Przejdź do treści

Jak ujędrnić skórę pod oczami? 8 sposobów

Jak ujędrnić skórę pod oczami? / pexels
Jak ujędrnić skórę pod oczami? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Skóra wokół oczu – a zwłaszcza pod oczami – jest bardzo wrażliwa i wymaga starannej, mądrej pielęgnacji. Jak ujędrnić i odmłodzić delikatną skórę w tym miejscu?

Skóra pod oczami jest delikatna, cienka, podatna na podrażnienia. To tutaj zwykle widoczne są pierwsze zmarszczki. Upływ czasu, niedobór snu, zmęczenie oraz niewłaściwa pielęgnacja skutkują przebarwieniami, podrażnieniami, suchością i brakiem jędrności. Zaleca się, żeby najpóźniej ok. 30. roku życia zacząć stosować zabiegi ujędrniające, m.in. z użyciem odpowiednich kremów czy łagodnego masażu, który możesz wykonać w domu.

Postaw na sprawdzone składniki

Wybór kremów pod oczy jest dziś potężny. Z jednej strony to bardzo dobrze. Z drugiej strony łatwo się w tym gąszczu pogubić. Lista składników odżywczych w kremie pod oczy nie musi być długa. Ważne są użyte substancje. Szczególnie godne polecenia są: masło shea, witaminy (E, C, prowitamina B5), aloes, nagietek, zielona herbata, chaber, świetlik. Wyciągi z kasztanowca lub ruszczyka kolczastego pobudzają ukrwienie i likwidują ewentualne obrzęki, natomiast wyciąg z kwiatów jeżówki elektrycznej (tzw. roślinny botoks) zmniejsza widoczność linii i zmarszczek, wygładza oraz ujędrnia. Inne godne polecenia składniki to: kwas hialuronowy, kofeina czy ekstrakt z czerwonej akacji.

Zaufaj olejkom

Olejki roślinne to naturalne substancje, które skutecznie nawilżają skórę w tym miejscu. Dzięki regularnej pielęgnacji z ich użyciem skóra pod oczami staje się jędrna i elastyczna. Doskonale na stan skóry wokół oczu wpłyną olejki: arganowy (tzw. płynne złoto Maroka), kokosowy, z pestek winogron, z migdałów, z awokado, canola czy jojoba. Olejki możesz stosować samodzielnie albo poszukać kremów pod oczy, które je zawierają. W tym pierwszym przypadku nanieś kilka kropli na skórę i wklep opuszkami; możesz też użyć nasączonego wacika kosmetycznego.

Pielęgnuj właściwie

Kremy, żele oraz olejki pod oczy należy nakładać systematycznie, optymalnie dwa razy dziennie. Skóra w tym miejscu powinna być wcześniej dokładnie oczyszczona, ale uwaga – nie pocieraj jej ani nie rozciągaj. Kosmetykiem do demakijażu należy zwilżyć wacik i przyłożyć go pod oczy, zmieniając waciki, aż będą czyste. Niedopuszczalne jest kładzenie się spać w makijażu. Pamiętaj, żeby zawsze (!) przed snem wykonać staranny demakijaż oczu.

Nawilżaj

Wypijanie odpowiednich ilości niegazowanej wody mineralnej w znacznym stopniu przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek, poprawia koloryt, uelastycznia i ujędrnia skórę wokół oczu. Warto mieć świadomość, że skóra pod oczami pozbawiona jest gruczołów łojowych, zatem sama musisz zadbać o nawilżenie tego obszaru. Picie wody nawilża od wewnątrz, natomiast nawilżenie z zewnątrz zapewnisz skórze, stosując kremy, olejki, żele i płatki pod oczy.

Żyj zdrowo

Brak snu przyspiesza starzenie i sprawia, że skóra pod oczami zyskuje nieestetyczny błękitny odcień, co związane jest ze zwężeniem naczyń krwionośnych. Dlatego pamiętaj, żeby zadbać o higienę snu, a w przypadku przemęczenia nie odmawiać sobie krótkiej drzemki w ciągu dnia, która pomoże ci się zregenerować. Bardzo ważna jest także różnorodna dieta, bogata w świeże warzywa oraz owoce, pełne ziarno, ryby, jajka od szczęśliwych kur, oleje roślinne, orzechy, nabiał. Zdrowy tryb życia obejmuje ponadto unikanie stresu i rezygnację z używek.

Redakcja HZ testuje krem pod oczy Nacomi / arch. prywatne

Stosuj domowe maseczki

To metoda stara jak świat – i wciąż godna polecenia. Skórę wokół oczu odżywi m.in. maseczka wykonana z 3 łyżek twarogu oraz 1 łyżki białka. Całość dokładnie wymieszaj i nałóż pod oczy. Zmyj maseczkę, kiedy wyschnie. Inna maseczka ujędrniająca, odżywiająca i odświeżająca powstanie, jeśli połączysz 1 żółtko, 3 krople soku z cytryny i 0,5 łyżeczki oliwy z oliwek. Po kwadransie zmyj maseczkę ciepłą wodą. Starym, sprawdzonym sposobem jest okład ze świeżo pokrojonych ogórków, najlepiej schłodzonych. Maseczki staraj się stosować raz w tygodniu.

Chroń przed słońcem

Promieniowanie słoneczne bardzo szkodzi skórze, szczególnie gdy jest ona tak cienka i wrażliwa jak skóra pod oczami. Brak ochrony przeciwsłonecznej sprawia, że skóra w tym miejscu staje się przesuszona, nieelastyczna, pomarszczona. Podczas słonecznych dni noś ciemne okulary z filtrem i kapelusze – ochrona przeciwsłoneczna jest obowiązkowa szczególnie w czasie opalania! Im wyższy filtr ochronny w kosmetyku, tym lepiej.

Masuj

Ujędrniające masaże – pod warunkiem, że wykonywane systematycznie – korzystnie wpłyną na stan skóry wokół oczu. Masaż możesz wykonać podczas aplikacji kosmetyku, kierując się od kącika zewnętrznego do wewnętrznego dolnej powieki (na górnej powiece w odwrotnym kierunku). Wykonuj łagodne, koliste ruchy opuszkami palców. Świetne efekty da również joga twarzy (zwana „jogą piękna”). Zajrzyj tutaj i tutaj.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: