Przejdź do treści

OCM – co to jest, oczyszczanie krok po kroku i efekty

OCM – co to jest, oczyszczanie krok po kroku i efekty Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

OCM, czyli Oil Cleansing Metod to metoda oczyszczania twarzy olejami, która od kilku lat podbija serca kobiet, głównie zwolenniczek kosmetyków naturalnych. Choć dla niektórych mycie twarzy olejem wydaje się niezrozumiałe, metoda OCM ma swoje naukowe uzasadnienie. Jak ją stosować? Jaki olejek do mycia twarzy wybrać? Podpowiadamy.

Metoda OCM – co to jest?

Metoda OCM polega na oczyszczaniu skóry olejami. Co niezwykle ważne – używa się w niej wyłącznie mieszanki lub jednego olejku, który należy indywidualnie dobrać do potrzeb skóry. Oczyszczanie wykonuje się wyłącznie olejkiem i ściereczką lub gąbeczką, nie dodając do tego schematu żadnych innych środków. Choć metoda OCM wykorzystywana może być do pielęgnacji całego ciała, stosuje się ją głównie do oczyszczania twarzy.

Wykonanie demakijażu i mycie twarzy olejami może budzić pewne wątpliwości. Niesłusznie, wynika ono bowiem ściśle z zasad nauki. Tłuszcze najlepiej rozpuszczane są przez inny tłuszcz. Sebum, pokrywające naszą skórę, to zaś nic innego jak mieszanina substancji tłuszczowych, które produkowane są przez gruczoły łojowe. Lipidy, czyli inaczej tłuszcze, znajdują się także w stosowanych na co dzień kosmetykach do makijażu. Oleje do oczyszczania twarzy mają zatem za zadanie rozpuścić wszystkie tłuszcze, które zgromadziły się na twarzy przez cały dzień lub noc.

OCM krok po kroku

Jak myć twarz olejem zgodnie z OCM? Niektórzy twierdzą, że to bardziej czasochłonne niż pielęgnacja innymi środkami kosmetycznymi. Jednak zwolennicy tej metody podkreślają, że dokładne wykonanie demakijażu i oczyszczenie twarzy  zajmuje  więcej niż kilka  minut. Efekty mycia twarzy olejkiem wynagrodzą zaś poświęcony czas.

Dziewczyna myje twarz

Krok 1

Mycie twarzy olejkiem zacznij od nałożenia oleju lub mieszanki na suchą twarz. Rozetrzyj go i kolistymi ruchami wykonaj dokładny masaż całej twarzy. Nie omijaj oczu oraz kącików nosa, w których zbiera się nadmiar makijażu. Kiedy na twarzy powstanie lekko kolorowa zawiesina, możesz przystąpić do kolejnego kroku.

Krok 2

Usuń olejek razem z całym makijażem. Wykorzystaj do tego ściereczkę lub gąbeczkę. Zamocz ją w ciepłej wodzie i przykładaj punktowo lub jednocześnie na całą twarz. Nie pocieraj i nie trzyj zbyt mocno, ale delikatnie ściągnij olejek.

Czynności te najlepiej powtórzyć dwa razy, aby dokładnie usunąć makijaż, zgromadzone zabrudzenia i nadmiar sebum. Na koniec spłucz oczyszczoną olejkiem twarz ciepłą wodą i gotowe.

Co ważne, metoda OCM nie zakłada używania żadnych kosmetyków oczyszczających – płynu micelarnego, żelu, pianki, mydła do mycia. Możesz jedynie po opłukaniu twarzy wodą spryskać ją hydrolatem, aby przywrócić skórze właściwe pH.

OCM – oleje a rodzaj skóry

Jednym z najważniejszych punktów olejowego mycia twarzy jest wybór odpowiedniego olejku. Punktem wyjścia jest określenie rodzaju swojej cery. Choć, jak twierdzą niektórzy, sam typ skóry nie decyduje o ostatecznym wyborze kosmetyków i należy zawsze rozpatrywać tę kwestię indywidualnie, można wskazać ogólne właściwości poszczególnych olejków. Jakie oleje do OCM wybrać?

Olejki dzieli się na trzy grupy:

  • schnące,
  • półschnące,
  • nieschnące.

Do pielęgnacji skóry tłustej najlepiej sprawdzą się olejki o lekkiej konsystencji, szybko wchłaniające się – olejki schnące. Do najbardziej popularnych należą olejek konopny, lniany, z ogórecznika, z czarnuszki, rokitnikowy i z pestek winogron. Jaki olej do mycia twarzy wybrać, jeśli twoja cera jest mieszana? Sięgnij po olejki półschnące, czyli olejek migdałowy, arganowy, z pestek moreli, z nasion bawełny lub z sezamowy. Jeśli szukasz olejku do skóry dojrzałej lub mocno wysuszonej najlepszym wyborem będą olejki nieschnące. Dzięki swojej konsystencji, pozostawią na twarzy tłustą warstwę. Musisz jednak szczególnie na nie uważać – oczyszczanie twarzy olejami nieschnącymi może zatykać pory. Wśród najbardziej popularnych olejków z tej grupy wskazać można olej kokosowy, makadamia, z awokado, z pestek brzoskwini i z pestek dyni.

Oczyszczanie twarzy - jak to robić dobrze? Największe błędy i sposoby na prawidłowe mycie twarzy wylicza dermatolożka

Mycie twarzy olejkiem rycynowym

Do oczyszczania twarzy olejem najlepiej używać mieszanki olejowej. Jej bazą, niezależnie od rodzaju skóry, powinien być olejek rycynowy. Posiada on właściwości emulgujące, dzięki czemu zmycie mieszanki olejków jest łatwiejsze. Zbyt duże stężenie olejku rycynowego może jednak wysuszyć skórę. Pamiętać należy, że jest on potencjalnym alergenem. Dlatego dodaj go do mieszanki wybranych olejków w proporcji nie większej niż 20 proc. Z czasem, możesz zmieniać tę ilość.

Alternatywą dla olejku rycynowego w OCM jest olej jojoba. Ten płynny wosk ma skład zbliżony do sebum, co ułatwia usuwanie mieszanki olejków podczas oczyszczania twarzy.

OCM – efekty i opinie

Opinie dermatologów na temat OCM są pozytywne, jednak ostrożne. Zwracają oni uwagę  na konieczność odpowiedniego dobrania rodzaju olejków do potrzeb skóry. Aby nie wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku, konieczne jest też przestrzeganie kilku zasad olejowego oczyszczania twarzy.

  1. Do olejku nie dodawaj wody i nakładaj go na suchą twarz.
  2. Nie masuj skóry zbyt mocno.
  3. Zbyt ciepła woda zniszczy barierę skóry, zbyt chłodna zaś spowoduje, że olejek stwardnieje.
  4. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie spłukać olejek.

Efekty OCM widoczne są niemal natychmiast. Wprawdzie początkowo mogą być one inne niż założone – prawidłowo oczyszczane pory mogą bowiem w pierwszych dniach uwydatnić niedoskonałości – z czasem twarz nabierze jednak promiennego wyglądu.

 

Źródła:

  1. Grigore, Szczęśliwa skóra, wyd. Galaktyka, 2015.
  2. Mucha, Kosmetyki naturalne dla ciebie, wyd. Zwierciadło, 2020.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: