Przejdź do treści

Olejek neem – pochodzenie, właściwości, zastosowanie

Olejek neem – pochodzenie, właściwości, zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek neem pozyskiwany jest z drzewa neem wykorzystywanego w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. W związku z rosnącym zainteresowaniem naturalnymi sposobami leczenia, a także kosmetykami, olejek neem stosowany jest do pielęgnacji, a także do zwalczania wielu dolegliwości. Co ciekawe, olejek neem sprawdza się także w uprawie roślin. Jakie właściwości ma olej neem? Jakie jest jego zastosowanie? Jak wykorzystać go w ogrodnictwie?

Olejek neem – pochodzenie

Olejek neem pozyskiwany jest metodą tłoczenia na zimno z drzewa neem (azadirachta indica), inaczej miodli indyjskiej lub melii indyjskiej. Jego nazwa pochodzi od perskiego słowa azadi, czyli wolny oraz diracht, czyli drzewo, oznacza zatem „wolne drzewo z Indii”. Miodla indyjska pochodzi z subkontynentu indyjskiego, rozprzestrzeniła się jednak także w innych regionach świata m.in. w Afryce Wschodniej i Południowej, Australii i na Karaibach. Współcześnie uprawiana jest na terenach tropikalnych i subtropikalnych.

Neem to wiecznie zielone drzewo, którego każda część wykazuje właściwości lecznicze. W medycynie ajurwedyjskiej wykorzystuje się zarówno liście, korę, kwiaty, owoce, jak i nasiona. Każda z nich ma nieco inne właściwości i zastosowanie.

Olejek neem – właściwości

Olejek neem ma kolor od ciemnożółtego po brązowy w zależności od sposobu jego przetwarzania. Bardzo charakterystyczny jest zapach oleju neem – nieco orzechowy, przypominający olej arachidowy, przez wielu określany jako specyficzny, wręcz nieprzyjemny. Zapach ten powoduje, że olejek neem na kleszcze, pchły i komary działa  odstraszająco. Często stosowany jest on do produkcji preparatów dla psów, czy kotów. U czworonoga możesz także użyć olejku neem w czystej postaci, bezpośrednio na jego sierść.

Najbardziej cenione są jednak właściwości zdrowotne oraz pielęgnacyjne olejku neem. Wszystko to za sprawą azadirachtyny, czyli związku chemicznego działającego przeciwświądowo, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo,  a także hipoglikemicznie.

Zastosowanie olejku neem

Olejek z drzewa neem ma swoje zastosowanie w kosmetyce. Znajdziesz go w kremach, mydłach, płynach i tonikach do pielęgnacji. Możesz też używać go samodzielnie na włosy, twarz i całe ciało. Jakie jest jego działanie?

Olejek neem na włosy

Olej z drzewa neem doskonale sprawdza się do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Nawilża i naprawia łuski włosów zniszczonych i rozdwajających się, poprawiając ich wygląd oraz zmniejszając wypadanie. Jeśli borykasz się z łupieżem i nadmiernie suchą skórą głowy, sięgnij po olejek neem. Nawilży i odżywi skórę, pomoże wyrównać jej poziom pH. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się łupieżu, ale też wzmocnisz cebulki, wpłyniesz pozytywnie na porost włosów i poprawisz ich wygląd.

Jak go stosować? Nałóż go w formie wcierki i wetrzyj w skórę głowy oraz włosy. Jeśli jego zapach jest dla ciebie zbyt intensywny, możesz połączyć go z innymi olejkami – migdałowym lub kokosowym. Olejek neem jest także składnikiem wielu gotowych odżywek i szamponów.

Olej z drzewa neem jest też sprawdzonym naturalnym sposobem na wszy.

Olejek neem na twarz

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy olejek neem ochroni skórę przed jej starzeniem. Bogactwo witamin, w tym witaminy E, a także kwasów tłuszczowych powodują, że niektórzy określają go mianem „eliksiru młodości”. Poprawia elastyczność, wygładza drobne zmarszczki, oznaki zmęczenia, widocznie odmładza wygląd skóry twarzy. Olejek neem stosuj także do demakijażu – doskonale zadba o wrażliwą skórę wokół oczu.

Walczysz z trądzikiem? Olejek z drzewa neem usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia, a dodatkowo działa przeciwbakteryjnie, zmniejsza liczbę wyprysków i zmian skórnych, łagodzi stany zapalne i niweluje zaczerwienienie. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe spłycą ponadto blizny, które często pozostają po zakończeniu kuracji trądzikowej.

ergeycauselove / Freepik

Olejek neem na skórę

Twoim problemem jest atopowe zapalenie skóry? Olejek neem złagodzi jego objawy. Witamina E i kwasy tłuszczowe, tworząc barierę ochronną, zapobiegają utracie wilgoci skóry. Olej z drzewa neem dzięki właściwościom antyseptycznym pomoże też zwalczyć infekcje, jeśli twoja skóra od nadmiernego wysuszenia uszkodziła się.

Właściwości przeciwgrzybicze olejku powodują, że jest on doskonałym sposobem na grzybicę stóp, paznokci czy skóry.   

Olejek neem do roślin

Olejku neem możesz używać również do pielęgnacji roślin – umyj nim liście, a będą nie tylko czyste, ale i błyszczące. Olej doskonale radzi sobie też z mszycami, wełnowcami, przędziorkami, tarcznikami i wciornastkami. Uważany jest on za najsilniejszą substancję owadobójczą naturalnego pochodzenia. Co ważne, jest on jednocześnie bezpieczny dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły, czy motyle oraz dla ssaków.

Olejek neem – gdzie kupić?

Olejek neem kupisz w sklepach z naturalnymi produktami do pielęgnacji, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Znajdziesz go też w dobrze zaopatrzonych drogeriach i aptekach.

Cena oleju neem waha się od kilkunastu złotych za sto mililitrów wzwyż. Nie jest to wygórowana cena, tym bardziej że jest to produkt bardzo wydajny.

 

Źródła:

  1. W. Markiewicz, Miodla inyjska i wąkrota azjatycka – małe znane rośliny występujące w preparatach weterynaryjnych, Życie Weterynaryjne, 2020,
  2. B. Sawicka, B. Krochmal-Marczak, B. Bienia, Rośliny lecznicze występujące w południowej części Indii, Herbalism, 2018/1.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: