Przejdź do treści

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej?

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna być dostosowana do jej specyficznych potrzeb, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie skóra może stać się bardziej sucha i podrażniona z uwagi na czynniki zewnętrzne. Jak prawidłowo pielęgnować skórę dojrzałą? Jakie kosmetyki i zabiegi są dla niej odpowiednie? Jakie składniki pomagają skutecznie zadbać o suchą skórę dojrzałą? 

Charakterystyka skóry dojrzałej 

Za skórę dojrzałą uznaje się skórę osób 40-letnich, choć według niektórych badań już w wieku 33 lat pojawiają się pierwsze objawy skóry dojrzałej jak utrata owalu czy pogłębienie zmarszczek mimicznych. Taki rodzaj skóry wyróżnia przede wszystkim: 

  • utrata owalu twarzy, pojawienie się tzw. chomiczków i podwójnego podbródka; 
  • suchość skóry, w tym suchość ekstremalna, czyli kseroza; 
  • pojawienie się drobnych zmarszczek, zwłaszcza w okolicy ust i oczu; 
  • pogłębione, utrwalone zmarszczki mimiczne; 
  • przebarwienia. 

Pielęgnacja skóry dojrzałej w zależności od konkretnych potrzeb 

Kosmetologia i medycyna estetyczna odpowiadają na poszczególne problemy skóry w okresie jej starzenia. Zobacz, na jakie dolegliwości skóry dojrzałej odpowiadają poszczególne rodzaje kosmetyków, składników aktywnych i zabiegów. 

Utrwalone zmarszczki mimiczne 

Oznaką, która najbardziej kojarzy się z cerą dojrzałą, są zmarszczki. Najskuteczniejszym, najszybszym i najbardziej inwazyjnym sposobem na ich zniwelowanie jest wypełnienie ich wypełniaczami. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy, dzięki któremu można zredukować bruzdy nosowo-wargowe oraz zmarszczki marionetki. 

Mniej inwazyjną metodą na radzenie sobie ze zmarszczkami jest regularne stosowanie na skórę twarzy, szyi i dekoltu wysokiej jakości preparatów z neuropeptydami. Wykazują one działanie zbliżone do toksyny botulinowej – blokują skurcz mięśni odpowiadających za powstawanie zmarszczek.

Skóra dojrzała sucha  

Suchość skóry to częsty problem cery dojrzałej. „Lekarstwem” na tę dolegliwość są następujące składniki aktywne obecne w kosmetykach: 

  • kwas hialuronowy; 
  • gliceryna; 
  • trehaloza; 
  • lipidy: ceramidy kwas linolowy; 
  • mocznik; 
  • masło shea. 

Warto pamiętać, że nawilżenia wymaga nie tylko twarz, ale całe ciało. Składniki aktywne zawarte w balsamach do skóry dojrzałej nie tylko dogłębnie ją nawilżają, ale też stymulują procesy regeneracji naskórka, zagęszczają i napinają skórę. 

Posiadaczki skóry suchej powinny unikać kosmetyków zawierających alkohol, który bardzo mocno wysusza. 

Skóra dojrzała mieszana 

Niekiedy skóra dojrzała przejawia cechy cery mieszanej takie jak nadmierne wydzielanie łojotoku i powstawanie niedoskonałości skóry jak torbiele, wypryski i zaskórniki. Zmiany mogą pojawiać się zarówno na twarzy, jak i na dekolcie, ramionach i plecach. Antidotum na te problemy są kosmetyki z retinolem oraz niektórymi kwasami, np. kwasem glikolowym.  

Warto też sięgnąć po peelingi – zarówno te w gabinetach kosmetycznych, jak i wykonywane w domowym zaciszu przy użyciu preparatów dostępnych w drogeriach – najlepiej enzymatycznych peelingów na bazie kwasów. 

Utrata owalu twarzy 

Wraz z upływem czasu następuje zmiana proporcji twarzy. Dół staje się masywny i ciężki. Najbardziej spektakularne efekty w tym przypadku przynoszą zabiegi medycyny estetycznej, m.in. aplikacja nici liftingujących PDO, lipoliza i liposukcja. Te ostatnie służą wyszczupleniu dolnej części twarzy i szyi. 

Czynniki odpowiadające za zmianę proporcji twarzy wpływają także na powstawanie zmarszczek na szyi w postaci poziomych linii. Rozwiązaniem na to są zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych lub lasera frakcyjnego. Stymulują one produkcję kolagenu i elastyny, ujędrniając skórę i wygładzając zmarszczki. 

Pielęgnacja domowa skóry dojrzałej  

Dbanie o skórę wymaga również utrzymania systematyczności i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na jej pielęgnację. Oprócz tego istnieje kilka innych aspektów, o których warto pamiętać przy pielęgnacji dojrzałej skóry. Wykonuj poniższe kroki, aby cieszyć się gładką i elastyczną skórą.  

Aplikuj kosmetyki podczas masażu  

Kiedy stosujesz krem na twarz i szyję, połącz nakładanie kosmetyków z masażem. Najprostszy podstawowy masaż twarzy możesz zrobić, wykonując poniższe kroki: 

  1. Rozcieraj kosmetyk wierzchem dłoni od podbródka ku górze, wzdłuż linii żuchwy. 
  2. Przeciągnij palcami od nasady nosa w dół, a następnie pod kością policzkową do linii włosów. 
  3. Czoło rozmasowuj wyprostowanymi palcami, zaczynając od środka czoła i naciągając skórę w kierunku skroni. 

Także nakładając balsam na ciało, nie rozcieraj go, a raczek wklepuj w skórę piersi, brzucha, ud i łydek. Tego rodzaju masaż pobudza krążenie, dzięki czemu skóra wygląda promiennie, zyskuje zdrowy odcień, a składniki aktywne w kosmetykach lepiej się wchłaniają. 

Stosuj kremy na dzień i na noc zgodnie z ich przeznaczeniem  

Określenia „krem na dzień” czy „krem na noc” nie są jedynie chwytem marketingowym. Kremy stosowane na dzień mają przede wszystkim chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku skóry dojrzałej szczególnie ważna jest fotoprotekcja, dlatego w ciągu dnia stosuj kremy z filtrem UV. Dobrze, aby jednocześnie nawilżały one skórę np. dzięki obecności kwasu hialuronowego. 

Przed pójściem spać nakładaj kremy o silnym działaniu liftingującym, pobudzającym skórę do produkcji kolagenu. Późny wieczór to także dobra pora na działanie kosmetyków mocno regenerujących – intensywnie nawilżających, natłuszczających i bogatych w antyoksydanty (m.in. wit. A i E). Dodatkowo możesz na noc stosować preparaty z pochodnymi witaminy A, czyli retinoidami.

Kobieta

Zadbaj o dietę i nawodnienie 

W pielęgnacji skóry dojrzalej bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Podstawą jest częste picie wody, która pozwoli nawodnić skórę od wewnątrz. Warto dostarczać również owoce i warzywa bogate w antyoksydanty, a są to:  

  • szpinak,  
  • brokuły,  
  • brukselki,  
  • pomidory,  
  • czarne porzeczki,  
  • jagody,  
  • winogrona. 

Aby zapobiec suchości skóry, dostarczaj organizmowi kwasy omega-3 i -6. Znajdziesz je w olejach roślinnych, tłustych rybach, nasionach, siemieniu lnianym i orzechach.

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.

Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.

Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.

Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać w formie PDF-a.

 

Bibliografia: 

  1. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna 2015, 4(6): 541-5.
  2. Leśniewska A., Kordus K., Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer. Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej, Poznań 2019.
  3. Ratz-Łyko A., Składniki aktywne pochodzenia biotechnologicznego w kosmetykach anti-age 2012, Cosmetology Today 1/2012.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: