Przejdź do treści

Lakier winylowy – właściwości. Jak wykonać nim manicure?

Lakier winylowy - właściwości. Jak wykonać nim manicure? Samia Liamani/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lakier winylowy to rodzaj lakieru do paznokci, który łączy w sobie cechy hybrydowego i klasycznego produktu. Utrzymuje się na płytce nawet do 10 dni, nie wymaga utwardzania lampą UV lub LED, a do jego usunięcia wystarczy zmywacz do paznokci. Dlatego właśnie lakiery winylowe polecane są zabieganym i zapracowanym kobietom, mamom nie mającym czasu na wizytę w salonie kosmetycznym, czy przeciwniczkom lamp – słowem wszystkim, które chcą cieszyć się trwałym i efektownym manicure. Jak nakładać lakier winylowy i gdzie go kupić?

Cechy lakieru winylowego

Lakier winylowy to obok lakierów tradycyjnych, utwardzanych w świetle LED lub UV oraz akrylowych rodzaj produktu kosmetycznego do upiększania paznokci. W ostatnich latach zyskuje on coraz większą popularność wśród zwolenniczek trwałego manicureutrzymuje się na płytce od 7 do 10 dni, nie wymaga jednak utwardzania lampą. Jego dodatkowym atutem jest możliwość wykonania go samodzielnie, bez konieczności wizyty w salonie kosmetycznym. Warto jednak pamiętać, że wiele profesjonalnych gabinetów także posiada w swojej ofercie manicure winylowy.

Ważną cechą lakieru winylowego jest możliwość jego usunięcia zwykłym zmywaczem do paznokci. Nie trzeba zatem piłować warstwy lakieru, stosować acetonu, owijać palców folią aluminiową, jak to ma miejsce w przypadku usuwania lakieru hybrydowego, ale wystarczy wacik i delikatny zmywacz. Wszystkie te cechy powodują, że opinie o lakierze winylowym niemal wszystkich jego użytkowniczek są bardzo pozytywne.

Łamliwe i kruche paznokcie? Sięgnij po siemie lniane, oliwę, czosnek, jajka

Skład i właściwości lakieru winylowego

Trwałość lakieru winylowego ma swoje podstawy chemiczne i wynika z zawartych w nim polimerów winylowych. Zaliczane są one do grupy polimerów syntetycznych, a zwiększenie trwałości sprowadza się do zapewnienia odpowiedniej właściwości płynięcia, przyczepności i połysku preparatu. Istotne jest, że polimery winylowe mają zdolność do tworzenia długich, trwałych i mocnych łańcuchów z niedużych elementów w warunkach naturalnych, bez potrzeby stosowania lampy polimeryzacyjnej. Co więcej, ponieważ polimery winylu utwardzają się pod wpływem światła słonecznego, lakier staje się z dnia na dzień coraz trwalszy.

Polimery zawarte w lakierach winylowych mają jeszcze inne ważne cechy – zabezpieczają płytkę paznokcia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Paznokcie winylowe krok po kroku

Manicure winylowy możesz z powodzeniem wykonać w domu, bez potrzeby zaopatrywania się w specjalistyczny sprzęt i akcesoria. Wystarczy preparat do odtłuszczenia płytki paznokcia, lakier winylowy i utwardzacz.

Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci

Krok 1

Przygotuj płytkę paznokcia do nałożenia pierwszej warstwy lakieru. Nie musisz matowić jej blokiem polerskim, ani stosować żadnej specjalistycznej bazy. Wystarczy, że przetrzesz płytkę wacikiem nasączonym tzw. cleaner’em, czyli preparatem do odtłuszczenia. Pamiętaj, aby nie dotykać już paznokci palcami – w takim wypadku musisz odtłuścić je raz jeszcze.

Krok 2

Wybierz lakier winylowy w swoim ulubionym kolorze i nałóż go na odpowiednio przygotowaną płytkę. Pierwsza warstwa lakieru hybrydowego schnie bardzo szybko, bo już po około minucie. Pamiętaj więc, aby nakładać ją równomiernie, ale stosunkowo dynamicznie. Do utrwalenia drugiej warstwy potrzeba już więcej czasu – nawet około kwadransa. Warto jednak cierpliwie poczekać, bo pozwoli to odpowiednio związać się polimerom zawartym w lakierze.

Krok 3

Lakier winylowy a utwardzacz? Jeśli chcesz cieszyć się idealnym kolorem, bez zadrapań i odprysków, pamiętaj, aby nałożyć utwardzasz, nazywany też „lakierem nawierzchniowym” lub „top coat”. Możesz nim także zmienić wygląd swojego manicure. Na rynku dostępne są bowiem topy z matowym wykończeniem.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej nałożony lakier nie będzie wyglądał dobrze, jeśli twoje paznokcie i skórki wokół nich nie będą zadbane. Przed nałożeniem lakieru nadaj więc swoim paznokciom ładny kształt, skróć je do jednakowego rozmiaru i usuń skórki.

Gdzie kupić lakier winylowy do paznokci?

Lakiery winylowe do paznokci znajdziesz w ofercie niemal każdej drogerii. Możesz kupić je także w sklepach z profesjonalnymi kosmetykami i sprzętem do gabinetów kosmetycznych, które coraz częściej oferują także sprzedaż detaliczną.

Ich cena różni się w zależności od marki i waha się od 10 zł wzwyż. Nieco droższe są utwardzacze, których cena wynosi około 100 zł. W sklepach znajdziesz też lakiery winylowe w zestawach – z topem i preparatem do odtłuszczania.

Manicure winylowy – opinie

Manicure winylowy cieszy się wśród kobiet dużą popularnością oraz dobrymi opiniami. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej trwałości. Zwolenniczki podkreślają też, że  jego ogromnym atutem jest utwardzanie za pomocą światła słonecznego. Promieniowanie UV i zbyt częste naświetlanie dłoni lampami może mieć zaś negatywny wpływ na zdrowie. Niektóre badania wskazują bowiem, że związek pomiędzy wystąpieniem niezwykle rzadkiego czerniaka podpaznokciowego a promieniami UV jest niewątpliwy.

 

Źródła:

  1. U. Ptaszek-Rohde, Bezpieczeństwo i skuteczność działania preparatów do stylizacji i pielęgnacji paznokci, Świat Przemysłu Kosmetycznego, nr 1/2020.
  2. A. Sionkowska, Makrocząsteczki w kosmetykach, Przemysł Kosmetyczny, nr 1/2012.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: