Przejdź do treści

Kamień gua sha – co to, na czym polega masaż i jakie są efekty?

Kamień gua sha
Kamień gua sha - co to, na czym polega masaż i jakie są efekty? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż kamieniem gua sha staje się coraz popularniejszy. Jego regularne wykonywanie pozwala poprawić napięcie skóry, zmniejszyć niewielkie zmarszczki oraz opuchliznę na twarzy. Najważniejsze jest właściwe wykonywanie masażu. Czy możemy wykonywać go w domu?

Co to jest kamień gua sha?

Kamień gua sha wywodzi się z tradycji chińskiej. Jest wykonany z naturalnych surowców, zazwyczaj jest to jadeit lub różowy kwarc. Kamień może mieć różne kształty, ale najczęściej przypomina serce. Słowo ,,gua” oznacza skrobanie, a ,,sha” to zaczerwienienie. Oznacza to, że celem masażu jest zdrowe zaczerwienienie skóry. Najlepiej wybrać taki kamień gua sha, który nie ma ostrych krawędzi, aby nie podrażnić ani nie pokaleczyć sobie skóry.

Masażer jadeitowy do twarzy

Na czym polega masaż kamieniem gua sha?

Prawidłowo wykonany masaż kamieniem gua sha pozwala się zrelaksować. Możesz go robić zarówno w domu, jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Najważniejsza jest odpowiednia technika oraz systematyczność.

Masaż kamieniem gua sha polega przede wszystkim na drenażu, czyli na pobudzeniu przepływu krwi i limfy. Pozwala zmniejszyć obrzęki oraz opuchnięcia na twarzy, szyi i na dekolcie. Sprzyja również rozluźnieniu mięśni karku i ramion. Wszystkie ruchy musisz kierować do węzłów chłonnych. Ruchy kamieniem gua sha muszą się między sobą różnić intensywnością. Raz należy go dociskać mocniej, a raz słabiej, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Masaż wykonywany w gabinecie kosmetycznym zazwyczaj jest intensywniejszy. Gdy robisz go w domu, to powinnaś się skoncentrować przede wszystkim na jego relaksacyjnym i odprężającym działaniu.

Masaż kamieniem gua sha – jak często go wykonywać?

Tak naprawdę bardziej od częstotliwości liczy się systematyczność. Warto taki masaż dodać do swojej porannej lub wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Im częściej będziesz go wykonywała, tym szybciej zobaczysz rezultaty.

Kamień gua sha – efekty masażu

Masaż tym kamieniem pomaga uelastycznić mięśnie i zwiększyć unaczynienie. Badania naukowe mówią o tym, że stosowanie kamienia gua sha może zmniejszyć intensywność odczuwania bólu szyi już po tygodniu. Natomiast inne badanie naukowe wspomina o tym, że ten masaż zwiększa mobilność i elastyczność stawów. Jednocześnie sprawia, że pacjenci ograniczają liczbę przyjmowanych leków przeciwbólowych.

W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie w Pekinie, kamień gua sha wykorzystano do aktywacji odpowiedzi immunologicznej i zmniejszenia stanu zapalnego u myszy zakażonych PR8. Okazało się, że u zwierząt pomógł on zmniejszyć stany zapalne.

 

Bibliografia:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24906583/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17905355/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28254105/
  4. https://www.unboundmedicine.com/medline/citation/21616064/Guasha_induced_hepatoprotection_in_chronic_active_hepatitis_B:_a_case_study_

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: