Przejdź do treści

Sztuczne rzęsy – jak przykleić, jak myć? Czy są szkodliwe?

Sztuczne rzęsy – jak przykleić, jak myć? Czy są szkodliwe? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sztuczne rzęsy przestały być atrybutem wizażystek, na co dzień korzysta z nich wiele kobiet. Wiesz, jak je samodzielnie przykleić, jak je myć oraz jak usunąć z powieki? A przede wszystkim – czy sztuczne rzęsy są bezpieczne dla oczu?

Czym są sztuczne rzęsy?

Sztuczne rzęsy, które obecnie możemy kupić w drogeriach, znacznie różnią się od tych dostępnych przed laty. To często różnej grubości kępki przymocowane na przeźroczystym pasku, które są o wiele naturalniejsze od ciężkich, sprzedawanych dawniej sztucznych rzęs. Mogą być wykonane z różnych materiałów – znajdziemy zarówno rzęsy sztuczne syntetyczne, z jedwabiu, jak i produkowane z naturalnego ludzkiego włosia. Szeroki wybór sprawi, że znajdziemy sztuczne rzęsy, które będą odpowiednie na co dzień, a także wyraźniejsze, na specjalne okazje.

Lifting rzęs. Na czym polega popularny zabieg i jakie ma zalety?/Pexels

Rodzaje sztucznych rzęs

Oprócz standardowych sztucznych rzęs na pasku można jeszcze wyróżnić m.in. sztuczne rzęsy kępki (węzełkowe oraz bezwęzełkowe) i rzęsy magnetyczne.

Podstawą rzęs węzełkowych jest szeroki paseczek – ten rodzaj rzęs sprawdzi się do mocnego, wieczorowego makijażu. Natomiast rzęsy bezwęzełkowe mają na końcu małą kuleczkę i sprawdzą się najlepiej wtedy, kiedy chcesz uzyskać naturalny efekt. Z kolei do przyczepienia magnetycznych rzęs nie potrzeba kleju, ponieważ tego typu rzęsy mocuje się do siebie za pomocą dwóch magnetycznych pasków.

W tym artykule skupiamy się na sztucznych rzęsach, które możesz przykleić samodzielnie w domu. Innym rozwiązaniem jest przedłużanie rzęs u kosmetyczki. O tym popularnym zabiegu przeczytasz tutaj: Przedłużanie rzęs. Poznaj wszystkie „za” i „przeciw”.

9 rzeczy, których nie warto robić dla urody /fot. Drew Graham/Unsplash

Jak przykleić sztuczne rzęsy?

Sprawdź, jak przykleić rzęsy na pasku, tak aby nie czuć ich przez cały dzień i aby nie łzawiły ci oczy.

Przyklejanie sztucznych rzęs krok po kroku:

  1. Przygotowanie oczu do przyklejenia rzęs – przed aplikacją rzęs najlepiej wytuszować rzęsy. Jeżeli zdecydowałaś się na zakup bardziej wyrazistych rzęs, powinnaś   również przyciemnić naturalną linię swoich rzęs ciemną kredką lub eyelinerem (to również sprawi, że twoje rzęsy będą wydawać się gęstsze, a kształt twojego oka będzie ładnie podkreślony).
  2. Następnym krokiem jest odklejenie rzęs z opakowania – możesz to zrobić za pomocą palca lub pęsety. Ważne jest, aby podczas odklejania nie ciągnąć mocno rzęs – takie działanie może je zniekształcić.
  3. Przymierz jedną sztukę i zobacz, jak prezentuje się na oku. Jeżeli rzęsa jest za długa, śmiało ją przytnij. W tym celu użyj małych nożyczek i zrób to od wewnętrznej strony kącika oka. Rzęsy aplikuj między pięcioma a dziesięcioma milimetrami od wewnętrznego kącika oka – dzięki temu nie będziesz odczuwała dyskomfortu i czuła ich na oczach. Jeżeli rzęsy często się odklejają, to znaczy, że są zbyt głęboko osadzone.
  4. Nanieś bardzo małą ilość wybranego przez siebie kleju na miejsce, z którego łatwo będzie go nabierać – może to być kostka twojej dłoni. Przeciągnij pasek rzęsy i równomiernie nabierz minimalną ilość kleju. Wbrew pozorom większa ilość kleju nie sprawi, że będą trzymały się lepiej. Tak naprawdę to dzięki mniejszej ilości kleju sztuczne rzęsy będą lepiej przyklejone i będą wyglądać bardziej estetycznie.
  5. Gotowe do przyklejania rzęsy złap pęsetą na środku i poczekaj 30-60 sekund, aż klej trochę zaschnie i stanie się lepki. Cierpliwość tutaj jest kluczowa, ponieważ klejenie rzęs w pośpiechu nie jest dobrym rozwiązaniem. Po upływie tego czasu, trzymając rzęsy za ich środek, przyłóż je na środek swoich rzęs, a następnie zajmij się kącikiem zewnętrznym i wewnętrznym (kolejność nie ma znaczenia). Na tym etapie możesz jeszcze sprawdzić, czy rzęsy są dobrze umiejscowione – jeżeli nie, to delikatnie je przesuwaj aż do uzyskania oczekiwanego efektu.
  6. Ostatnim krokiem jest scalanie rzęs ze swoimi – możesz je docisnąć zwykłą pęsetą lub specjalną, która została do tego stworzona (końcówka pęsety do rzęs różni się od tej standardowej – w zależności od modelu i przeznaczenia może być wydłużona i zaokrąglona, aby chwycić cały pasek lub ścięta, aby chwytać pojedyncze kępki).

Tusz do sztucznych rzęs nie jest konieczny – wystarczy pomalować swoje naturalne rzęsy. W drogeriach znajdziesz kosmetyki do sztucznych i przedłużanych rzęs, jednak bez malowania efekt także jest spektakularny. Pamiętaj także, że kolorowe produkty – chociaż jeszcze bardziej podkreślą spojrzenie – wpływają na trwałość sztucznych rzęs.

malująca się kobieta

Jak zdjąć sztuczne rzęsy?

Do usuwania rzęs nigdy nie używaj olejów, płynów dwufazowych i mleczka do demakijażu. Te produktu mogą spowodować ich zniekształcenie.

Do odklejenia rzęs użyj pęsety lub paznokci. Naderwij delikatnie zewnętrzny kącik rzęsy (sprawdź, czy nie złapałaś przypadkowo swoich rzęs razem ze sztucznymi) i delikatnie je oderwij. Odrywanie rzęs nie powinno cię boleć – jeżeli odczuwasz ból, to znaczy, że prawdopodobnie użyłaś za dużo kleju.

Chociaż sztuczne rzęsy mogą trzymać się i kilka dni (w zależności od kleju i tego, jak je zaaplikowałyśmy) to lepiej zdejmować je po każdym „wyjściu”. Nie poleca się zasypiania w sztucznych rzęsach, czy chodzenia w nich póki same nie odpadną. Oczywiście mowa tu o sztucznych rzęsach doklejanych w domu, inaczej rzecz się ma w przypadku przedłużania rzęs u kosmetyczki – te utrzymują się około miesiąca, duże znaczenie – oprócz wybranej metody i precyzji aplikacji – ma tu cykl życia naturalnych rzęs.

Jak dbać o sztuczne rzęsy?

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji sztucznych rzęs możesz ich używać nawet 20-30 razy, a także znacznie zmniejszysz ryzyko wystąpienia podrażnień czy infekcji.

Jak myć sztuczne rzęsy?

W celu wyczyszczenia rzęs chwyć jeden pasek z rzęsami między dwa palce, a z drugiej strony złap paznokciem lub pęsetą za klej i po kolei go odrywaj. W celu usunięcia nadmiaru cienia, który osypał się z powiek bądź pozostałości kleju, użyj patyczka higienicznego nasączonego płynem micelarnym.

Czy sztuczne rzęsy są bezpieczne dla oczu i zdrowia?

Warto mieć na uwadze, że sztuczne rzęsy mogą wywołać infekcje oka, reakcje alergiczne, a nawet mogą spowodować uszkodzenie naturalnych rzęs.

  • Infekcje bakteryjne. Bakterie, które gromadzą się na sztucznych rzęsach i pod klejem do rzęs mogą powodować infekcje oka. Zgromadzony brud i bakterie między rzęsami mogą również podrażniać oczy. Wykazano, że u 79 proc. badanych kobiet alergiczne zapalenie spojówek było najczęstszym powikłaniem przy stosowaniu sztucznych rzęs. Przebadanych było także 205 kobiet, gdzie 55 z nich doświadczyło problemów zdrowotnych takich jak: przekrwienie gałki ocznej, a także ból, swędzenie i obrzęk powiek.
  • Reakcje alergiczne. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i różnie reaguje na chemikalia obecne w klejach do rzęs czy materiały, z jakich wykonane są rzęsy. Klej do sztucznych rzęs może wywołać poważne reakcje alergiczne – szczególnie u alergików. Dlatego dokładnie sprawdzaj skład wybranego kleju do rzęs. To, jaki produkt wybierzesz ma również wpływ na potencjalne uszkodzenie twoich naturalnych rzęs. Unikaj klejów na bazie cyjanoakrylanu, który może powodować alergiczny nieżyt nosa, a nawet astmę, która jest następstwem wystąpienia alergii wziewnej.
  • Uszkodzenie naturalnych rzęs. Sztuczne rzęsy mogą, ale nie muszą zniszczyć twoich naturalnych rzęs. Wszystko zależy od tego, jakiego kleju używasz oraz jakie stosujesz techniki odklejania rzęs – jeżeli zostanie to zrobione niewłaściwie, naturalne rzęsy mogą zostać przypadkowo wyrwane.

Opuchnięte powieki, zaczerwienienie, bolesność oczu lub powiek, nadwrażliwość oka na światło, ropna wydzielina, suchość skóry – to typowe objawy uczulenia wywołanego aplikacją sztucznych rzęs. Jeżeli któryś z tych objawów zauważysz u siebie, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

 

Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31263720/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22134404/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24077489/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23553564/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: