Przejdź do treści

Woda lawendowa na trądzik – właściwości, zastosowanie, jak zrobić i gdzie kupić

Woda lawendowa na trądzik
Woda lawendowa na trądzik - właściwości, zastosowanie, jak zrobić i gdzie kupić Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Woda lawendowa wykazuje właściwości uspokajające, ułatwia zasypianie, zmniejsza nerwowość. Ma silne właściwości antyseptyczne, dlatego jest często polecana dla skóry z niedoskonałościami. Łagodzi podrażnienia, więc może być stosowana przy skórze wrażliwej. Jakie jeszcze właściwości ma woda lawendowa? Jakie są jej możliwe zastosowania? Czy możesz ją zrobić samodzielnie w domu i czy woda lawendowa nadaje się do picia?

Woda lawendowa na trądzik – jak ją stosować?

Woda lawendowa z pewnością ci pomoże, jeżeli masz cerę trądzikową. Powinnaś ją stosować regularnie na oczyszczoną skórę twarzy. Nasącz wodą lawendową płatek kosmetyczny i przesuń nim po twarzy. Nie spłukuj! Lawenda pomoże ci złagodzić już występujące na twojej skórze zmiany trądzikowe i poprawi ogólny jej wygląd. Jeżeli masz bardziej zaawansowany trądzik, to lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie woda lawendowa w sprayu. Wtedy będziesz mogła nią spryskiwać twarz kilka razy dziennie. Woda lawendowa jest naturalnym i bezpiecznym dla skóry produktem kosmetycznym.

Lemoniada lawendowa – jak ją zrobić?

Lawendę możesz stosować jako pomoc w zasypianiu, ciekawy dodatek do ciast albo do lemoniady. Lemoniadę lawendową bardzo łatwo możesz przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy, że zaparzysz mocny napar lawendowy, a później przelejesz go do butelki na lemoniadę. Następne do takiego naparu musisz dodać kostki lodu oraz ulubione składniki. My polecamy uzupełnić lemoniadę lawendową o cytrynę i imbir. Takie połączenie jest perfekcyjną propozycją na upalne dni. Nie tylko pozwoli ci uporać się z pragnieniem, ale też zadziała uspokajająco. Przygotowanie lemoniady lawendowej w domu nie zajmie ci więcej niż 30 minut.

Lawenda

Organiczna woda lawendowa – co to takiego?

Organiczna woda lawendowa to taka, która zawiera duże ilości olejku lawendowego. Organiczną wodę lawendową uzyskuje się przez destylację organicznego olejku lawendowego. Organiczna woda lawendowa ma właściwości przeciwzakaźne i przeciwzapalne. Działa matująco, hamuje powstawanie niedoskonałości i przywraca cerze promienny blask. Reguluje wydzielanie sebum. Możesz ją stosować zarówno do twarzy, jak i do włosów. Organiczna woda lawendowa ma tę zaletę, że nie ma w niej żadnych syntetycznych substancji. Oznacza to, że ryzyko podrażnień zostało ograniczone do minimum.

Woda lawendowa – jak zrobić?

Wodę lawendową na trądzik i na inne dolegliwości skórne możesz samodzielnie przygotować w… kawiarce. Wystarczy, że kawę zastąpisz kwiatami lawendy. Następnie musisz do niej dolać niewielką ilość wody i postawić na gazie. Kolejnym etapem przygotowywania wody lawendowej jest czekanie. Gdy górna część twojej kawiarki się wypełni, to wtedy woda z lawendy jest już gotowa. Najlepiej jest taką wodę lawendową przelać po przestudzeniu do buteleczki z atomizerem. Wtedy będzie mogła służyć jako mgiełka do twarzy lub do całego ciała.

Woda lawendowa – zastosowanie

W badaniach naukowych przeprowadzonych na szczurach udowodniono, że olejek lawendowy zapobiega rozwijaniu się stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Dodatkowo woda lawendowa pomaga w leczeniu ran, oparzeń, wrzodów oraz innych problemów skórnych. Jej stosowanie może być pomocne również przy bólach mięśniowych. Lawenda działa też łagodząco w przypadku ugryzienia przez owada.

Ciekawe są również badania naukowe dotyczące wpływu wody lawendowej na włosy. Badanie przeprowadzono na grupie 86 łysiejących mężczyzn. Wcierali oni w skórę głowy mieszankę olejków (olejków lawendowego, tymiankowego, rozmarynowego i z drzewa cedrowego). Okazało się, że zahamowała ona u nich proces łysienia. Co ciekawe, badania naukowe udowodniły również, że woda lawendowa przyspiesza proces wzrostu włosów. Niestety ten eksperyment też dotyczył myszy, ale i tak jest to pozytywna wiadomość. Warto wypróbować wodę lawendową na sobie, jeżeli masz problemy z włosami i chcesz je optycznie zagęścić.

marmolada

Woda lawendowa – działania lecznicze

Wiadomo, że woda lawendowa ma właściwości przeciwzapalne i jest silnym przeciwutleniaczem. W dodatku działa uspokajająco i redukuje uczucie strachu. Woda lawendowa obniża ciśnienie krwi, zmniejsza szybkość bicia serca i temperaturę ciała. Stąd wynika, że może ona również działać antystresowo. Pomaga zmniejszyć lęki i objawy depresji. Stosowanie wody lawendowej może ci pomóc też przy takich dolegliwościach jak: problemy z funkcjonowaniem mózgu, zaburzone funkcje poznawcze, depresja poporodowa, bóle stawów, bóle menstruacyjne, bóle głowy.

Woda lawendowa może być stosowana nie tylko w formie kosmetyku lub do aromaterapii, ale też do picia. Możesz taki napar prosto przygotować w domu i pić go na zimno jak lemoniadę lub jak napar ziołowy na gorąco.

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12587692
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22612017
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4815377/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22475718
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20377818
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24384140
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24909715
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10217323
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27769632
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2839398/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15778570
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23158705
  14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517298
  15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867
  16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843973/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: