Przejdź do treści

Kwasy AHA i BHA – właściwości i bezpieczne stosowanie

Kwasy AHA i BHA – właściwości i bezpieczne stosowanie /fot. iStock
Kwasy AHA i BHA – właściwości i bezpieczne stosowanie /fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kwasy kosmetyczne to powszechnie wykorzystywane w kosmetologii substancje o właściwościach złuszczających, nawilżających i przeciwbakteryjnych. Czym się różnią się kwasy AHA i kwasy BHA? Jakie kwasy znajdziemy na drogeryjnych półkach i o czym należy pamiętać, stosując kwasy na twarz?

Czym różnią się kwasy AHA i BHA?

Kwasy AHA i BHA to związki należące do hydroksykwasów (kwasów hydroksylowych). Zarówno kwasy AHA, jak i BHA zawierają w sobie grupę hydroksylową (OH) i karboksylową (COOH). Różnią się jednak budową chemiczną, czyli tym, jak położone względem siebie są grupy -OH i –COOH.

Kwasy AHA (kwasy α-hydroksylowe)

Kwasy AHA to najsilniejszy rodzaj kwasów kosmetycznych. Kwasy aha (kwasy owocowe) wykazują bardzo silne działanie złuszczające, dlatego polecane są przede wszystkim do pielęgnacji skóry tłustej trądzikowej i mieszanej. Niestety, z ich silnym działaniem idą w parze skutki uboczne – kwasy AHA działają drażniąco na skórę i dlatego nie są polecane osobom o cerze wrażliwej. Kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie. Do kwasów AHA należą: kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas, glikolowy, kwas winowy, kwas szikimowy.

Kwasy BHA (kwasy β-hydroksylowe)

Kwasy BHA także stosowane są do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Mogą być również wykorzystywane do usuwania przebarwień. Kwasem BHA jest kwas salicylowy, który ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalna. Kwas salicylowy rozpuszcza się tłuszczach.

Kobieta ubrana w sweter trzyma trzy buteleczki z kosmetykami

Właściwości kwasów owocowych

Aplikacja kwasów owocowych (kwasów AHA) to jedna z podstawowych metod złuszczania naskórka. Ponadto kwasy owocowe:

  • działają przeciwbakteryjnie,
  • rozjaśniają skórę,
  • ujednolicają kolor skóry,
  • spłycają zmarszczki,
  • zwężają pory,
  • redukują przebarwienia,
  • regulują wydzielanie sebum.
Młoda kobieta / istockphoto.com

Jak stosować kwasy na twarz?

Sięgając po kwasy, musisz pamiętać, że są to bardzo silnie działające preparaty. Peeling z kwasem można stosować tylko 1-2 razy w tygodniu. W innej postaci kwasy należy stosować nie częściej niż kilka razy w tygodniu. Kuracja kwasami powinna trwać kilka tygodni. Po tym czasie należy zrobić przerwę w ich stosowaniu.

Zasady bezpieczeństwa w stosowaniu kwasów kosmetycznych

Stosując kwasy, należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

  1. Na czas kuracji kwasami konieczne jest stosowanie kosmetyków o wysokiej ochronie UVA i UVB. Krem z filtrem należy stosować także wtedy, gdy pielęgnację kwasami zaczynasz jesienią lub zimą. W czasie pielęgnacji kwasami zabronione jest opalanie (także na solarium).
  2. Nigdy nie stosuj preparatów z kwasami częściej niż jest to zalecane przez producenta danego kosmetyku.
  3. Niezależnie od tego, czy korzystasz z gotowych kosmetyków, czy z kosmetyków DIY swoją przygodę z kwasami zaczynaj od najniższych stężeń.
  4. Zawsze przed zastosowaniem kwasu kosmetycznego zrób próbę uczuleniową – nałóż niewielką ilość preparatu na ramię. Jeśli przez 24 godziny nie pojawi się zaczerwienienie, pęcherze, odczucie pieczenia czy swędzenia, to znaczy, że bezpiecznie możesz użyć kwasu.
Peeling chemiczny

Jakie kwasy AHA wybrać?

Kwasy AHA to często występujący składnik kosmetyków dostępnych w drogeriach: kremów, toników, peelingów. Kwasy w kosmetykach występują w bezpiecznym stężeniu od 5% do 20%. Na rynku dostępne są też czyste kwasy o wysokim stężeniu, np. kwas The Ordinary AHA 30% lub kwas Ziaja 40% migdałowy i azaleinowy. Ze względu na wysokie stężenie kwasów Ziaja i The Ordinary powinny używać wyłącznie doświadczone, wykwalifikowane osoby, mające szeroką wiedzę o działaniu kwasów. W przypadku kwasu Ziaja ze względu na jego wysokie stężenie konieczne jest jednoczesne użycie neutralizatora, który minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień skóry.

W przypadku stosowania kwasu The Ordinary ważne jest, aby nie łączyć tego produktu z innymi produktami o podobnym działaniu. Kwasów The Ordinary nie można stosować jednocześnie z takimi substancjami jak m.in.: Glycolic Acid 7%, Salicylic Acid 2% Solution, Lactic Acid 10% + HA, Azelaic Acid Suspension 10%, Alpha Lipoic Acid 5%.

Źródło:

Noszczyk Maria, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: