Przejdź do treści

Henna rzęs – rodzaje i efekty. Jak wykonać ją w domu?

Henna rzęs – rodzaje i efekty. Jak wykonać ją w domu? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Henna rzęs staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem kosmetycznym. Dla wielu kobiet jest to naturalny sposób na powiększenie oczu i nadanie spojrzeniu wyrazistości, bez potrzeby codziennego tuszowana rzęs. Twoje rzęsy są naturalnie długie, ale jasne, przez co bez makijażu niemal niewidoczne? Dobrze zrobiona henna na rzęsach to rozwiązanie dla ciebie. Sprawdź, jak zrobić hennę w domu i jakie są jej rodzaje.

Henna: rzęsy – czym jest substancja barwiąca?

Henna nakładana na rzęsy to naturalna substancja pochodzenia roślinnego, która stosowana jest od wieków do barwienia skóry oraz włosów. Wytwarzana jest ona z ugotowanych i sproszkowanych liści lawsonii bezbronnej, która występuje głównie w Afryce, Australii, Azji Południowej i Ameryce Łacińskiej. Jej naturalne pochodzenie powoduje, że jest ona bezpiecznym produktem. Uznaje się więc, że henna w ciąży jest całkowicie dopuszczalna. W czystej postaci, bez żadnych dodatków, jest ona zielonkawym proszkiem, który aby zyskał właściwości barwiące musi zostać zakwaszony oraz połączony z wodą.

Samodzielne przygotowanie henny może przysporzyć nieco kłopotu, dlatego jeśli decydujesz się na wykonanie henny rzęs w domu warto sięgnąć po powszechnie dostępne drogeryjne preparaty. Pamiętaj, że tym samym produktem możesz podkreślić także kształt brwi.

Lifting rzęs. Na czym polega popularny zabieg i jakie ma zalety?/Pexels

Rodzaje henny do rzęs i brwi

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów henny rzęs. Są to:

  • henna proszkowa,
  • henna żelowa,
  • henna pudrowa.

Henna proszkowa barwi włoski rzęs lub brwi, a także skórę. Dlatego jest to rodzaj henny dobrej do brwi, szczególnie tych przerzedzonych. Utrzymuje się na włosach od dwóch do nawet trzech tygodni.

Henna żelowa barwi wyłącznie włoski. Uznawana jest za najdelikatniejszy rodzaj henny, zarówno z uwagi na jej działanie, jak i konsystencję. Henna w domu wykonana żelowym preparatem jest obecnie najczęściej spotykanym sposobem barwienia rzęs i brwi. Dlaczego? Jej aplikacja jest bowiem najłatwiejsza i bardzo precyzyjna.

Henna pudrowa rzęs nie tylko barwi włoski, ale także regeneruje je i odżywia. Jej dużym atutem jest również szeroki zakres odcieni, dlatego możliwe jest uzyskanie naturalnego koloru. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim w gabinetach kosmetycznych. Efekty henny rzęs wykonanych tą metodą utrzymują się od sześciu do ośmiu tygodni.

Marta Klowan

Jak zrobić hennę – instrukcja krok po kroku

Jak zrobić hennę brwi i rzęs w domu? Wbrew pozorom nie jest to trudny zabieg. Dlatego tez coraz więcej kobiet decyduje się wykonać go samodzielnie. Pamiętaj jedynie, że jeśli wykonanie henny brwi wymaga od ciebie nadania odpowiedniego kształtu łukom brwiowym. Nieodpowiednio dobrany i nieproporcjonalnie narysowany kształt brwi może zrobić zaś więcej szkody, niż pożytku. Musisz też wiedzieć, że nie zawsze najlepsza henna do brwi będzie też odpowiednim wyborem dla rzęs – chodzi głównie o aspekt barwienia skóry.

Krok 1

Wybierz odpowiedni rodzaj preparatu. Jeśli wykonujesz hennę proszkową, przygotuj ją zgodnie z instrukcją określoną na opakowaniu produktu, jeśli żelową – przygotuj zawarte w zestawie produkty.

Dokładnie zmyj tusz do rzęs i makijaż, w przeciwnym wypadku henna źle się przyjmuje i rozprowadza nierównomiernie.

Krok 2

Zabezpiecz okolice oczu, najlepiej kremem z dużą zawartością wazeliny i parafiny, które nie wchłaniają się łatwo w skórę.

kobieta z tatuażami z henny

Krok 3

Barwienie zacznij od dolnej warstwy rzęs – nałóż pod nie wacik, a następnie za pomocą szczoteczki nałóż hennę na rzęsy. Kolejnym krokiem jest aplikacja na górną linię.

Krok 4

Po upływie od pięciu do dwudziestu minut – dokładny czas zależy od intensywności koloru, który chcesz uzyskać, a także od gatunku i grubości włosa – zmyj preparat za pomocą wacika nasączonego w wodzie. Gotowe!

Wykonujesz hennę brwi i rzęs jednocześnie? Pamiętaj, że konsystencja preparatu do barwienia brwi powinna być nieco bardziej rzadka. Dzięki temu łatwiej będzie się rozprowadzać na skórze i precyzyjniej narysujesz odpowiedni kształt łuku brwiowego.

Cena henny rzęs

Zakup produktów do wykonania henny rzęs w domu to wydatek około kilkunastu złotych. Jeśli zdecydujesz się na zabieg w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 20 zł w przypadku henny tradycyjnej, henna pudrowa to koszt od 60 zł. Dokładne ceny zależą od miasta, w którym wykonany będzie zabieg oraz rodzaju gabinetu.

 

Źródła:

  1. K. Kołodziejska, E. Małek, Technika usług kosmetycznych. Wykonywanie zabiegów zdobniczych na ciele, Radom, 2006.
  2. Ćwiczenia z kosmetologii pielęgnacyjnej, Białystok 2017/2018.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: