Przejdź do treści

Taping twarzy -wskazania, przebieg zabiegu, efekty. Wykonanie w domu i w gabinecie kosmetycznym

Taping twarzy -wskazania, przebieg zabiegu, efekty. Wykonanie w domu i w gabinecie kosmetycznym Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kinesiotaping twarzy (kinesiotaping estetyczny) to jedna z najbardziej innowacyjnych metod odmładzania twarzy. Dzięki umieszczeniu specjalnych elastycznych taśm na wybranych partiach twarzy, możliwe jest spłycenie zmarszczek i poprawa owalu twarzy. Facetaping jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny, a zarazem – skuteczny. Zabieg wykonywany jest w gabinetach kosmetologicznych, można ponadto zdecydować się na użycie plastrów na twarz w warunkach domowych. 

Co to jest kinesiotaping twarzy? 

Technika tapingu znana jest od wielu lat – z powodzeniem wykorzystywana jest w rehabilitacji. Taśmy mogą łagodzić ból i obrzęk mięśni, a także zapobiegać powstawaniu kontuzji. Obecnie jest jeszcze jedna lokalizacja na ciele, na której wykonywany jest kinesiotaping – twarz. Taki zabieg ma na celu odmłodzenie twarzy, poprawę jej owalu, zredukowanie obrzęków. 

Tejpy na twarz to tzw. plastry dynamiczne – elastyczne taśmy naklejane na skórę. Dzięki kontrolowaniu napięcia taśmy możliwe jest uniesienie skóry tak, aby usprawnić krążenie krwi i limfy. Ponadto plastry na twarz pozwalają na rozluźnienie mięśni. Ostatecznie – możliwe jest pożądane konturowanie twarzy i jej odmłodzenie. Najlepiej jest, gdy face taping stanowi uzupełnienie zabiegu pozwalającego na relaksację mięśni twarzy, np. masażu Kobido. Wówczas plastry dynamiczne pozwalają utrwalić efekt masażu. 

Wskazania do facetapingu 

Zabieg facetapingu może być wykonany w celu modelowania i odmłodzenia całej twarzy lub jej wybranych obszarów. Plastry na lwią zmarszczkę pomagają zmniejszyć napięcie mięśni mimicznych odpowiedzialnych za powstanie poprzecznej bruzdy na czole. Plastry przeciwzmarszczkowe wskazane są także u osób, które zauważają u siebie bruzdy nosowo-wargowe czy bruzdy marionetek.  

Taśmy liftingujące do twarzy mogą być stosowane u osób dojrzałych, u których pojawia się nieprawidłowy owal twarzy. Zazwyczaj twarz ma kształt odwróconego trójkąta, z szerszą górną partią i zwężonym podbródkiem. Wraz z upływem lat owal twarzy podlega charakterystycznym zmianom. Twarz poszerza się w dolnej partii, rozmyciu ulega linia żuchwy, mogą pojawić się chomiczki oraz podwójny podbródek. W takiej sytuacji zabieg kinesiotapingu może pomóc odmłodzić twarz i odzyskać dawny owal.  

Wskazaniem do facetapingu mogą być obrzęki na twarzy, a także nadmierne napięcie mięśni żuchwy w przebiegu bruksizmu. 

kobieta zgrzytająca zębami

Jak wygląda zabieg facetaping? 

Najlepiej jest powierzyć wykonanie zabiegu profesjonaliście, który zna anatomię twarzy. Aby móc poprawnie wykonać zabieg, konieczna jest wiedza na temat tego, gdzie zlokalizowane są poszczególne mięśnie oraz jaki jest przebieg dróg limfatycznych. Niezbędne jest także umiejętne przycinanie taśm, dopasowanie ich długości i szerokości, a także poprawne naklejenie na wybrane partie twarzy. 

Postępowanie przed zabiegiem

Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest dokładne oczyszczenie twarzy i jej demakijaż. Na kilka dni przed zastosowaniem plastra na zmarszczki wskazane jest unikanie zabiegów mogących podrażniać skórę, takich jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja. Jeśli taping ma stanowić uzupełnienie masażu liftingującego, najpierw należy wykonać masaż, a potem nakleić tejpy na twarz. 

Jak przebiega facetaping? 

Przed przyklejeniem plastra na skórę należy oszacować jego optymalną długość i szerokość. Taśmy naklejane są na suchą skórę. W zależności od tego, jaki efekt ma być uzyskany, można przykleić plastry na lwią zmarszczkę, bruzdy nosowo-wargowe, podbródek, okolicę pod oczami, policzki czy czoło. Zazwyczaj taśmy naklejane są na kilka godzin, np. na całą noc. Minimalny czas noszenia plastrów to kilkanaście minut, a maksymalny – kilka dni. Zabieg może być wykonywany okazyjnie lub powtarzany regularnie. Należy pamiętać, aby podczas noszenia taśm unikać moczenia twarzy, a także ekspozycji skóry na słońce.  

kobieta odwrócona plecami ma naklejone kolorowe plastry na górze pleców

Postępowanie pozabiegowe 

Plastry do tapingu twarzy powinny być odklejone delikatnie, bez szarpania. Najlepiej jest zwilżyć plaster ciepłą wodą, po czym powoli rolować taśmę, odklejając ją od skóry. Takie ostrożne postępowanie pozwoli zapobiec podrażnieniu skóry. 

Po odklejeniu taśm na zmarszczki warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Wskazane jest przetarcie jej tonikiem, a następnie zaaplikowanie serum i kremu. 

Facetaping w domu 

Plastry na twarz można samodzielnie stosować w warunkach domowych. Wówczas najlepiej jest skonsultować się najpierw z kosmetologiem czy fizjoterapeutą, który przedstawi odpowiednią technikę naklejania tejpów na twarz. Można także zdobyć niezbędną wiedzę z licznych filmików instruktażowych czy kursów online. Nie brakuje ich w Internecie, gdyż facetaping staje się coraz bardziej popularny. 

Aby nakleić plastry na lwią zmarszczkę, należy przygotować dwa kilkucentymetrowe plastry i nakleić je symetrycznie nad brwiami. Ich wewnętrzne końce powinny być złączone. Podczas naklejania plastrów należy delikatnie naciągnąć skórę pod taśmą, nie rozciągając tejpów. Zalecane jest odklejenie tylko fragmentu papierka zabezpieczającego, a następnie stopniowo odklejać papierek podczas przyklejania taśmy. Aby zapewnić efekt liftingu policzków, plastry powinny być przyklejone od okolicy nieco ponad kącikami ust aż do skroni. Można przyklejać także plastry poprzecznie na czole, a także wokół oczu czy wzdłuż szyi.

Efekty zabiegu face taping 

Plastry przeciwzmarszczkowe mogą odmłodzić twarz, jednak nie można porównać ich skuteczności do takich zaawansowanych zabiegów odmładzających jak nici liftingujące czy lifting laserowy. Jakie efekty pozwala uzyskać zabieg kinesiotaping? Twarz jest bardziej wypoczęta, młodsza, zmarszczki są wygładzone. Możliwe jest podniesienie policzków, wymodelowanie podbródka i linii żuchwy, odmłodzenie szyi. Aby zmaksymalizować efekty, najlepiej jest powtarzać zabieg regularnie, łącząc facetaping z masażem twarzy. 

Facetaping – przeciwwskazania  

Kinesiotaping twarzy nie powinien być wykonywany w następujących przypadkach: 

  •  infekcje skóry, 
  •  stany zapalne skóry, 
  •  uczulenie na klej, 
  •  świeże blizny lub rany, 
  • zakrzepica żylna. 

Źródła:

Radniecka A., Kinesiotaping twarzy; ebook. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: