Zamiast szamponu z drogerii. Czym myć włosy?
Drogeryjne szampony mogą uczulać i podrażniać delikatną skórę głowy. Szampony apteczne też czasem zawierają składniki nietolerowane przez naszą skórę. W takiej sytuacji rozwiązaniem stają się domowe, przyjazne środowisku mikstury do mycia włosów.
Piękne, mocne, zdrowe włosy to efekt właściwej pielęgnacji – od wewnątrz (w formie dobrze zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały) oraz od zewnątrz (w formie szamponów, odżywek, maseczek). Niestety, produkty dostępne w drogeriach często nie spełniają naszych oczekiwań. Rozwiązaniem stają się wtedy mieszanki, które można przygotować w domu. Zawierają tylko naturalne składniki, są łagodne dla skóry, pielęgnują włosy, a ich stosowanie zwykle nie ma skutków ubocznych.
Naturalne mikstury do mycia włosów
Najprostszy domowy szampon przygotujesz, ubijając 2 jajka z 1 łyżką oleju z awokado – pianą natrzyj skórę głowy. Pół godziny wcześniej możesz również wetrzeć w skórę głowy oliwę z oliwek (co zapobiegnie jej przesuszaniu się). Po upływie tego czasu spłucz głowę ciepłą wodą i użyj domowego szamponu.
Metodą naszych babć na odświeżenie włosów jest użycie żółtka oraz piwa. Taka mikstura ma właściwości czyszczące oraz wzmacniające. Żółtko należy roztrzepać widelcem i wymieszać z 2 łyżkami piwa, 1 łyżką koniaku oraz 5 kroplami olejku cytrynowego. Gotowe!
Zamiast szamponu doskonale sprawdzi się ziemia wulkaniczna, która skutecznie wiąże cząsteczki brudu, nadając włosom jedwabisty połysk. Żeby przygotować miksturę, 3 łyżeczki ziemi wulkanicznej należy wymieszać z 50 ml ciepłej wody, po czym odstawić na godzinę, żeby ziemia się rozpuściła, a po tym czasie dodać 3 krople olejku różanego.
Do mycia włosów świetnie sprawdzi się mydlnica lekarska z rodziny goździkowatych stosowana od dawna jako roślina lecznicza. Odwary z korzeni mydlnicy w czasach, gdy nie znano jeszcze mydła, były powszechnie stosowanym środkiem czyszczącym, a to dlatego, że roślina ta skutecznie myje, obficie się pieni i nie uczula tak jak zwykłe mydło. Żeby przygotować miksturę do włosów, 10 łodyg mydlnicy lekarskiej razem z liśćmi należy rozdrobnić i ugotować w 500 ml wody. Po 15 minutach odcedzić i dodać 2 garści świeżych ziół:
- pokrzywę lub skrzyp polny do włosów normalnych lub cienkich,
- miętę pieprzową lub jasnotę białą do włosów tłustych,
- natkę pietruszki lub rozmaryn do włosów matowych,
- żywokost lekarski lub prawoślaz lekarski do włosów suchych.
Całość należy schłodzić pod przykryciem, ponownie odcedzić i przelać do butelki.
Domowe mikstury na bazie szamponu neutralnego z apteki
Do włosów tłustych przygotuj domowy łagodny szampon ziołowy. Do 1 l wrzącej wody wrzuć po 1 garści szałwii, rozmarynu oraz mięty pieprzowej (zioła mogą być świeże lub suszone) i parz przez 30 minut. Po tym czasie odcedź i dodaj 150 ml neutralnego szamponu (kupisz go w aptece). Zlej do butelki.
Inny szampon zapachowy do włosów tłustych zrobisz, do 100 ml neutralnego szamponu dodając po 3 krople olejku z lawendy, cedru oraz olejku bergamotkowego.
Neutralny szampon przyda się również do przygotowania łagodnego szamponu zapachowego do włosów normalnych. W tym celu 100 ml szamponu trzeba wymieszać z 2 kroplami olejku z gorzkiej pomarańczy, 2 kroplami olejku cytrynowego oraz 2 kroplami olejku ylang-ylang. Przed pierwszym użyciem mikstura powinna być odstawiona na tydzień.
Do włosów cienkich oraz delikatnych sprawdzi się naturalna mikstura wzmacniająca ich strukturę. Do butelki wlej 100 ml szamponu neutralnego, dodaj 1 łyżeczkę miodu, 50 ml nalewki z pokrzywy, 20 kropli olejku lawendowego i 1/2 l destylowanej wody. Całość przed użyciem mocno wstrząśnij.
Domowe mikstury do włosów matowych i zniszczonych
Szampon pielęgnujący włosy matowe przygotujesz, mieszając 2 łyżeczki oleju z ziaren pszenicy z 2 łyżeczkami miodu, a następnie rozpuszczając 1 łyżkę płatków mydlanych zawierających oliwę z oliwek i dodając na koniec 1 łyżeczkę soku z cytryny. Składniki wlej do butelki i przed użyciem mocno wstrząśnij.
Domowy szampon jajeczny do włosów suchych oraz zniszczonych: wymieszaj 2 żółtka z 2 małymi kieliszkami rumu, dodaj 1 łyżkę oliwy z oliwek oraz sok wyciśnięty z 1/2 cytryny. Tak przygotowaną miksturę wcieraj w mokre włosy i skórę głowy. Zanim spłuczesz, pozostaw krótko na skórze.
Zrób w domu szampon regenerujący do włosów zniszczonych, mieszając 25 g sproszkowanego kłącza kosaćca (irysa), 75 g talku, po 10 kropli olejku z cytryny oraz rozmarynu. Taką mieszankę należy przechowywać w szczelnie zamykanym naczyniu.
Znakomitym sposobem na nadanie suchym włosom miękkości oraz gładkości jest wymoczenie w pełnotłustym mleku rękawicy do masażu i natarcie nią umytych, wilgotnych włosów. Odczekaj 15 minut i dopiero spłucz.
Co najbardziej szkodzi włosom?
Pamiętaj! Twoim włosom szkodzą:
- wysoka temperatura,
- znaczna ilość promieni słonecznych,
- chlor,
- słona woda,
- suszenie włosów suszarką z ustawionym gorącym nawiewem,
- chemiczne dodatki w produktach do włosów,
- zbyt intensywne pocieranie włosów ręcznikiem,
- tapirowanie,
- zbyt ciasne fryzury,
- spanie z mokrą głową.
Bibliografia:
„Dawna wiedza odkryta na nowo”, Monika Dreykorn, Monika Judä, Christina Zacker, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2010.
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – ciekawy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
Sok z ziemniaka – niedoceniany produkt do codziennej pielęgnacji
się ten artykuł?