Przejdź do treści

Tabletki na włosy – co powinno znaleźć się w ich składzie?

Tabletki na włosy - co powinno znaleźć się w ich składzie? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tabletki na włosy wydają się być panaceum na przerzedzone fryzury osób niedożywionych, po przebytych chorobach zakaźnych czy borykających się z zaburzeniami hormonalnymi. Nie zawsze jednak preparaty na porost włosów rozwiązują problem. Łysienie może być bowiem nie tylko dolegliwością samą w sobie, ale objawem poważniejszego schorzenia.

Co jest przyczyną wypadania włosów?

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. Każdego dnia możesz ich tracić ok. 70-100. Szczególnie jest to zauważalne wiosną i jesienią, jest całkowicie naturalne i nie powinno budzić w tobie niepokoju. Jeśli jednak wypada ich znacznie więcej przez co najmniej kilka tygodni – może być to objaw nieprawidłowości zachodzących w organizmie, takich jak:

  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • choroby skóry głowy (w tym przede wszystkim łuszczyca, grzybica i ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry),
  • zmiany hormonalne związane z menopauzą i porodem,
  • zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • cukrzyca,
  • niektóre choroby zakaźne (szczególnie te o długo utrzymującej się wysokiej gorączce),
  • ciężkie uszkodzenie wątroby (nieprawidłowe metabolizowanie aminokwasów),
  • stres,
  • poddanie narkozie ogólnej,
  • palenie tytoniu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta (niedobory białka i deficyt kaloryczny),
  • anemia,
  • stosowanie niektórych leków (przede wszystkim środków przeciwzakrzepowych, obniżających poziom lipidów, cytostatyków wykorzystywanych podczas chemioterapii i leków immunosupresyjnych zmniejszających reakcję obronną organizmu np. na alergeny),
  • zwiększona podaż witaminy A,
  • zatrucie ołowiem, talem, rtęcią,
  • chemioterapia.

Dopiero po wyeliminowaniu przyczyny łysienia, stosowanie preparatów na porost włosów jest zasadne. W każdej innej sytuacji ich skuteczność będzie zauważalna wyłącznie podczas terapii. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy łysienie jest wywołane niedoborami witamin oraz mikro i makroelementów – wówczas suplementy w istocie mogą rozwiązać problem.

Wypadanie włosów przy COVID-19? Trycholożka tłumaczy, dlaczego tak się może dziać

Preparaty na porost włosów – jakie składniki powinny znaleźć się w lekach na włosy?

Ze względu na różne schorzenia, przebyte choroby i nietolerancje żywieniowe nie zawsze możliwe jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz mikro i makroelementów wraz z pokarmem. Aby w takim wypadku wzmocnić włosy i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu, warto stosować gotowe preparaty doustne. Co kupić w aptece na wypadanie włosów? Zwróć uwagę, by wybrane przez ciebie tabletki zawierały komplet niezbędnych składników:

  • aminokwasy siarkowe (cysteina i metionina) – biorą udział w syntezie keratyny, co nie tylko wzmacnia włosy, ale również pobudza je do wzrostu,
  • cynk – jest składnikiem ponad 2000 białek, stąd jego niedobór objawia się m.in. łysieniem,
  • żelazo – jest niezbędne do produkcji erytrocytów; jego niedobory skutkują rozwojem niedokrwistości, której konsekwencją jest m.in. zwiększona łamliwość włosów i paznokci,
  • witamina B7 (biotyna) – odpowiada m.in. za prawidłowy metabolizm kwasów tłuszczowych; zaburzenie tego procesu skutkuje zmianami skórnymi i wzmożonym wypadaniem włosów,
  • witamina B12 (kobalamina) – bierze udział w tworzeniu erytrocytów, a także przekształca homocysteinę w metioninę; niedobór kobalaminy wpływa na pogorszenie kondycji włosów i paznokci,
  • witamina B9 (kwas foliowy) – bierze udział w syntezie metioniny i produkcji erytrocytów; jej niedobór jest najczęściej spotykaną formą awitaminozy; konsekwencją tego jest niedokrwistość, która objawia się m.in. wypadaniem włosów,
  • witamina C – najważniejszą jej funkcją jest biosynteza kolagenu, który stanowi 25-40 proc wszystkich białek ludzkiego organizmu; dzięki niemu mieszki włosowe zachowują dobrą kondycję,
  • witaminy rozpuszczalne w tłuszczach  (A, D, E) –  ich niedobór wpływa na pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci; bądź jednak ostrożna z suplementacją witaminy A, ponieważ hiperwitaminoza może pogłębić problem wypadania włosów, zamiast go rozwiązać,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – ich niedobór wywołuje zmiany skórne oraz znacząco wpływa na kondycję włosów i paznokci.
Polekowe wypadanie włosów / unsplash

Czy tabletki na włosy mogą być szkodliwe?

Tabletki na paznokcie i włosy wydawane bez recepty są łagodnymi i skutecznymi preparatami. Jednak jak w przypadku każdego suplementu diety i tutaj zachowaj ostrożność. Warto przed rozpoczęciem ich stosowania wykonać badanie krwi w celu oznaczenia poziomu witamin. Dlaczego to takie ważne? Hiperwitaminoza jest dla organizmu tak samo niekorzystna, jak hipowitaminoza. Najlepszym tego przykładem jest witamina A. Jej niedobór objawia się suchością i łamliwością włosów. Tymczasem zbyt duże jej stężenie doprowadza do wzmożonego wypadania włosów.

Uważaj również na preparaty z ekstraktami roślinnymi w okresie karmienia piersią. Jeśli bowiem wybrane tabletki będą zawierały np. ekstrakt z szałwii, to skutkiem ich zażywania może być zatrzymanie laktacji. Najczęściej wypadanie włosów po urodzeniu dziecka ma charakter przemijający i ustępuje po dwóch lub trzech miesiącach. Wiąże się to z przemianami hormonalnymi i gwałtownym spadkiem estrogenów. Gdy już ich poziom się ustabilizuje, możesz wzmocnić włosy ampułkami, odżywkami i maskami, zamiast tabletkami.

Będąc w ciąży, bezwzględnie skonsultuj z lekarzem możliwość stosowania jakiegokolwiek preparatu. W przeciwnym razie możesz zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Kobieta czesząca włosy

Suplementacja i pielęgnacja – sposób na piękne włosy

Aby wzmocnić włosy, zapobiec ich wypadaniu i matowieniu niezwykle ważne jest prawidłowe zbilansowanie diety. Kompozycja witamin, mikro i makroelementów oraz substancji odżywczych zależy m.in. od płci, stylu życia, a także kondycji zdrowotnej. Aby mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje – skonsultuj się z dietetykiem.

Poza tym ważne jest delikatne obchodzenie się z osłabioną fryzurą. Rozczesuj pasma przy użyciu szczotki z naturalnego włosia. Zrezygnuj również z codziennego mycia, aby nie uszkodzić osłonki włosów i nie zmienić ich struktury.

Stosuj również drożdże na włosy. Kupisz je bez problemu w większości sklepów spożywczych. Jeśli nie przepadasz za ich smakiem – zdecyduj się na tabletki drożdżowe. 

Dzięki zawartości kwasu pantotenowego, witamin z grupy B bardzo szybko zauważysz poprawę w wyglądzie fryzury.

 

Bibliografia:

  1. L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis, G. Kamińska, D. Wcisło-Dziadecka, Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260–266.
  2. P. Styczeń, Włosom na ratunek, „Art of Beauty” 2015, nr 2, s. 32–39.
  3. M. Kuras, M. Zielińska-Pisklak, K Perz, Ł. Szeleszczuk, Żelazo i cynk  główne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, „Lek w Polsce” 2015, vol. 25, nr 5, s. 6–13.
  4. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 4, s. 229–238.
  5. H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, nr 91 (3), s. 352–356.
  6. K. Janda, M. Kasprzak, J. Wolska, Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2015, nr 61 (4), s. 419–425.
  7. H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, nr 89 (4), s. 471-475.
  8. B. Muszyńska, M. Malec, K. Sułkowska-Ziaja, Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae Meyen ex E.C. Hansen), „Postępy Fitoterapii” 2013, nr 1, s. 54–63.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: