Przejdź do treści

Maska emolientowa – kiedy i jak stosować taką pielęgnację?

Maska emolientowa - kiedy i jak stosować taką pielęgnację? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maska emolientowa do włosów to kosmetyk dedykowany przede wszystkim włosom puszącym się, niezdyscyplinowanym, wymagającym dociążenia. Jest to jeden z najpopularniejszych typów kosmetyków do włosów, gdyż zapewnia zrównoważoną pielęgnację. Bardzo często odżywka czy maska emolientowa łączy wszystkie trzy typy składników warunkujących nienaganny wygląd włosów – proteiny, humektanty i emolienty. Umiejętne ich łączenie i dopasowanie do potrzeb włosów to klucz do nienagannego wyglądu włosów.

Maska do włosów – emolientowa, proteinowa czy humektantowa?

W pielęgnacji włosów kluczowe znaczenie ma równowaga PEH, czyli właściwe wykorzystanie kosmetyków do włosów zawierających proteiny, humektanty oraz emolienty. Na sklepowych półkach nie brakuje takich produktów jak maska emolientowo-proteinowa czy maska humektantowo-emolientowa. Co kryje się pod tymi określeniami?

Proteiny to związki nadające włosom objętości, naprawiające mikrouszkodzenia, wzmacniające strukturę włosa i wspomagające regenerację. Takie działanie wykazuje m.in. keratyna, jedwab czy kolagen. Do humektanów zaliczamy takie składniki kosmetyków do włosów jak gliceryna, panthenol, kwas hialuronowy czy aloes. Są to związki o działaniu nawilżającym i sprawdzają się w pielęgnacji łamliwych, matowych włosów. Najlepiej, gdy działanie humektantów równoważone jest działaniem protein. Wówczas włosy są nawilżone i wzmocnione, ale nie stają się szorstkie i splątane. A gdzie jest miejsce na emolienty? Są to związki doskonale uzupełniające i równoważące działanie protein i humektantów. Związki te działają na powierzchni włosa, tworząc film utrzymujący we wnętrzu włosa proteiny i humektanty. Emolientami są takie związki jak lanoliną, parafina, naturalne woski i olejki. Najlepsza maska emolientowa to taka, w której składzie nie ma silikonów.

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Maska emolientowa do włosów – kiedy stosować?

Maska emolientowa często ma postać maski proteinowo-humektantowo-emolientowej. Wówczas jest to multifunkcyjny kosmetyk do włosów. Dostarcza włosom związków zapewniających nawilżenie oraz odbudowę, a jednocześnie – zatrzymuje te składniki w głębi włosa i działa kondycjonująco, czyli natychmiastowo poprawiają wygląd włosów. Maski emolientowe mogą występować także jako typowe produkty kondycjonujące – i wówczas powinny być zastosowane z preparatem zawierającym humektanty lub proteiny. Schemat pielęgnacji włosów może być wówczas bardzo zróżnicowany – należy dopasować go do kondycji włosów i bardzo często odbywa się to metodą prób i błędów. Przykładowe schematy pielęgnacji z użyciem maski emolientowej wyglądają następująco:

  • umycie włosów szamponem, nałożenie odżywki proteinowej, a po jej zmyciu – zaaplikowanie maski emolientowej,
  • nałożenie maski humektantowej, umycie włosów szamponem i aplikacji maski emolientowej,
  • nałożenie maski proteinowo-humektantowej – emolientowej, umycie włosów szamponem, aplikacja maski emolientowej.

Włosy, które potrzebuja pielęgnacji emolientami są suche, szorstkie i napuszone. A o nadmiernym użyciu emolientów świadczy obciążenie włosów, które stają się przyklapnięte i strąkowate.

Szampon w kostce - jak używać?

Maska emolientowa DIY

Aby przygotować domową maskę emolientową, wystarczy użyć nierafinowanych olejków roślinnych. Warto dopasować je do stopnia porowatości włosów. W przypadku włosów niskoporowatych sprawdzą się olejki o małych cząsteczkach, takie jak olejek kokosowy, czy olejek babassu. Włosy niskoporowate można rozpoznać po tym, że są sztywne i grube, z tendencją do przetłuszczania się i brakiem objętości czy podatności na modelowanie. W przypadku włosów średnioporowatych, mających tendencję do rozdwajających końcówek oraz trudnych w rozczesywaniu, doskonałe efekty przynoszą maski emolientowe z olejku makadamia, argonowego, ze słodkich migdałów. Włosy wysokoporowate są kruche i łamliwe, szorstkie, z tendencją do plątania. Emolienty, które sprawdzają się w pielęgnacji takich włosów to olejek konopny, olejki z czarnuszki czy olej lniany.

 

 

Bibliografia:

  1. Klowan M., Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów, Wydawnictwo Pascal, 2019

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: