/2005.
Polecamy
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
Pryszcze na plecach to uciążliwy problem. Jak się ich pozbyć?
się ten artykuł?