Przejdź do treści

Zaskórniki zamknięte – czym są i jak wygląda ich leczenie?

Zaskórniki zamknięte - czym są i jak wygląda ich leczenie? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaskórniki zamknięte to objaw trądziku pospolitego w najłagodniejszej formie. Jednak każda zmiana skórna zwłaszcza widoczne zaskórniki na twarz mogą budzić dyskomfort i zaniżać samoocenę. Zatem jak usunąć zaskórniki zamknięte? Jakie są domowe i profesjonalne sposoby na zaskórniki? Jakie kremy stosować?

Zaskórniki – co to takiego?

Zaskórniki, nazywane także wągrami, to niezapalne wykwity skórne stanowiące jeden z objawów trądziku pospolitego. „Życie” zaskórników przebiega w trzech fazach. Pierwsza to mikrozaskórniki, druga zaskórniki zamknięte, a trzecia – zaskórniki otwarte. Zaskórniki zamknięte mają postać białych grudek, a zaskórniki otwarte charakterystyczne wypukłe czarne łepki. Czarny kolor zamkniętych zaskórników jest wynikiem utleniania kwasów tłuszczowych występujących w łoju, który gromadzi się w gruczołach łojowych. Zaskórników dobrze pozbyć się, zanim przekształcą się w znacznie bardziej kłopotliwe i nieestetyczne wykwity zapalne, np. krostki – także ropne.

Zaskórniki zazwyczaj występują w strefie T, czyli partiach twarzy, które produkują największą ilość sebum. Stąd często występujące zaskórniki na czole, nosie i brodzie. Zaskórniki zamknięte mogą jednak też pojawić się na policzkach, plecach, ramionach i klatce piersiowej.

Pielęgnacja twarzy / istockphoto.com

Trądzik zaskórnikowy

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba dermatologiczna występująca w populacji młodzieży. Jednak trądzik nie zawsze mija wraz z wiekiem, czasem pojawia się także u 20-, 30- i 40-letnich osób. Wśród przyczyn trądziku wymienia się: przerost gruczołów łojowych połączony ze zwiększonym wydzielaniem łoju, nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, nadmierną reaktywnością mieszków włosowo-łojowych, namnażanie bakterii beztlenowych w gruczołach łojowych. Ze względu na dominację typu zmian skórnych wyróżnia się następujące rodzaje trądziku:

Poza trądzikiem pospolitym wyróżnia się też trądzik różowaty, trądzik piorunujący, trądzik noworodków i niemowląt, trądzik kosmetyczny (wywołany stosowaniem komedogennych, czyli wzmagających powstawanie zaskórników kosmetyków).

Jak pozbyć się zaskórników?

Aby pozbyć się zaskórników, nie powinno się ich samodzielnie wyciskać, bo może to zaostrzyć trądzik i doprowadzić do powstania zmian zapalnych. O ile przy zachowaniu wszystkich zasad higieny można spróbować wyciskać zaskórniki otwarte, o tyle zaskórniki zamknięte lepiej pozostawić opiece dermatologa.  Z zaskórnikami zamkniętymi, podobnie jak z trądzikiem pospolitym walczy się wieloma metodami. Wysoką skuteczność osiąga się przy połączeniu różnych metod. Trzeba jednak pamiętać, że usuwanie zaskórników i innych przejawów trądziku to długi i żmudny proces.

Głębokie zaskórniki zamknięte – leczenie

Decyzję o podjęciu leczenia zmian trądzikowych podejmuje lekarz dermatolog. Do usuwania zaskórników zamkniętych stosuje się te same preparaty co przy ogólnym leczeniu trądziku pospolitego. Dobre maści na zaskórniki to maści zawierające retinoid (izotretynoina, adapalen), nadtlenek benzoilu, a także kwas azelainowy. Do usuwania zaskórników zamkniętych nie wykorzystuje się inwazyjnych metod, a więc nie usuwa się zaskórników laserem.

Kobieta ubrana w sweter trzyma trzy buteleczki z kosmetykami

Kosmetyki na zaskórniki zamknięte

Przy pojedynczych, niezapalnych zmianach trądzikowych, takich jak zaskórniki zamknięte ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Kremy na zaskórniki mają działanie bakteriostatyczne i redukują łojotok. Dobre efekty przynoszą też kosmetyki peelingujące, które ułatwiają głębokie oczyszczanie skóry. Wiele kosmetyków zwalczających zaskórniki zawiera w swoim składzie węgiel, który ma silne działanie oczyszczające. Przy zwalczaniu zaskórników i innych zmian trądzikowych należy unikać kosmetyków o działaniu okluzyjnym, czyli zamykającym. Należą do nich kwasy tłuszczowe, woski, parafina i oleje roślinne. W pielęgnacji cery tłustej, szczególnie narażonej na powstawanie zaskórników, trzeba unikać kosmetyków zawierających alkohol. Choć mogą wydawać się skutecznym środkiem na zwalczanie zmian bakteryjnych (w końcu alkohol ma działanie odkażające) kosmetyki tego typu stosowane regularnie jedynie pogorszą stan skóry – wysuszą ją, jednocześnie zmuszając skórę do jeszcze większej produkcji sebum, a co za tym idzie – nasilenia zmian trądzikowych.

Trądzik - leczenie problemów skórnych /istockphoto.com

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Poza profesjonalnymi, medycznymi sposobami usuwania objawów trądziku istnieją też domowe sposoby na zaskórniki zamknięte. Blogi dotyczące tematyki urody i pielęgnacji ciała polecają takie zabiegi pielęgnacyjne jak domowe maseczki na zaskórniki, które pomogą pozbyć się zaskórników. Dużą popularnością wśród blogerek zajmujących się pielęgnacją skóry cieszy się domowa maseczka z mleka i żelatyny. Aby ją przygotować:

  1. Przygotuj mleko (cztery łyżki) i żelatynę (dwie łyżki).
  2. Wymieszaj oba składniki.
  3. Podgrzej miksturę. Możesz to zrobić w rondelku albo wstawić na kilkanaście sekund do mikrofalówki.
  4. Kiedy substancja wystygnie, nałóż preparat na twarz.
  5. Spłucz po 15 minutach.

Wśród domowych sposób na pozbycie się zaskórników znajdziesz też przepisy na maseczki z wykorzystaniem aktywnego węgla (dostaniesz go w aptece), z aspiryny czy drożdży.

 

Źródła:

  1. Mazur Małgorzata, Zawirska Agnieszka, Seneczko Franciszek, Kaszuba Andrzej, Adamski Zygmunt. Choroby łojotokowe skóry [w:] Dermatologia dla kosmetologówZ. Adamski, A. Kaszuba (red.), Esevier Urban&Partner, Wrocław 2010.
  2. Noszczyk, Maria. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: