Łupież i wypadanie włosów często idą w parze
Wypadające włosy i łupież często pojawiają się jednocześnie, przez co może się wydawać, że są ze sobą powiązane. To częściowo prawda, jednak nie w każdym przypadku. Poznaj możliwe przyczyny obu tych dolegliwości, a także sposoby, jak sobie z nimi poradzić. W jaki sposób łączą się ze sobą łupież i wypadanie włosów?
Możliwe przyczyny łupieżu i wypadania włosów
Łupież owłosionej skóry głowy to częsty problem o złożonym podłożu. Za jego rozwój odpowiadają m.in.:
- nieprawidłowe rogowacenie komórek naskórka – przyspieszenie tego procesu powoduje powstawanie charakterystycznych dla łupieżu łusek,
- grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia – wraz z innymi drobnoustrojami zamieszkują skórę człowieka, zwłaszcza okolice gruczołów łojowych. U pacjentów z łupieżem zostaje zaburzona równowaga pomiędzy poszczególnymi gatunkami, przez co Malassezia zaczynają dominować, wywołując efekt prozapalny i drażniący,
- zaburzenia hormonalne, immunologiczne lub neurologiczne,
- stres,
- niedobory minerałów, np. cynku, żelaza, selenu, magnezu,
- predyspozycje genetyczne,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, np. nadmierne stosowanie obciążających kosmetyków do stylizacji.
Wypadanie włosów również może mieć wiele przyczyn, z których część pokrywa się z czynnikami odpowiedzialnymi za łupież. Również w tym przypadku w grę wchodzą zaburzenia hormonalne, stres, geny oraz uboga dieta. Oprócz braku minerałów włosy osłabiają też niedobory witamin, głównie D i B12. Ponadto wypadanie mogą nasilać agresywne zabiegi fryzjerskie, np. farbowanie, a także stylizacja na gorąco, przy użyciu prostownicy czy suszarki.
Co więcej, sam łupież znacznie pogarsza stan skóry głowy. Przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego i zaburza równowagę mikrobiologiczną, co osłabia mieszki włosowe i nasila wypadanie włosów. Dodatkowo łupież powoduje nadmierną suchość lub przeciwnie – nasila przetłuszczanie się skóry głowy. W obu przypadkach również uderza to w kondycję włosów. Sucha skóra nasila ich łamliwość, a tłusta zatyka mieszki włosowe, a przez to osłabia je i nasila wypadanie włosów.
Co stosować na łupież i wypadające włosy?
Ponieważ łupież i wypadanie włosów mogą pojawić się z wielu przyczyn, ich leczenie warto prowadzić w porozumieniu z lekarzem. Specjalista zajmujący się skórą głowy to trycholog. Zdiagnozuje on problemy, z jakimi mierzą się twoje włosy i pomoże dobrać odpowiednią terapię.
W aptekach czy internecie znajdziesz wiele preparatów wzmacniających włosy, jednak suplementację najlepiej poprzedzić badaniami. Wykażą one ewentualne niedobory, na podstawie których będziesz mogła dobrać odpowiedni suplement. W produktach wspomagających kondycję włosów znajdziesz m.in.:
- biotynę,
- witaminy, np. A, E czy z grupy B,
- minerały, np. żelazo, cynk,
- wyciągi roślinne, np. ze skrzypu, pokrzywy,
- aminokwasy, np. metioninę.
Jaki szampon na łupież i wypadanie włosów będzie skuteczny?
Walka z łupieżem toczy się głównie na skórze głowy. W pierwszej kolejności wypróbuj szampon z ketokonazolem, czyli składnikiem przeciwgrzybiczym, który zmniejsza kolonizację grzybów Malassezia. Stosuj go 2 razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc. Oprócz tego w szamponach na łupież i wypadanie włosów znajdziesz także inne składniki (wszystkie o działaniu przeciwgrzybiczym), np.:
- cyklopiroksolaminę,
- klotrimazol,
- pirokton olaminy.
Zwróć też uwagę na właściwą pielęgnację skóry głowy. Jeśli jest przesuszona, skorzystaj z szamponów o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia, które zawierają np. glicerynę, pantenol czy mocznik w niskich stężeniach. Z kolei przy przetłuszczającej się skórze głowy wybierz szampony regulujące wydzielanie sebum i złuszczające, np. na bazie kwasu salicylowego, dziegciu, siarki czy soli cynku.
Domowe sposoby na łupież i wypadanie włosów
Wśród domowych sposobów na łupież i wypadanie włosów warto wymienić olejek z drzewa herbacianego o właściwościach przeciwgrzybiczych. Możesz dodać kilka kropel do szamponu czy maski na skórę głowy. Jeśli jest ona podrażniona, wypróbuj żel aloesowy, który łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Nałóż go bezpośrednio na skalp przed myciem i pozostaw co najmniej na godzinę.
Postaraj się także wzbogacić dietę w owoce i warzywa dostarczające wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Dla zdrowia włosów ważne są też kwasy omega-3, które znajdziesz w rybach. W miarę możliwości unikaj stresu, który może zarówno łupież, jak i wypadanie włosów.
Łupież i wypadające włosy mogą występować niezależnie od siebie, jednak istnieje wiele punktów wspólnych dla tych dwóch problemów. Kluczem do ich rozwiązania jest nie tylko właściwa pielęgnacja skóry głowy, ale też ogólne spojrzenie na organizm. Być może stoją za nimi głębsze przyczyny, których warto poszukać.
Bibliografia:
- Bednarek M., Musiał, C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna 2019, 8(3): 393-396.
- Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy–patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne, Postępy Dermatologii i Alergologii 2007, 24(2): 59-64.
- Tuszyński P. K. (red.), Leki pierwszego wyboru, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – nowy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
Eksperymentowałaś z hitami włosomaniaczek i teraz włosy wypadają ci garściami? „Nie zbieraj i nie licz, zrób dobre warunki wzrostu” – radzi trycholożka
się ten artykuł?