Przejdź do treści

Wazelina kosmetyczna – czy i kiedy warto po nią sięgnąć?

Wazelina kosmetyczna – czy i kiedy warto po nią sięgnąć? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wazelina kosmetyczna jako produkt uboczny destylacji ropy naftowej wciąż budzi wiele kontrowersji. Czy należy się jej obawiać? Pod warunkiem że będzie stosowana zgodnie ze ściśle określonymi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa, może przynieść twojej skórze i włosom wiele korzyści. Sprawdź jakich.

Wazelina – czym jest i jak jest pozyskiwana? 

Wazelina to zwyczajowa nazwa petrolatum, czyli mieszaniny węglowodorów parafinowych, a upraszczając – olejów mineralnych i wosków. Ma ona postać mazistej, przezroczystej substancji koloru od białego po brązowy, w zależności od stopnia oczyszczenia. Wazelina pozyskiwana jest jako produkt uboczny procesu destylacji ropy naftowej i to właśnie pracownicy platformy wiertniczej jako pierwsi docenili jej właściwości. Kiedy w 1872 roku amerykański chemik Robert Augustus Chesebrough na jednej z nich zaobserwował, że używają oni białej mazi, która odkładała się na wiertle, rozpoczął dokładną analizę. W efekcie swoich badań opracował proces izolacji i oczyszczania wazeliny z ropy naftowej, a następnie założył firmę, która rozpowszechniła produkt. 

kosmetyk dłoń

Rodzaje wazeliny 

W zależności od stopnia oczyszczenia i jej przeznaczenia wyróżnia się: 

  • wazelinę techniczną (brązową), 
  • wazelinę żółtą (farm. Vaselinum flavum), 
  • wazelinę białą (farm. Vaselinum album), 
  • wazelinę kosmetyczną. 

Wazelina techniczna to nieoczyszczony produkt, stąd jej brązowy kolor. Swoje zastosowanie znajduje jako smar, ochrona przed korozją. Wazelina żółta to oczyszczona wazelina, biała zaś to nic innego jak wazelina żółta, która została ponownie oczyszczona. To dlatego cechują się one takimi samymi właściwościami, podobne jest ich wykorzystanie. Zarówno wazelina żółta, jak i biała stosowane są w przemyśle farmaceutycznym, głównie jako podstawa maści. Warto jednak zaznaczyć, że przed laty wazelina żółta, jako produkt tańszy, używana była znacznie częściej. Obecnie zaś stosuje się ją jako bazę preparatów, które zawierają substancje barwiące np. ichtiol. Wazelina biała to baza do wazeliny kosmetycznej, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywanej powszechnie w przemyśle kosmetycznym.

Właściwości i zastosowanie wazeliny kosmetycznej 

Wazelina kosmetyczna praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie i nie wnika w naskórek. Jako tzw. emolient tworzy zaś na powierzchni skóry warstwę lipidową, która zabezpiecza ją przed nadmiernym odparowywaniem wody, a także przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wykazuje także pośrednio działanie nawilżające, zapewniając skórze gładkość i miękkość.  

W jakich produktach znajdziesz wazelinę? Jej zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jest powszechne – jest ona wykorzystywana w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych czy fryzjerskich, a także jest składnikiem wielu produktów do codziennej domowej pielęgnacji. Oto jej niektóre zastosowania: 

Wazelina do ciała 

Wazelina kosmetyczna to doskonały sposób na nawilżenie i przywrócenie gładkości nawet mocno wysuszonej skóry. Co więcej, stosowana może być ona także w przypadku podrażnień i drobnych zranień, tworząc warstwę ochronną, zabezpiecza bowiem przed wnikaniem bakterii. Pamiętaj jednak, że kosmetyków z wazeliną nie można nakładać na otwarte rany.  

Wazelina to niekwestionowana królowa kremów i balsamów dedykowanych suchym dłoniom i popękanym piętom. Doskonale sprawdzi się także, gdy borykasz się z nadmiernie wysuszonymi łokciami czy kolanami.  

kobieta maluje usta

Wazelina na twarz 

Wazelina nie wykazuje właściwości komedogennych, a zatem nie zatyka porów, a tym samym nie przyczynia się do powstawania zaskórników. Możesz nałożyć zatem jej cienką warstwę na twarz jako „s.o.s” dla bardzo mocno wysuszonej i podrażnionej skóry. Co ciekawe, wazelina uratuje cię także, jeśli nie masz pod ręką żadnego produktu do demakijażu. Doskonale rozpuszcza ona bowiem większość kolorowych kosmetyków.  

Wazelina w balsamach i pomadkach do ust 

Spierzchnięte i popękane usta? Sięgnij po wazelinę kosmetyczną w czystej postaci do codziennej pielęgnacji i zabezpieczenia delikatnej skóry warg przed szkodliwym działaniem wiatru i niskiej temperatury. Stosuj pomadki i balsamy do ust z wazeliną w składzie. Dodatkowo wzbogacone są one o drogocenne olejki i witamy.    

Wazelina na włosy i paznokcie 

Wazelina poprawia także wygląd włosów. Dzięki kosmetykom z jej dodatkiem twoje pasma będą wygładzone i łatwiejsze do rozczesania. Delikatna warstwa ochronna, którą wazelina tworzy na włosach, pozwala zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętaj jednak, że może ograniczać też dostęp substancji odżywczych, stosuj ją zatem z umiarem.  

Wazelina wykorzystywana jest również jako środek do układania włosów, głównie krótkich fryzur, zastępując wosk czy żel. Doskonale wygładzi także twoje paznokcie i skórki wokół nich.  

Wazelina w profesjonalnych gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych  

Po wazelinę sięgają także profesjonaliści. W gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych stosowana jest dla zabezpieczenia skóry przed zabarwieniem w razie farbowania włosów lub wykonywania henny brwi czy rzęs. 

Czy wazelina kosmetyczna jest bezpieczna? 

Wokół bezpieczeństwa stosowania wazeliny kosmetycznej urosło wiele mitów, głównie za sprawą surowca, z którego jest pozyskiwana tj. ropy naftowej. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009 wazelina może być stosowana w produktach kosmetycznych tylko wtedy, gdy znany jest cały proces rafinowania i można wprost wykazać, że nie jest ona rakotwórcza. Zatem do przemysłu kosmetycznego można wprowadzić wyłącznie wysoko oczyszczoną wazelinę.  

Źródła: 

  1. kosmopedia.org. 
  2. receptura.pl.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: