Przejdź do treści

Regeneracja włosów – jak odżywić pasma? Jak działa pielęgnica do włosów?

Regeneracja włosów – jak odżywić pasma? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O osłabienie i zniszczenie włosów nie jest trudno. Czasem wystarczy nieodpowiednia pielęgnacja, wystawianie ich na wysokie temperatury, farbowanie, wiatr, czy promienie słoneczne. W warunkach domowych, regeneracja włosów to niekiedy proces długofalowy. Możesz skorzystać też z profesjonalnych zabiegów regeneracyjnych oferowanych przez gabinety fryzjerskie. Które zasługują na szczególną uwagę?

Regeneracja włosów zniszczonych, czyli jakich?

Określenie rodzaju i kondycji włosów jest bardzo istotne. Przede wszystkim pozwala ono na dobranie odpowiedniej pielęgnacji, a w razie potrzeby na wdrożenie bardziej radykalnych zabiegów i regenerację włosów. Po czym poznasz, że twoje pasma są zniszczone? Włosy stają się łamliwe, pozbawione blasku i wyraźnie szorstkie w dotyku. Charakterystyczne są także rozdwojone końcówki i rozchylone łuski poszczególnych włosów, przy czym tego nie dostrzeżesz już gołym okiem.

Powodów, dla których twoje włosy stają się zniszczone, jest bardzo wiele – farbowanie i rozjaśnianie, brak odpowiedniej termoochrony – zarówno podczas prostowania, suszenia, jak i przed wyjściem na wiatr, czy mróz – a także niewłaściwie dobrane kosmetyki i pielęgnacja. To właśnie dbanie o skórę głowy, jak i same włosy uznawane są podstawowy i najważniejszy czynnik, który utrzymuje twoje włosy w dobrej kondycji. Nie zapominaj zatem o dokładnym myciu i oczyszczaniu, regularnych peelingach skóry, wcierkach, maskach i odżywkach. Jeśli mimo to, twoje pasma nadal nie wyglądają zdrowo, sięgnij po zabiegi z zakresu regeneracji włosów.

Botoks na włosy

Botoks na włosy, występujący także pod nazwą „botox na włosy”, to zabieg regeneracyjny, który jest jednym z najchętniej wybieranych w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Mimo nawiązania do toksyny botulinowej nie ma on wiele wspólnego z botoksem, czyli wygładzaniem zmarszczek. Polega on na aplikacji w głąb włosa, którego łuski zostają uprzednio otwarte, aktywnych substancji odżywczych. Botoks włosów wykorzystuje przede wszystkim:

  • keratynę, zapewniającą gładkie, sprężyste i mocne pasma;
  • kolagen, odpowiadający za elastyczność i sprężystość włosów;
  • kwas hialuronowy, który nawilża i nadaje pasmom blasku;
  • ceramidy, odbudowujące warstwę lipidową, które stanowią podstawowy budulec włosa.

Jakich efektów możesz spodziewać się po zabiegu? Botox przede wszystkim odżywia włosy, dzięki czemu stają się one lśniące, nawilżone i bardziej miękkie w dotyku. Jednocześnie zauważysz, że dużo łatwiej się układają i rozczesują. Co ciekawe, doskonale sprawdza się on jako regeneracje włosów kręconych, pozwalając wydobyć ich naturalny skręt.

Choć wiele entuzjastek botoksu na włosy twierdzi, że z powodzeniem możesz zrobić go samodzielnie w domu, to jednak warto pamiętać, że najlepsze efekty przyniosą zabiegi wykonane w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Jego cena zależy przede wszystkim od długości włosa i wynosi od 50 zł do 200 zł.

kobieta u fryzjera

Keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów, nazywane też prostowaniem brazylijskim, mimo że kojarzy się z trwałym wygładzeniem niesfornych włosów, jest to przede wszystkim zabieg regenerujący. Wszystko to za sprawą aplikowanej podczas prostowania keratyny, która jest podstawowym budulcem włosa. Zapewnia im sprężystość, gładkość i blask. Dzięki niej włosy są silne i łatwo się układają. Ubytki keratyny, zwłaszcza w korze włosów, powodują ich osłabienie. W trakcie zabiegu keratynowego prostowania włosów na poszczególne pasma nakładana jest keratyna, która następnie pod wpływem wysokiej temperatury za pomocą prostownicy zostaje niejako związana z włosem, uzupełniając jego strukturę.

Efekty keratynowego prostowania włosów widoczne są natychmiast po zabiegu. Pasma stają się elastyczne, wyraźnie odżywione i pełne blasku. Swego rodzaju skutkiem ubocznym, jest wygładzenie włosów – jeśli zatem przed zabiegiem regularnie je prostowałaś, po jego wykonaniu przez około trzy miesiące możesz o tym zapomnieć.

Jako że zabieg brazylijskiego prostowania jest dość czasochłonny, nie należy od do najtańszych spośród oferowanych przez salony fryzjerskie. Cena keratynowego prostowania włosów zależy m.in. od ich długości i waha się od 250 zł do 500 zł.

Sauna parowa na włosy

Niezwykle popularnym i często stosowanym zabiegiem regenerującym włosy jest sauna fryzjerska. Na czym polega zabieg? Pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci, łuski włosa otwierają się, co ułatwia wnikanie w jego głąb uprzednio nałożonych substancji odżywczych. Często są to specjalistyczne ampułki do włosów, które zawierają silnie skoncentrowane składniki, niekiedy także maski lub odżywki. Dzięki temu włosy będą nawilżone i odżywione, przestaną się także nadmiernie puszyć.

Pielęgnica do włosów

Na rynku dostępne są od niedawna tzw. pielęgnice, czyli nowoczesne urządzenia wspomagające regenerację i pielęgnację w domu. Co istotne, możesz wykorzystywać je w domu. Jak działa pielęgnica do włosów? Jej działanie opiera się na podczerwieni i ultradźwiękach, które umożliwiają wnikanie składników odżywczych w głąb włosa. Szczególnie polecana jest ona do wykonywania domowych zabiegów z użyciem keratyny.

Dzięki pielęgnicy twoje włosy staną się błyszczące, wyraźnie odżywione i zdrowsze. Możliwość wykorzystania dodatkowych ampułek do włosów lub innych aktywnych substancji, dodatkowo wzmacnia efekty działania urządzenia.

Olejki do włosów

Od kilku lat ogromną popularnością, zwłaszcza wśród entuzjastek domowej regeneracji włosów, cieszy się olejowanie włosów. W zależności od tego, na jaki olejek się zdecydujesz, osiągniesz nieco innych efekt. Regeneracja włosa i skóry głowy, zmniejszenie wypadania i łamliwości, nawilżenie, pozbycie się łupieżu – to tylko niektóre spośród rezultatów olejowana.

Pamiętaj, że w przypadku olejowania – podobnie, jak w razie innych domowych zabiegów regeneracyjnych i pielęgnacyjnych – niezwykle ważna jest regularność i dostosowanie produktu do swoich potrzeb.

Źródła:

  1. A. Kołomycew „Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki” Wydawnictwo HELION,
  2. M. Krzyżostan „Włosy osłabione, zniszczone, wypadające” Świat Przemysłu Farmaceutycznego 4/2019,
  3. K. Makuch, K. Opasińska „Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów” Studenckie Zeszyty Naukowe, Kosmetologia 1/2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: