Przejdź do treści

Ceramidy – funkcje, źródła i zastosowanie

Ceramidy
Ceramidy - funkcje, źródła i zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ceramidy, nazywane także cementem międzykomórkowym, to zaliczane do grupy lipidów organiczne związki chemiczne, które są swoistym spoiwem wypełniającym przerwy w warstwie rogowej naskórka. Choć znane są nauce od wielu lat, od niedawna stały się także składnikiem wielu kosmetyków. Dlaczego kremy z ceramidami i inne specjalistyczne produkty warto włączyć do codziennej pielęgnacji?

Co to są ceramidy?

Ceramidy to organiczne związki chemiczne zaliczane do lipidów, czyli związków tłuszczowych. Dokładnie są to tzw. sfingolipidy i wśród nich charakteryzują się najprostszą budową. Cząsteczka ceramidu składa się z kwasu tłuszczowego, który połączony jest wiązaniem z amidowym z sfingozyną, fitosfingozyną lub 6-hydroksysfingozyną.

Ceramidy spełniają rolę bioprotektora skóry, szczególnie jej warstwy rogowej. Nazywane są niekiedy „cementem międzykomórkowym”. Warto zauważyć, że nie jest to przypadkowa nazwa. Koncepcję „cegieł i zaprawy” opisał bowiem w latach 80. XX wieku Peter Elias, który stworzył wizualizację warstwy rogowej naskórka i porównał ją do ceglanego muru.

Funkcje ceramidów

Ceramidy, tworząc na skórze barierę ochronną, mają za zadanie obronę komórek przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Bariera ta ponadto nie przepuszcza wody, a zatem ceramidy chronią także skórę przed jej utratą, wpływając na odpowiednie nawilżenie. Warto podkreślić też, że ceramidy wspierają również odbudowę osłabionego naskórka.

Do funkcji, które spełniają ceramidy zaliczyć można:

  • utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia, wygładzenie i ujędrnienie;
  • zabezpieczenie, poprzez stworzenie bariery ochronnej na skórze, przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych;
  • przeciwdziałanie złuszczaniu się naskórka;
  • spowolnienie oznak starzenia, w tym spłycenie zmarszczek, poprawa konturu twarzy.

Źródła ceramidów

W skórze ludzkiej wykryto 11 różnych ceramidów, z czego w warstwie rogowej zlokalizowano ich siedem, które oznaczono cyframi arabskimi. Ceramid typu 1 uznawany jest wyjątkowy względem pozostałych, posiada bowiem zdolność łączenia się z sąsiadującą z nim warstwą lipidową. Dzięki temu możliwe jest jeszcze silniejsze łączenie naskórka.

Ceramidy, które wykorzystywane są w kosmetykach, pozyskuje się z różnych źródeł. Wyróżnia się ceramidy:

  • ze źródeł naturalnych,
  • syntetyczne.

Ceramidy pozyskiwane ze źródeł naturalnych to związki powstałe w skutek ekstrakcji materiału zwierzęcego, czyli mózgu i rdzenia kręgowego oraz pochodzenia roślinnego np. z lecytyny sojowej. Ponieważ ceramidy naturalne są drogie, w kosmetykach dość powszechnie wykorzystywane są ich syntetyczne zamienniki i pseudoceramidy.

Ceramidy w kosmetykach

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem ceramidów w kosmetykach. Niewątpliwy wpływ miało na to odkrycie trzech ceramidów, które są identyczne jak z związki znajdujące się w ludzkiej skórze. Są to ceramidy:

  • 1 (EOP),
  • 3 (NP),
  • 6-II (AP).

To właśnie one wzbogacają skład kremów ceramidowych. Kiedy warto sięgnąć po takie preparaty? Przede wszystkim wtedy, gdy zauważysz, że twoja skóra jest sucha i podatna na podrażnienia. To z pewnością efekt ubytków w naturalnej warstwie lipidowej, którą powinnaś wzmocnić i uszczelnić.

Serum z ceramidami to także doskonały sposób na pielęgnację skóry dojrzałej. Z wiekiem ilość ceramidów w skórze maleje, a po 40. roku życia spada także ich produkcja. Dlatego też konieczne jest dostarczenie tego związku, choćby zewnętrznie. Jeśli twoja skóra straciła swoją dotychczasową jędrność, stała się mniej elastyczna, wyraźnie cieńsza i bardziej szorstka –  sięgnij po kosmetyki z ceramidami.

Mukopolisacharydy w kosmetyce

Ceramidy na włosy

Ceramidy są także budulcem włosów, podobnie jak w warstwie rogowej – wypełniają one przestrzenie międzykomórkowe włosa. To one wpływają na wygląd twoich pasemek – ich sprężystość i nawilżenie. Także i we włosach ich liczba z wiekiem maleje. Co więcej – stres, mydło, detergenty, koloryzacja i dekoloryzacja, zabiegi wykorzystujące ciepło np. prostowanie, czy suszenie powodują uszkodzenie ceramidów. Warto sięgnąć wówczas po szampony, odżywki i maski z ceramidami.

Jak działają takie preparaty? Przede wszystkim silnie nawilżają, odbudowują i wzmacniają strukturę włosa. Dzięki kosmetykom z ceramidami twoje pasma będą sprężyste, lśniące i wyraźnie odżywione.

Ceramidy a peptydy

Peptydy, podobnie jak ceramidy, to organiczne związki chemiczne, które naturalnie występują w skórze. Peptydy odpowiedzialne są za utrzymywanie właściwego poziomu kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Tym samym, poprawiają jędrność i elastyczność skóry, redukują zmarszczki, w tym mimiczne. Zastanawiasz się, które składniki – peptydy czy ceramidy – powinny znaleźć się w stosowanych przez ciebie kosmetykach? Optymalne rezultaty osiągniesz łącząc ich właściwości, a walka z oznakami starzenia się skóry stanie się znacznie efektywniejsza.

Źródła:

  1. M. Błaszczyk, Historia dla kosmetologów, Nysa 2013
  2. J. Wiśniowska, Z. Dzierżewicz, R. Balwiarz, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, Kosmetologia Estetyczna 4/2019
  3. A. Wolska, Studenckie zeszyty naukowe. Kosmetologia, 1/2016

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: