Przejdź do treści

Brwi pudrowe – co to za zabieg, cena henny pudrowej

Brwi pudrowe - zabieg
Brwi pudrowe - co to za zabieg, cena henny pudrowej Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Henna pudrowa to ciekawa alternatywa dla zwykłej henny kremowej i żelowej. Dłużej utrzymuje się na włoskach i daje efekt podobny do trwałego makijażu. Na czym polega zabieg henny pudrowej i ile kosztuje? Jak samemu zrobić brwi pudrowe?

Co to jest henna pudrowa brwi? 

Henna pudrowa, określana też jako brow henna, to stosunkowo nowy zabieg kosmetyczny. Choć sama henna, czyli barwnik pozyskiwany z rośliny nazywanej lawsonią bezbronną (Lawsonia inermis L.), znany jest już od czasów starożytnych, wciąż powstają nowe metody stylizacji brwi. Jaka jest różnica między henną pudrową a zwykłą henną? Jak się okazuje, całkiem spora. Powszechnie stosowana henna proszkowa może zawierać duże stężenie środków syntetycznych. Proszek aktywowany jest przy pomocy utleniacza i szybko zabarwia skórę i włosy. Henna proszkowa dostępna jest w 4 kolorach: grafitowym, czarnym, brązowym i jasnobrązowym. Drugim rodzajem henny jest henna żelowa. To najdelikatniejsza postać henny. Proces farbowania trwa dłużej i obejmuje jedynie włoski. Henną żelową nie zabarwi się siwych włosków ani nie stworzy intensywnych stylizacji.  

Trzecim typem henny jest henna pudrowa. Z założenia henna pudrowa wyróżnia się na tle innych henn największą ilością składników pochodzenia naturalnego (zawiera wyciąg z liści indygo i lawsonii oraz minerały) oraz wodnymi aktywatorami wzbogaconymi w witaminy i składniki mineralne, którymi zastąpiono amoniak i nadtlenek wodoru. Dzięki temu, że brow henna zabarwia również skórę, możliwe jest wypełnienie ubytków w brwiach i podkreślenie ich kształtu. 

kobieta z tatuażami z henny

Henna pudrowa – jak zrobić? 

Henna pudrowa wykonywana w gabinecie kosmetycznym poprzedzona jest profesjonalnym dopasowaniem kształtu brwi do twarzy. Za pomocą suwmiarek i nitek barwiących kosmetolog rysuje odpowiedni kształt, dzięki czemu obydwie brwi mają idealną długość, szerokość i rozstaw. Następnie reguluje się brwi pęsetą lub woskiem. Ostatnim elementem zabiegu jest precyzyjne nałożenie henny i odczekanie, aż zabarwi ona włoski. Na dobę przed zabiegiem warto wykonać próbę uczuleniową, aby upewnić się, czy henna brwi jest dla danej osoby bezpieczna. 

Coraz więcej osób stawia na samodzielne barwienie brwi. Jak zrobić hennę pudrową w domu? Przygotuj: 

 • lusterko,  
 • rękawiczki ochronne,
 • kilka płatków kosmetycznych,  
 • tonik z alkoholem lub specjalny preparat do odtłuszczania skóry,  
 • kredkę do narysowania kształtu brwi,  
 • pędzelek,  
 • wazelinę lub tłusty krem,
 • kubeczek bądź słoiczek do rozrobienia henny,
 •  hennę pudrową w kolorze nieco ciemniejszym niż twoje naturalne brwi.  

Sposób wykonania: 

 1. Przemyj brwi wodą i je osusz.  
 2. Na wacik nanieś środek odtłuszczający i ponownie dokładnie przemyj nim brwi.  
 3. Kredką wyrysuj pożądany kształt brwi i zabezpiecz znajdującą się wokoło skórę, aby nie została ona przypadkowo zafarbowana.  
 4. Załóż rękawiczki. 
 5. W kubeczku umieść określoną przez producenta ilość henny, następnie dodaj aktywator i całość dokładnie wymieszaj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. 
 6. Za pomocą pędzelka nanieś hennę na brwi. 
 7. Odczekaj około 10-30 minut. Kwestia tego, ile trzymać hennę na brwiach jest dość indywidualna. Jeśli wykonujesz hennę pierwszy raz, przytrzymaj ją przez krótszy czas. W przypadku niewystarczającego zabarwienia możesz nałożyć żel ponownie. Pamiętaj, że im dłużej pozostawisz hennę na skórze, tym mocniej się ona zabarwi. 
 8. Po upływie określonego czasu zmyj hennę z brwi wacikiem nasączonym wodą. Jak zmyć hennę ze skóry? Jeśli przypadkowo zabarwiła Ci się skóra na twarzy, hennę szybciej zmyjesz przy pomocy wody i mydła. 
 9. Po wykonanym zabiegu staraj się nie pocierać brwi ani nie wykonuj ich peelingu. 

Henna pudrowa – ile się utrzymuje? 

Jak długo henna pudrowa utrzymuje się na brwiach? Efekty uzyskane przy pomocy henny pudrowej utrzymują się na skórze przez około 2 tygodnie, natomiast na samych włoskach około 4-6 tygodni. Trwałość zabiegu zależna jest od wielu czynników, w tym od preparatów stosowanych podczas codziennej pielęgnacji skóry i demakijażu. Na utrzymywanie się pigmentu ma wpływ również rodzaj cery.  

dziewczyna z kręconymi włosami

Henna pudrowa – cena 

Koszt henny pudrowej jest wyższy niż cena nałożenia zwykłej henny. Cena henny pudrowej w gabinetach kosmetycznych może wahać się w granicach 50-140 zł. Do użytku własnego hennę można kupić w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych: drogeriach, aptekach i sklepach specjalistycznych. Ceny preparatów są dość zróżnicowane i mogą wynosić od kilkunastu aż do nawet kilkuset złotych. Możesz zaopatrzyć się w samą hennę i skompletować inne dodatki osobno lub wybrać zestaw, który zawiera jeden lub więcej odcieni henny (można je ze sobą łączyć), a także aktywator, pędzelek, a nawet nić barwiącą do wyznaczania geometrii brwi. 

kobieta na ulicy poprawia szminką usta patrząc w małe lusterko

Henna pudrowa a makijaż permanentny brwi 

Efekty uzyskane za pomocą henny pudrowej przypominają makijaż permanentny brwi. Różnica w tych zabiegach polega na tym, że hennę pudrową aplikuje się na skórę, a permanentny pigment wprowadzany jest pod naskórek. W obydwu przypadkach wyznacza się geometrię brwi, której celem jest stworzenie idealnego kształtu brwi, dopasowanego do twarzy klientki. Efekt otrzymany henną pudrową jest tymczasowy, natomiast makijaż permanentny brwi utrzymuje się nawet przez dwa lata, choć konieczne jest uzupełnianie barwnika. Ceny brwi permanentnych są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od zastosowanej metody. Przykładowo brwi ombre to koszt ok. 600-1000 zł, brwi wykonane metodą cienia mogą kosztować 700-1200 zł, a brwi wykonane metodą włoskową – 700-1400 zł. Po wykonaniu brwi permanentnych mogą pojawić się podrażnienia i zaczerwienienia, a nawet strupki w miejscu ranek. Henna pudrowa w żaden sposób nie ingeruje w skórę, dzięki czemu nie musi się ona regenerować.  

Źródła:

 1. Drygas B, Mrozowska M, Szpindor R.: Kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca. Dłonie,
  stopy, ciało. Część 1. Nowa Era, Warszawa 2013.
 2. Grzelakowska-Dylewska J.: Zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu. WSiP,
  Warszawa 2013.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: