Znajdujesz w swoich włosach małe żółte łuski, a na twojej głowie pojawiają się strupy? To łupież tłusty – wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny
Łupież wcale nie musi mieć postaci małych białych płatków. Czasem są to żółte łuski, ściśle przylegające do skóry głowy. W takich przypadkach mowa o łupieżu tłustym, zwanym również łojotokowym. Jak go rozpoznać i jak pielęgnować włosy z łupieżem tłustym? O tym pisze Joanna Skrzypczak, czyli Ekspert Kosmetyczny w swoim najnowszym poście na Instagramie.
Łupież tłusty – jak go rozpoznać?
Łupież tłusty nazywany jest także łojotokowym, ponieważ występuje wraz z nim nasilony łojotok. Jak zaznacza Joanna Skrzypczak, poza wymienionymi wcześniej żółtawymi tłustymi łuskami można w niektórych miejscach zauważyć ich znaczne nawarstwienie, a także pojawienie się strupów. Może się też pojawić świąd i wypadanie włosów. Ekspert Kosmetyczny dodaje też, że skoro łupieżowi tłustemu towarzyszy łojotok, to często włosy wyglądają na przetłuszczone, nawet kilka godzin po ich umyciu.
Jeśli będziemy się drapać, żeby usunąć tłuste łuski, możemy doprowadzić do infekcji i stanów zapalnych, co tylko pogorszy obecny stan.
Jakie są przyczyny łupieżu tłustego?
Joanna Skrzypczak wskazuje, że przyczyny łupieżu tłustego są takie same, jak w przypadku łupieżu suchego. Należy wśród nich wymienić nadmierną kolonizację grzyba Malassezia spp., zaburzenia hormonalne (związane z działaniem androgenów), nieprawidłowy proces odnowy komórek naskórka, a także czynniki egzogenne, takie jak np. niewłaściwa pielęgnacja włosów, wpływ klimatu.
RozwińJak pielęgnować włosy z łupieżem tłustym?
Włosy walczące z łupieżem tłustym należy myć odpowiednim szamponem leczniczym (poleconym przez dermatologa lub trychologa) w konfiguracji – 1 dzień mycia szamponem leczniczym, później 1 dzień mycia szamponem neutralnym i tak na zmianę. Wskazany jest również peeling skóry głowy, który można robić samodzielnie, ale Ekspert Kosmetyczny zaleca jednak wizytę u trychologa. Specjalista od leczenia dolegliwości związanych z włosami może za pomocą kamery dokładnie sprawdzić, jak mieszki włosowe i skóra głowy zostały oczyszczone.
Polecamy
Łysienie plackowate może być objawem poważnych schorzeń. Jakich?
Trichoskopia – co to, przebieg badania trichoskopowego
Jak krzywdzimy skórę głowy podczas pracy zdalnej? Kosmetolożka i trycholożka Joanna Skrzypczak wymienia najczęstsze błędy
Szampon przeciwłupieżowy nie pomaga? Dlaczego po jego odstawieniu łupież wraca? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny
się ten artykuł?