Woda ryżowa – właściwości, zastosowanie, efekty
Sposób, w jaki Japonki dbają o swoją urodę, od lat jest wzorcem dla kobiet w Europie i Ameryce. Sekretem jest umiejętność Azjatek w dostosowywaniu zabiegów pielęgnacyjnych do kondycji skóry i włosów oraz wykorzystywanie substancji naturalnego pochodzenia. Jedną z nich jest woda po ugotowaniu ryżu – produkt, który zapewne i ty wylewasz. To błąd! Wykonana z niego płukanka do włosów, znacząco poprawi ich kondycję i wygląd już po pierwszym myciu.
Woda ryżowa na włosy – właściwości
Aż do 90 proc. zawartości ryżu stanowi skrobia. Jej składnikami są m.in. amyloza i amylopektyny. Aplikowane na skórę działają łagodząco, regenerująco, ochronnie i nawilżająco. Z tej przyczyny skrobia ryżowa może być stosowana także podczas kąpieli niemowląt (jako alternatywa dla krochmalu).
Woda ryżowa, czyli Yu-Su-Ru aplikowana na włosy może załagodzić miejscowe stany zapalne czy podrażnienia powstałe wskutek uporczywego drapania.
Zawiera ona cenne witaminy z grupy B, w tym inozytol (nazywany niekiedy witaminą B8), który wpływa na wzrost włosów i zapobiega łysieniu. Jego niedobór jest rzadko spotykany, jednak zdarza się u osób, które piją nadmierne ilości kawy. Stosując płukankę z wody po ugotowaniu ryżu, inozytol przenika w głąb struktury włosa i odbudowuje go, dzięki czemu pasma odzyskują utraconą elastyczność.
Warto również wspomnieć o witaminie E, która działa antyoksydacyjnie, uelastyczniająco, nawilżająco i ochronnie.
To jednak nie wszystkie właściwości wody ryżowej. Możesz znaleźć w niej mangan, selen, magnez, miedź, cynk, żelazo. Te mikro i makroelementy działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.
Jak zrobić wodę ryżową do włosów?
Wodę ryżową możesz przyrządzić niejako przy okazji gotowania ryżu. Wybieraj jednak gatunki ekologiczne i inne niż białe, które po oczyszczeniu zawierają znacznie mniej cennych składników.
Woda z ryżu na włosy – przepis klasyczny
Jeśli będziesz gotować ryż z myślą nie tylko o przygotowaniu posiłku, ale i sporządzeniu płukanki do włosów – wlej do garnka znacznie więcej wody niż zwykle. Po ugotowaniu ziaren odcedź wodę do osobnego pojemnika i odstaw do ostudzenia.
Woda ryżowa na porost włosów – przepis uproszczony
Jeśli nie przepadasz za smakiem ryżu lub nie masz czasu na jego gotowanie, możesz wykorzystać przepis uproszczony. W tym celu zalej połowę szklanki ziaren ryżu dwiema szklankami gorącej wody. Po upływie 15 minut preparat będzie gotowy do użycia.
Sfermentowana woda ryżowa
Sfermentowana woda ryżowa jest najkorzystniejsza dla włosów, ponieważ ma pH zbliżone do 3,6, a więc charakteryzującego włosy. Jej przygotowanie jest jednak najbardziej czasochłonne.
Aby przygotować płukankę, zalej połowę szklanki ziaren ryżu dwiema szklankami wody i odstaw na około kwadrans. Po tym czasie zlej płyn do osobnego pojemnika i odstaw na kilka dni (od dwóch do trzech). Preparat jest przydatny do użytku nawet przez tydzień.
Jak używać wody ryżowej?
Zabieg pielęgnacyjny z użyciem Yu-Su-Ru możesz wykonywać od dwóch do trzech razy w tygodniu. Jak myć włosy wodą ryżową? Umyj dokładnie włosy szamponem stosowanym na co dzień. Polej płukanką pasma, a następnie wmasuj preparat w skórę głowy.
Jedyne, o czym musisz pamiętać, to rozcieńczenie płynu przed zastosowaniem. Robisz to tylko, jeśli przygotowujesz wodę ryżową według klasycznego przepisu lub decydując się na zastosowanie jej sfermentowanego odpowiednika. Zastosuj proporcję: kilka łyżek wody ryżowej na szklankę wody. Po przygotowaniu roztworu – polewaj nim włosy.
Jeśli jednak zdecydujesz się na przygotowanie płukanki według przepisu uproszczonego – nie musisz jej rozcieńczać. W tym wypadku preparat nie jest na tyle zawiesisty, by pozostawił na pasmach biały, nieestetyczny nalot.
Po pięciu minutach od polania włosów płukanką – spłucz ją i wytrzyj włosy ręcznikiem. Gdy pasma wyschną, z pewnością zachwycisz się ich zdrowym wyglądem.
Woda ryżowa – efekty
Woda ryżowa ma korzystny wpływ nie tylko na strukturę włosa, ale również na kondycję skóry. Możesz więc ją stosować zarówno w celu pielęgnacji pasm, jak i poprawy wyglądu cery (np. w formie toniku).
Już po jednym dniu stosowania możesz spodziewać się efektów takich jak:
- wygładzenie pasm, co ułatwia także układania fryzur,
- lśniący i zdrowy wygląd włosów,
- wzmocnienie i regeneracja włosów,
- ograniczenie wypadania włosów,
- przyspieszenie wzrostu włosów,
- zmniejszenie podrażnień skóry,
- łagodzenie stanów zapalnych skóry,
- nawilżenie i ochrona skóry.
Źródła:
- Z. Zdrojewicz, A. Jagodziński, M. Kowalik, Ryż to zdrowie – prawda czy mit?, Medycyna Rodzinna, 2017, nr 20 (1), s. 53–59.
- K. Możdzeń, B. Barabasz-Krasny, K.Szymacha, J. Oliwa, Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych, Polish Journal of Cosmetology, 2016, nr 19(4), s. 372–379.
- Ch. Saeki, Sekrety urody japońskich kobiet, Wydawnictwo Vital, 2016.
- Development of Hair-Care Products from Rice Water, http://www.spring8.or.jp/pdf/en/indu_appli/p10-11.pdf, dostęp: 13.11.2021 r.
- S. Khadge, N. Bajpai, Extraction, Isolation and Evaluation of Pitera from Fermented Rice water and its Incorporation as Active in Bi-phasic Makeup Removal, International Journal of Science and Research, 2018, vol. 7, nr 7 s. 650–658.
- W. Czerwonka. D. Puchalska, R. Zarzycka-Bienias, M. Lipińska, R. Witek, A. Habrat, S. Południak, Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 2019, vol. 8, nr 1, s. 13–16.
Polecamy
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Sonoforeza – na czym polega i kiedy warto ją stosować?
Mocne paznokcie są twoim marzeniem? Sprawdź, co na nie wpływa
Sviatlana Asiyuk o drenażu limfatycznym: „Dopiero kiedy uwolnimy wodę z organizmu, będzie widać, nad czym w ciele należy popracować”
się ten artykuł?