Przejdź do treści

Krem do depilacji jako sposób na usunięcie niechcianego owłosienia

Krem do depilacji jako sposób na usunięcie niechcianego owłosienia Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Depilacja przy pomocy kremu to jedna z metod pozbywania się niechcianego owłosienia. Jest szybka, bezbolesna i skuteczna. Czy krem do depilacji może być stosowany do różnych części ciała? Jak wybrać krem do depilacji? Co powinnaś wiedzieć przed zabiegiem?

Jak działa krem do depilacji?

Usuwanie owłosienia kremem do depilacji to zabieg nazywany depilacją chemiczną. Krem do depilacji działa poprzez rozpuszczanie włosa, a dokładniej: znajdującej się we włosie keratyny. Preparaty tego rodzaju przypominają produkty stosowane do trwałej ondulacji, jednak są silniejsze. Rozpuszczenie włosa odbywa się tylko na jego wystającej części – nie uszkadza cebulek. Z tego powodu po depilacji kremem włosy odrastają.

Jak używać kremu do depilacji?

Krem do depilacji nakłada się przy pomocy dołączonej do produktu szpatułki. Preparat należy nakładać równomiernie, grubą warstwą tak, aby jak najdokładniej pokryć włosy. Nie można go wklepywać czy wcierać w skórę. Krem należy pozostawić na skórze na od 4 do 10 minut. Produkt można trzymać na skórze maksymalnie przez 15 minut, nigdy dłużej! Następnie należy usunąć go szpatułką. Resztki kremu i włosów trzeba spłukać letnią wodą, bez mydła. Po zabiegu na miejsce poddane depilacji warto nałożyć środek łagodzący podrażnienia, zakwaszający odczyn skóry i nawilżający.

Jaki krem do depilacji wybrać?

Krem do depilacji powinien być dostosowany do rodzaju włosa (np. włosy na łydkach są grubsze i mocniejsze niż włosy na twarzy), partii ciała, potrzeb skóry – zarówno na danym obszarze (skóra rąk, skóra twarzy), jak i przy posiadanym typie cery. Kremy do depilacji różnią się zawartymi składnikami aktywnymi w zależności od typu skóry, na jakiej mogą być użyte. Jeśli jesteś posiadaczką skóry suchej lub wrażliwej, wybierz krem ze składnikami nawilżającymi (np. mocznikiem, aloesem czy allantoiną).

Kremu do depilacji łydek nie stosuj do innych części ciała. Skóra twarzy czy w okolicy bikini jest delikatniejsza od skóry na innych obszarach i łatwiej ją podrażnić. Do depilacji wąsika czy brody używaj przeznaczonych do tego kremów. Także do miejsc intymnych używaj specjalnych kremów do depilacji bikini, które zawierają substancje łagodzące podrażnienia, np. witaminę E, allantoinę i d-pantenol. W drogeriach są dostępne także kremy do depilacji dla mężczyzn, którymi można usunąć włosy z miejsc intymnych. Przy stosowaniu kremu do depilacji bikini należy pamiętać, że służy on wyłącznie do depilacji zewnętrznej części bikini i nie można go nakładać na błonę śluzową.

Wady i zalety stosowania kremu do depilacji

Zalety

  1. Korzystanie z kremu do depilacji pozbawione jest jednej z głównych wad golenia, a więc zjawiska wrastania włosów. Przy depilacji kremem włos zostaje rozpuszczony i „odpada”. Włosy nie wrastają – tym samym nie tworzą się zapalne, bolesne grudki.
  2. Druga zaleta korzystania z kremu do depilacji także odróżnia tę metodę golenia. Golenie wzmacnia włosy – odrastające owłosienie staje się grubsze, gęstsze i ciemniejsze. Użycie kremu do depilacji ma odwrotny skutek – włosy stają się coraz cieńsze, jaśniejsze, mniej widoczne.
  3. Depilacja kremem jest całkowicie bezbolesna (o ile nie wystąpią podrażnienia). Przypomina pod tym względem golenie, a różni się od depilacji depilatorem elektrycznym czy laserem – obie metody dla wielu kobiet są bolesne lub sprawiają dyskomfort.
Depilacja laserowa – jak się przygotować do tego zabiegu. Na zdjęciu kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej pach- Hello Zdrowie

Wady

  1. Znajdujące się w kremach do depilacji silnie działające substancje chemiczne mogą wywołać podrażnienia i alergie. Krem do depilacji nie jest kosmetykiem, z którego każdy może bezpiecznie korzystać.
  2. Wadą depilacji kremem jest intensywny, drażniący zapach kremu. Niektórzy producenci dodają do kremów substancje zapachowe, aby zminimalizować nieprzyjemny zapach. Jednak takie substancje też mogą wywołać podrażnienia.
  3. Choć depilacja kremem jest względnie szybka, wymaga przygotowań. Krem trzeba nałożyć szpatułką, równo rozprowadzić, by dokładnie przykryć włoski, poczekać, aż zadziała, a potem spłukać. Jest więc bardziej czasochłonna niż inne metody depilacji.

Jakie są efekty depilacji kremem?

Producenci kremów do depilacji zapewniają, że depilacja kremem pozwala zachować gładką skórę na około dwa tygodnie. Efekty depilacji mogą jednak różnić się w zależności od obszaru ciała i indywidualnych predyspozycji.

O czym pamiętać przy stosowaniu kremów do depilacji?

Kremy do depilacji mogą wywołać silną reakcję alergiczną przypominającą oparzenie. Przed użyciem kremu do depilacji należy wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie przedramienia. Jeśli po 48 h nie wystąpi podrażnienie ani reakcja alergiczna, możesz użyć kremu na wybranym obszarze. Jeśli jednak po nałożeniu kremu odczujesz pieczenie i dyskomfort, natychmiast usuń krem i dokładnie zmyj jego resztki wodą.

Nigdy nie stosuj kremu do depilacji w miejscu skaleczeń czy strupków. Krem może jeszcze bardziej podrażnić już uszkodzoną skórę.

Mimo starań producentów, aby w kremach znalazły się składniki łagodzące podrażnienia, nigdy nie ma pełnej gwarancji, że chemiczne składniki zawarte w kremie nie uszkodzą skóry.

Źródło:

Zychowicz Barbara, Technik usług kosmetycznych. Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: